Világjáró jóéjtmesék
2017.11.18. 19:53
Írta és illusztrálta: Erwin Moser
Kiadó: Manó Könyvek, 2015
Oldalszám: 240
77 világjáró jóéjtmese Erwin Moser varázslatos birodalmából: Legendás macskák, merész medvék, vicces kis egerek és még annyi más állati hős köszön ránk Erwin Moser legújabb mesekönyvének lapjairól. Hol tengeri kalandokat élnek át, hol értékes kincsekre lelnek. Veszélyes utakon járnak, barátokra lelnek és mindig van bennük annyi ravaszság, hogy túljárjanak a náluk erősebbek eszén.
És azok a járművek! Sün Eduárd feltalálja az egérűrhajót, Miákovics Ottó háti helikopterrel közlekedik Egy jóságos denevér pedig megmenti két ártatlan kisegér életét.
Erwin Moser finom humorral és szeretettel beszéli el történeteit, varázslatos képein pedig mindig akad újabb és újabb felfedezni való. A csodálatos meséket olvasni, felolvasni és hallgatni egyaránt remek mulatság.
|
Nagy Koppány Zsolt
Minden történethez tartozik egész oldalas illusztráció; a rajzok szépek, kidolgozottak, pontosak, kellő mértékben szürreálisak (akár a történetek), és rendkívül részletgazdagok. Ez azért fontos, mert mindkét gyerek el tud merülni bennük, amíg az amúgy éppen ideális hosszúságú mesék atyai dörmögéssel elhangzanak.
Utána kérdezősködés, a szürreáliák dekonstruálása vagy továbbgondolása jön, és kezdődhet a következő mese: olyan, mint a nassolnivaló, épp annyit lehet belőle fogyasztani, amennyi a kívánalmakhoz tökéletesen illeszkedve oltja a meseéhséget.
A történetek, bevallom, először kicsit megleptek: mégpedig azért, mert a többségük lezáratlan, szinte mindig a közepükön érnek véget. De alig három sztori után ráéreztem az eljárás ízére (a gyerekeket addig sem zavarta, sőt), és attól kezdve már magam is élveztem, és alig vártam, hogy a végén továbbgondoljuk a történteket. (A holdléghajó című, egy különleges álomról szóló mesében erre külön fel is szólít a szerző: „Innen te álmodd tovább a történetet!”, mondja, amikor a mese a helyzet felvázolása és elindítása után egy meghökkentő eseménnyel véget ér, és a szálakat nekünk kell elvarrni.)
A magyar szöveg míves, a történetek egyike sem édeskés vagy műcuki (mindkettő gyakori hibája amúgy a legújabb kori mesetermésnek), a tanulságok furák és okosak (például amikor Gézának, a borznak három madár három különböző gombát ajánl fel, amelyek egyikétől élete végéig boldog lesz, másikától soha nem lesz fáradt, a harmadiktól pedig éhes, Géza így utasítja vissza:
„Nézzétek, kedves madarak, ha most felmászom erre a dombra, leülök egy fa alá és élvezem a kilátást, gomba nélkül is boldog vagyok. Ha soha többé nem fáradhatok el, nem érzem a pihenés örömét. Ha soha többé nem eszem, nem élvezem a jó ízeket. Köszönöm nektek, de azt hiszem, várnotok kell, amíg erre téved egy másik vándor.”), a rajzok pedig percekig lekötik a gyereket (ami igen nagy szó az aktuell vizuáltobzódásban).
|
|