Majdnem egy tucat királylány
2017.11.18. 22:03
4-8 éveseknek
Illusztrálta: Egri Mónika
Kiadó: Manó Könyvek, 2016
Oldalszám: 120
A Csukás István-díjas Simon Réka Zsuzsanna legújabb kötete a tőle megszokott humorral, és szójátékokkal fűszerezett csodás nyelvezettel meséli el a tíz különleges királylány egy-egy vidám történetét.
"Pimasz, szemtelen, önálló, akaratos királylányokat ismerhetünk meg Simon Réka Zsuzsanna bűbájos könyvéből. Van közöttük olyan, aki mindent összegyűjt, és a végén már mozdulni sem tud a sok limlomtól, van, aki mindenhonnan elkésik, ő a „későkása”, és olyan is, aki ilyeneket olvas:
Hogyan ne társalogjunk egy békával, aki akár királyfi is lehet?
Ja, és persze olyan is, aki néhanapján elrabol egy-egy sárkányt. Igen, nem tévedés. Ő rabolja el a sárkányokat. Remek humor, fantasztikus nyelvi találmányok, feszes történetek, sok-sok utalás Lázár Ervinre és más kortárs meseírókra.
Egri Mónika méltó társa az írónak, akinek mindig sikerült megjelenítenie rajzaiban a karakterek lényegét." (Both Gabi)
|
Könyvutca blog
Borzas Füzike, Fürtös Bodza, Erdei Szamóca, Sáfrányos Szeklice... néhányan e kötet szereplői közül. Ők és társaik igazi vidám, cserfes, rakoncátlan királylányok, akik körül mindig történik valami izgalmas!
Minden kislány egy királylány.
Róluk szól ez a könyv, azokról a királylányokról, akik éppúgy élnek, mint a kislányok, csak éppen egy palotában, és néha összefutnak boszorkányokkal, lovagokkal és sárkányokkal.
De éppen úgy vannak képzelt barátaik, mint a rendes házakban és lakásokban élő kislányoknak.
Aranyos Fodorka királykisasszonynak például nem is egy képzelt barátja van, és sajnos problémái is adódtak ebből, mert külön széket igényelt nekik a királyi reggelinél, amiért az apukája és az anyukája, a király és a királyné igencsak furcsán néztek rá. De aztán Aranyos Fodorka kiderítette az apukája gyerekkori titkát, és többé már nem néztek furcsán a képzelt barátaira.
Vagy Berki Szellőrózsa, aki mindenhonnan elkésett. Micsoda királylány az, aki sehová sem ér oda időben. A szülei mindent kipróbáltak, hogy megszüntessék ezt a rossz tulajdonságát, míg a végén igazán meglepő megoldásra bukkantak.
Olvashatunk mindig borzas királylányról, aki nem szerette a fidres-fodros, kényelmetlen ruhákat, sőt még a koronát sem a fején.
Királylányról, aki a palota ablakából nézhette csak a nagy tavaszi varázslótalálkozót, ahol a varázslók bemutatják új tudományaikat, mert szobafogságban volt, de végül úgy alakult, hogy ő maga is varázsolt.
Aztán egy olyan királylányról, akitől rettegtek a sárkányok, mert az volt a hobbija, hogy elrabolta őket. Történetünk idején a háromfejű sárkány rettegve bujdosott előle, sőt, magát a királyt kérte meg, hogy bujtassa el a lánya elől.
Volt egy királylány, akit elleptek a limlomok, de annyira, hogy már senki nem tudott mozdulni a palotában, a szülei sem tudtak kimenni a szobájukból és a királylány sem az övéből. Olyan éhes volt azonban, hogy kitalálta tökéletes megoldást, hogyan szabaduljon meg a limlomoktól.
Sárkányok, lovagok, varázslók, boszorkányok, zseb- és táskaszörnyek, no és majdnem egy tucat királylány. Mindenki itt volt ebben a könyvben, aki számít.
Bár királylányokról szól a történet, úgy gondolom nemcsak kislányoknak fog tetszeni ez a könyv, mert a biciklizős sárkányok, az elmélkedős lovagok és a könyv többi szereplője igencsak vicces és vidám helyzeteket teremtenek. A történetben nagyon sok könyv és olvasós királylány szerepel!
Igazán szép ez a könyv, nagyon tetszettek a királylányok, akik királylányságuk ellenére igencsak modernek és szeretetreméltóak voltak, de a sárkányok is nagyon barátian, illedelmesen néztek ki, nagyszerűen szerepeltek, könyvet olvastak, elbújtak, bicikliztek, görkoriztak, még a piacon is vásároltak. Remek az illusztráció, szeretem ezt a stílust!
Székács Zsuzsa
Van ez a könyv, aminek már a borítója játékra invitál: tíz királylány (és egy jámbor sárkány) mosolyog ránk egy várpalota ablakaiból. Én vajon melyik lennék, ha kékvérűnek születtem volna?
Gyerekkoromban szerettem ilyet játszani. Katalógusokat, képeskönyveket lapozgatva elképzeltem, hogy megtalálom az alter ego-m a pózoló modellek és mesebeli karakterek között.
Akkora lázba jöttem a borítótól, hogy tüstént megkértem munkatársaimat, válasszon mindenki egy királylányt magának. S bár a sztorit még senki sem olvasta, mindenki szívesen belement a játékba. Dió lett a szelíd mosolyú Bakonyi Berkenye, Nóri a kék ruhás, ablakban csücsülő Hegyi Árnika, én pedig a kócos, vörös hajú Borzas Füzike, bár a Boroszlán nevezetű sárkánnyal is szemeztem, mi tagadás. Úgy tűnik, nem csak gyerekkorban vágyik az ember kicsit mesebeli figurává válni és az is bebizonyosodott, hogy nem csak én vagyok teljesen flúgos.
Hihetetlen lendülettel szippantott magába az olvasmány és rögtön az elején realizáltam, hogy nem szokványos, Grimm-jellegű királylányos történetekkel állok szemben. Mindegyik kislány egy igazi karakter, amit Egri Mónika rajzai rendkívüli módon kiemelnek. Van közöttük pimasz, rakoncátlan, kalandvágyó, akaratos és igazi hippi is.
Fehér Zászpa például megszállottan rabol sárkányokat, minden hónapban elejt párat, szülei és persze áldozatai nagy bánatára.
Aranyos Fodorkának ott vannak képzeletbeli barátai, akiket igencsak szkeptikus papájával is sikerül elfogadtatni, megszerettetni.
Bakonyi Berkenye nem született palotában, nincsenek udvarhölgyei, szabadon él és folyton olvas. Például ilyen című könyvet: Hogyan ne társalogjunk egy békával, aki akár királyfi is lehet?
Borzas Füzike pedig átírja a Királylányok Illemkódexét. Igazából, mindegyik karakter felrúgja a klasszikus mesékből ismert, királylány-léthez kötött konvenciókat. Pont ezért válnak különlegessé és nagyon szerethetővé.
A Csukás István-díjas szerző, Simon Réka Zsuzsanna könyve tele van játékos nyelvi fordulatokkal, izgalmas történetekkel és nem utolsó sorban sok-sok humorral, mely garantáltan rabul ejti olvasóját. Tíz történet, tíz királylány, az már majdnem egy tucat!
Ajánlom ezt a könyvet öt éves kortól jövendőbeli királylányoknak, sárkányoknak, boszorkányoknak, hoppmestereknek, udvari bolondoknak és szüleiknek.
Forrás: pagony.hu
|
|