Feltűnik egy rejtélyes kalapos hölgy, egy piros sportkocsi, egy furcsa árnyék – Gerda pedig fogságba kerül.
A gyerekeknek miden okosságukra, bátorságukra és vagányságukra szükség lesz, hogy segítsenek, és megelőzzék a legnagyobb bajt...
A szerzőpáros újabb hatalmas rejtéllyel nyitja a második részt, Az óra rejtélyét, Kiki elképesztő nyomozói képességeiről ugyanis sokan tudomást szereztek, talán még olyanok is, akiknek nem kell kellett volna. Hőseink ezúttal is egy különös találmány után kutatnak, Kiki ugyanis rejtélyes levelet kap:
„Kedves Kiki!
Úgy kérek tőled segítséget, hogy nem mondhatom el, mi a baj, sőt, saját magamat sem mutathatom be.
De baj van, nekem elhiheted. A műszer rossz kezek közé került…”
Vajon ki küldte a levelet és mi lehet ez a műszer? Honnan ismeri Kikit ez a rejtélyes alak? Lehet, hogy ez az egész csak egy rossz vicc? Mire Kiki észbe kapna, már össze is csaptak a hullámok a feje felett, és egy újabb nyomozás kellős közepén találja magát.
Amellett, hogy a könyv a detektívregények minden kritériumát teljesíti, Berg Judit és Kertész Erzsi még egy nagy adag misztikummal, és természetfeletti elemekkel fűszerezi meg a történetet, és ez az átkötés azok számára is izgalmassá teszi, akik a fantasztikus, mesei elemekkel átitatott kalandokat szeretik, és azok számára is, akik a hétköznapi hősökkel tudnak inkább azonosulni.
Az első részhez képest nagy szerepet kapnak Gerda nyomozói képességei is, ott ugyanis sokáig csak Kiki szemszögéből ismerjük a történetet. Gerda karakterének kiemelése fontos, hiszen ebben a szerepben végre nem csak egy lány, aki arra vár, hogy megmentsék, hanem ő maga is aktív szerepet vállal: annak ellenére, hogy elrabolják, hatalmas lelkiereje és bátorsága a szorult helyzetben is megmutatkozik, és sorfordító a szerepe a történetben. Nekem személy szerint ez tetszik a legjobban a második részben: fiúknak és lányoknak is bátran ajánlható olvasmány, amiben Kiki fiú létére nem fél bizonytalan lenni, és Gerda nem fél cselekvő szerepet vállalni.
A történetben jelentős szerepet kap a logikus gondolkodás, következetesség: ahogyan az első részben, úgy Az óra rejtélyében is követhető a szereplők gondolkodásmódja, minden esetben magyarázatot kaphatsz arra, hogyan jutott Kiki és Gerda az adott következtetésre, és emlékeztet arra, hogy ha a hétköznapi ismereteidet jól használod fel, az még a legbonyolultabbnak tűnő ügyeket is segít felgöngyölíteni. Figyelj a részletekre, használd jól az internetet, ne félj kérdezni! Ezek a tanácsok a sorok között vannak elrejtve, és az olvasó a szereplőkkel együtt gondolkodva sajátítja el ezeket a módszereket, amelyek hosszú távon az életben is hasznos háttértudást jelentenek majd.
Ha szereted a csavaros történeteket, Az óra rejtélyének ott a helye a polcodon: két mindenre elszánt iskolás, egy láthatatlan alak, néhány elvetemült gazfickó, és egy óra, amely nem csak mutatja az időt… kell ennél több egy felejthetetlen kalandhoz?
Két szerző, egy rejtély
Navratil Dominika
Mindkét írónő pontosan tudja, mire van szüksége az olvasónak ahhoz, hogy akár a zseblámpa fényénél is tovább falja a feszített tempójú, csavaros történeteket. Amikor idén nyáron Berg Judit és Kertész Erzsi belekezdett a Meseteniszbe, mi már előre tudtuk, hogy ebből csak valami igazán nagyszerű sülhet ki! Azt azonban gondolni sem mertük, hogy egy igazi kalandregény kerekedik ki a játékból.
A két írónő, ahogyan egy teniszmeccsen is, egymásnak passzolgatta a fejezeteket: Kertész Erzsi elkezdte, Berg Judit folytatta és így tovább: együtt, még egymást is meglepve folytatták a mesélést. Az eredmény pedig egy hat fejezetből álló detektívtörténet lett, amely annyira magával ragadott mindenkit, hogy nem is volt kérdés: nyomtatott formában is meg kell jelennie a szövegnek. Így kezdődött A négy madár titka, Kiki és Gerda hihetetlen története.
Az olvasó már az első oldalon a történet közepébe csöppen, és csak kapkodja a fejét: ki követte hazafelé Kikit? Mi ez a kis doboz? Hová tűnt Gerda? A szöveg nem hagy unatkozni, akár egy jó akciófilmben, csak úgy zajlanak az események, mi pedig észre sem vesszük, és máris Kikivel nyomozunk, titokzatos szövegek jelentését fejtjük fel, elhagyatott házakba lopózunk be, és meglepő módon még az ornitológia iránt is érdeklődni kezdünk, holott előtte sosem gondoltuk volna, hogy „a veréb nem közönséges madár”.
De amellett, hogy egy vérbeli detektívtörténet eltűnt személyekkel és enigmatikus nyomokkal, A négy madár titka nem nélkülözi az elvetemült gazembereket sem, akik körömszakadtáig próbálnak átgázolni a főhőseinken. Céljuk, hogy megszerezzék azt, ami miatt Gerda és dédnagyapja is eltűnt, ami alapjaiban változtathatná meg az emberiség kapcsolatát az állatvilággal, és ami akár még a történelem alakulását is befolyásolhatja!
Nagy a tét: Kikinek minden eddigi ismeretére és talpraesettségére szüksége van ahhoz, hogy megértse, mi történt, és hogyan segíthetne barátjának úgy, hogy DR és alattomos emberei ne jussanak hozzá ahhoz a tudományos áttöréshez, amelyen Gerda dédnagyapja egész életében kísérletezett.
Szerencsére Kiki segítségére siet Ibolya néni is, a korát meghazudtolóan fürge és találékony takarítónő, aki az ornitológus dédpapa legfőbb bizalmasa, és tudtán kívül a legnagyobb titkok őrzője is – nélküle Kiki és Gerda talán sosem találkoznának újra, és a féltett titkok is rossz kezekbe kerülhetnének. Ibolya nénin kívül a felnőttek nem aktív szereplői a történetnek, sőt, olyannyira kívülállók, hogy a körülöttük zajló fantasztikus eseményekről még csak sejtésük sincsen, így a gyerekek magukra utalva küzdenek meg a hataloméhes DR-rel, egyedül az ő találékonyságukon múlik, mi lesz ennek a veszélyes kalandnak a kimenetele.
A négy madár titka amellett, hogy a fordulatos cselekménnyel, a hihetetlenebbnél hihetetlenebb eseményekkel és a csavaros rejtvényekkel magához láncolja az olvasót, megtanít arra is, hogyan gondolkodjunk önállóan, és vegyük észre az apró jeleket, a logikai összefüggéseket, valamint segít abban, amire sokszor az iskola sem tud megtanítani: megmutatja, hogyan alkalmazzuk az ismereteinket, hogy összekapcsoljunk két látszólag egymástól teljesen független dolgot ahhoz, hogy eredményre jussunk. Ha nem gondoltátok volna, hogy a Star Wars-világa egyszer még bárki segítségére lehet egy madártani fejtörőben, tévedtetek – és A négy madár titkából megtudhatjátok, mi az összefüggés. De néha az is elég, ha egy-egy jelentéktelennek tűnő iskolai beszélgetést elraktároztok az emlékezetetekben, vagy odafigyeltek arra, amit az idősebbek mondanak. Ezek mellett pedig megtanít arra, hogyan álljunk ki minden esetben a barátaink mellett és a jó ügy érdekében.
Ha estéken át elővettétek a Ruminit, mert alig vártátok, hogy újabb és újabb kalandokba keveredjetek a főszereplőkkel a Szélkirálynő fedélzetén, vagy ha a mai napig visszamennétek a Pantherára, hogy megcsodáljátok a csendkavics színspektrumát az időjárás függvényében, ne habozzatok: Berg Judit és Kertész Erzsi olyan kalandokat tartogatnak számotokra, amilyenben még sosem volt részetek.
Önálló olvasásra, vagy közös meséléshez, A négy madár titka lesz az új kedvencetek!
Azoknak a gyerekeknek ajánljuk, akik a Harry Potter első kötetét el tudják olvasni, A négy madár titka nyelvileg és dramaturgiailag pont H.P. első kötetének a nehézségi fokán áll.
Vajon mit jelent a „csicseregnek a madarak” és a „szabad, mint a madár”-kifejezések? Ezek a madarak bizony nem azok, aminek látszanak…
|