- Drága bátyám, elküldöm hozzád tékozló fiamat. Tőled kell az okos takarékoskodást megtanulnia.
Úlakannan bosszúsan hallgatott. Senkit sem szeretett házában látni, mert sajnálta a sok finom falaltot vendégeitől. Unokaöccsét mégse merte elutasítani, félt az emberek megvetésétől. Beleegyezett hát abba, hogy ifjút megtanítsa a takarékos életre.
Az ifjú Thoma meg is érkezett, és nagy érdeklődéssel hallgatta nagybátyja szavait. Igyekezett mindent megtanulni, nagyon szorgalmas tanítványnak bizonyult. A nagybácsi és az unokaöcs minden este elmondták közös imájukat. Az ima idejére Úlakannan eloltotta a lámpást mondván, imádkozni sötétben is lehet, minek pazarolják a drága olajat.
Egyik este a sötétben az ifjú elhagyta a szobát, és csak akkor tért vissza, mikor a fény újra fellobbant.
- Hol voltál? - kérdezte bosszúsan az öreg.
- Ó, bácsikám, kimentem felöltözni - válaszolta az ifjú.
- Hiszen volt rajtad ruha akkor is, amikor kimentél! - mondotta csodálkozva Úlakannan.
- Igen, de mikor eloltottad a lámpást, átmentem a másik szobába, és levetkőztem! - felelte az ifjú Thoma.
- Miért tetted ezt? - kérdezte az öreg kíváncsian.
- Miután sötét lett, arra gondoltam, hogy meg kell kímélnem a ruhámat. Miért koptassam, hiszen a sötétben úgyse látja senki, hogy van-e rajtam ruha, vagy nincs.
A nagybácsi ámultan hallgatta a ravasz ifjú szavait.
- Nagyszerű fickó vagy! Nincs már szükséged arra, hogy takarékoskodni tanulj tőlem! Azt hiszem, most már nekem kellene leckéket vennem tőled. Nyugodtan élhetsz immár a saját elképzeléseid szerint.
Ezzel a ravasz ifjú megszabadult az öreg uzsorástól, aki máig is azt hiszi, hogy nálánál is fukarabb kereskedőt sikerült nevelnie…
|