Pesti mese
2017 legjobb 50 gyermekkönyve díj
Írta és illusztrálta: Pásztohy Panka
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2017
Oldalszám: 64
A zsűri laudációja:
Körúti homlokzatok, körfolyosós, cselédszobás belső udvarok, kovácsoltvas korlátok a gangon, vásárcsarnok, Szabadság híd, hitelesen, átírás nélkül.
Szerencse, hogy csak a szép, nagyszemű figurák, az emberek az átírtak, míg az állatok valóságos arányúak, a kecske, a boci, de a szemecskéjükkel mégis ránk hasonlítanak, érdekes ez a hármas megoldás… informál is, ugyanakkor elkerüli az ember realisztikus ábrázolását, szerencsére.
A minimális kísérőszín, a szívecske pirosa, a méhecskék, a villamos sárgája… a jel az óvodában. Magunkra ismerünk, bizony.
|
Van egy kislány, aki szeret hintázni és álmodozni otthon a kertjükben, ám nagyon szeret a nagymamájánál is vendégeskedni a nagyvárosban.
A nagymamához lift visz fel, az ablaka előtt villamos jár, és nem patak fut az óriási ház mellett, hanem a Duna hömpölyög.
Állatkert, hidak, vasútállomás, vásárcsarnok: megannyi izgalmas helyszín, amit kézen fogva, beszélgetve végigjárnak együtt, miközben rácsodálkoznak a város apró szépségeire.
Hajdu Zsanett
Pásztohy Panka Pesti mese című könyve nagy betűkkel szedve, gyönyörű, óriási rajzokkal tarkítva mesél gyerekeknek és nagyszülőknek arról, milyen fontos ajándék a kettőjük kapcsolata. Ismerd meg a könyvet! Azt gondolhatod, hogy a gyereked nehezen tud a nagyszüleihez kapcsolódni, sőt a mai nagyszülők is sokszor nehezen értik meg a szemléletváltásokat a gyereknevelés terén, ezért nehezen igazodnak el a modern gyerek hétköznapjaiban.
Bármennyire is nehéz néha a gyerekek valódi, ma is releváns érdekeit megértetni az idősebbekkel, újramesélni a gyerekkorodat a szüleiddel, muszáj lesz közös nevezőre jutnotok, mert a kisgyerekek életében van egy pont, amikor személyiségük formálódásához szükségük van nagyszülőkre.
A nagyszülők létezése és aktív jelenléte biztonságot ad. Ha anyával, vagy apával történik valami még mindig ott van a nagymama... Ebben a korban már reális érvek mentén felfogják a gyerekek, hogy az életben előfordulhatnak váratlan és kedvezőtlen végkicsengésű események is, amire nem feltétlen kell, vagy lehet előre készülni. Ez a felismerés pedig nem kevés belső feszültséget tud okozni. Ilyenkor jó, ha színre lép a nagyi, aki észrevétlenül rámutat a gyerekeknek, hogy milyen biztos pontot és mentőhálót jelent az unokája életében.
A legfontosabb értéke egy nagymama-kapcsolatnak a biztonságot jelentő mamai karokon túl pedig az, hogy gyökereket ad a gyereknek. Történetet, ami segíti a kicsiket abban, hogy meghatározzák önmagukat. Ez a személyiségfejlődés során megkerülhetetlen kérdés, amiről mindenképpen beszélgetni kell. Ilyen formán minden kisgyereknek van egy saját meséje, egy saját története ami magában foglalja a szülei gyerekkorát és történetét, a nagyszülei emlékeit és így tovább... Ennek a megélésében segít Pásztohy Panka Pesti mese című könyve, ami maga is valós emlékek és élmények ihletésére született.
A nagymamáknak már több idejük van madarakat hajtogatni, miközben a régi fényképeket nézegeti az unokájukkal, sőt, a nagymamáknak van idejük merengeni a régi időkön, amit a kisgyerekek imádnak hallgatni, vagy andalogni Budapest utcáin, amíg csak meg nem fájdul a bokájuk, ami persze pont akkor következik be, amikor a kisgyerek is hazavágynak már a jó meleg lakásba.
Nagymama és unoka találkozását, valódi figyelmét és egymás felé fordulását meséli el Pásztohy Panka Pesti mese című megható könyve.
Nagymamáknak és unokáknak – és persze a család minden tagjának – mesél arról, milyen az, amikor egy ízig-vérig mai kislány és a nagymamája gyerekkori történetei találkoznak úgy, hogy végigsétálnak azokon az utcákon, folyosókon, amiken anno a nagyi is szökdécselt kislányként.
A mesék segítenek lelassulni, megadni egymásnak és önmagunknak az időt, hogy elidőzhessünk régi emlékeken. Segítenek, hogy a gyerekek bátran kérdezhessenek, hogy beszélgessünk Budapest régi-új utcáiról, házairól és villamosairól, és, hogy minden kisgyerek megismerkedhessen a saját varázslatos történetével.
|
|