1. Pötty könyv
EZ EGY KÖNYV, CSAK TEDD, AMIT MOND, ÉS LÁSS CSODÁT! A pöttyök életre kelnek...
A könyv lapjain a sárga-piros-kék pöttyöket megdörzsöljük, nyomogatjuk, rákattintunk, a könyvet rázzuk, fújjuk, jobbra-balra döntjük, és a színes pöttyök engedelmeskednek nekünk. Önfeledt, varázslatos interaktív játékkönyv.
Ami nekünk egy nagy sikertörténet, az Hervé Tullet Pötty Könyve (Vivandra Kiadó), ami egy fejlesztőkönyv. Ebben „csak” festett pöttyök vannak, amelyek mellett utasítások szerepelnek. Például „nyomd meg a pöttyöt”, „lapozz”, és utána két pötty lesz. Ha azt megdörzsölöd, akkor piros lesz a sárga pöttyből, majd meg kell rázni a könyvet, és a következő oldalon összekuszálódnak a pöttyök. Ez tipikusan az a könyv, amit vagy a legfelső polcra tesznek, vagy ki se raknak, mert egy felületes szemlélőnek mindez érthetetlen, divatos szóval élve: designkönyv.
Jobban szemügyre véve azonban egy olyan csodát fedezhetünk fel, ami a mai magyar könyvpiacon egyedülálló. Olyan interaktív könyvről beszélünk, melyet mára szinte minden szegedi bölcsődében fejlesztőkönyvként használnak, és az ovik is kezdik felfedezni maguknak. Azon túl, hogy olyan alapfogalmakat ismertet meg a gyerekekkel, mint a színek, a számok, az irányok, egy rendkívül jó eszköz arra is, hogy az intézménybe bekerülő gyerekeket megnyissa. Sok bölcsiben már csak beszoktatós könyvnek hívják, és van olyan intézményünk, amelyik pályázati pénzből hét darabot vásárolt.
Hervé Tullet könyve egy sárga pöttyel indul, amiből aztán a könyv instrukcióinak megfelelően nyomogatással, rázogatással, döntéssel, fújkálással meg tapsolással varázsolhatunk az újabb oldalakra egyre több pöttyöt a három alapszínben, késztethetjük őket mindenféle vicces mozgásra, a végén pedig még jól meg is nőnek, hogy az összeérő felületeken a színkeverés csodája is feltárulhasson előttünk. Nem csak jól mulatunk, de közben megismerkedünk a színekkel, megtanulunk számolni (a pöttyökre az instrukcióknak megfelelő számút kell kattintani), megtanuljuk az irányokat (ha balra döntjük a könyvet, a következő oldalon balra csúsznak a pöttyök, ha jobbra, akkor jobbra dőlnek).
A könyvet sok mindenre lehet használni:
-
lehet belőle tanulni színeket, színkeverést.
-
lehet számolni a pöttyöket, kivonni, szorozni.
-
lehet tanulni irányokat (balra jobbra, lent, fent).
-
lehet ujjacskákkal bökdösni, dörzsölni, rázni, forgatni, megtanulni ezeket a fogalmakat.
-
lehet pöttyöket növeszteni.
-
lehet egyedül eljátszani és lehet többen együtt is.
-
Ráadásul el lehet játszani egymás után háromszor, négyszer, sőt, akár utánozni is lehet: lefesteni vagy színes papírból „életre kelteni” a pöttyöket.
Ebben „csak” festett pöttyök vannak, amelyek mellett utasítások szerepelnek. Például „nyomd meg a pöttyöt”, „lapozz”, és utána két pötty lesz. Ha azt megdörzsölöd, akkor piros lesz a sárga pöttyből, majd meg kell rázni a könyvet, és a következő oldalon összekuszálódnak a pöttyök. Ez tipikusan az a könyv, amit vagy a legfelső polcra tesznek, vagy ki se raknak, mert egy felületes szemlélőnek mindez érthetetlen, divatos szóval élve: designkönyv. Jobban szemügyre véve azonban egy olyan csodát fedezhetünk fel, ami a mai magyar könyvpiacon egyedülálló.
Olyan interaktív könyvről beszélünk, melyet akár bölcsibe, óvodában és a családban fejlesztő könyvként lehet használni. Azon túl, hogy olyan alapfogalmakat ismertet meg a gyerekekkel, mint a színek, a számok, az irányok, egy rendkívül jó eszköz arra is, hogy az intézménybe bekerülő gyerekeket megnyissa.
A Pötty könyvhöz van egy társasjáték, ami egy zacskó színes pöttyből, és néhány képzőművészeti alkotásnak is tekinthető táblából áll. A játék az, hogy a gyerek maga alkosson szabályokat, ami szerint játszik.
Ez kiváló lehetőség arra, hogy a megszokottól eltérő, kreatív megoldásokat tanuljunk meg kidolgozni.
2. Pötty játék
"- Nahát, itt vagy? Már éppen kezdtem unatkozni. Játszol velem?
Csak tedd az ujjad a fekete vonalra, és tedd azt, amit a sárga pötty kér tőled!"
Újabb varázslat a Pötty Könyv szerzőjétől! A színek és a mozgás, a képzelet és a meglepetések (pötty) játéka.
A pöttyök visszatértek, és megint játszani szeretnének! Különösen az egyik kis sárga, aki azt akarja, hogy tegyük az ujjunkat a jobb felső sarokba, majd kacskaringózzunk, menjünk legalább még három kört, bújócskázzunk, verekedjük át magunkat a pacarengetegen, és mindennek a tetejébe még varázsoljunk is.
A Pötty Könyv után Hervé Tullet ismét a legkisebbek figyelmét követeli. A Pötty Játék nemcsak az ujjakat, hanem a fantáziát is megmozgatja, közben olyan kalandokba rántja magával a kicsiket, amiket ki sem néztünk volna egyetlen sárga pöttyből.
![](//olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/1457098737_78.jpg)
Kép, szó, tapintás: ismerkedj meg a sárga pötty kalandjaival.
Játssz Hervé Tullet új könyvével, a Pötty Játékkal. Meséljük tovább a sárga pötty és a fekete vonal történetét új kalandokkal és új pályákkal.
|