Felejthetetlen mondák és legendák
2018.05.10. 13:14
Írta: Reviczky Béla, Bánó Attila
Illusztrálta: Sebestyén János
Kiadó: Reader's Digest, 2009
Oldalszám: 456
Előszó
Könyvünk a történelmi Magyarország monda- és legendakincsének válogatott anyagát tartalmazza.
A monda, mint epikus népköltészeti műfaj sajátosságaiból fakad, hogy az itt szereplő történetek között nincs olyan, amelyet minden tekintetben egyedüli hiteles változatnak tekinthetnénk. Az idők során a mondák és legendák kisebb-nagyobb mértékben változtak, alakultak. Nemcsak a nép ajkán formálódtak, hanem a krónikások, írók munkája nyomán is.
A könyvünkben feldolgozott mondák az egykor többféleképpen megörökített történetekre épülnek, tiszteletben tartva az elődök hagyományőrző törekvéseit.
|
Tartalom szerint megkülönböztethetünk eredetmagyarázó mondákat, történeti mondákat, hiedelemmondákat és legendákat. (Szorosabb értelemeben véve a szentek életét, csodáit elbeszélő művet nevezik legendának, amely jellegzetesen középkori műfaj). A monda mindig valós személyhez vagy jelenséghez kapcsolódik, de csodás elemekkel átszőve meséli el az illető helyhez, személyhez vagy természeti jelenséghez fűződő hiedelmeket.
A "monda" elnevezés Magyarországon a 18. század vége előtt nem létezett. Helyette históriáról, illetve történetről beszéltek, amely jól elkülönült a mese műfajától. A magyar mondák számos csoportra bonthatók. A történeti mondákon belül jelentős vonulatot alkotnak a helyi mondák, míg a hiedelemmondákon belül a boszorkánymondák.
Megkülönböztetünk még király-, táltos- és kísértetmondákat, a tatárjáráshoz és a török korhoz kapcsolódó elbeszéléseket, valamint a lelkünkhöz különösen közel álló ősmondákat, köztük leghíresebb eredetmondánkat, a csodaszarvas történetét. A középkori magyar krónikákban megőrzött legkorábbi mondáink valószínűleg még a honfoglalás előtti időkben keletkeztek, így értékes kultúrtörténeti emlékeink.
TARTALMA>>
|
|