pagony.hu
Van egy immár hatéves kislányom, aki a képeskönyveket szereti. Nem azokat a könyveket, amikben van kép, azaz nem pusztán az illusztrált mesekönyveket, de az igazi képeskönyveket, ahol a képet böngészni, nézegetni, értelmezni lehet. Ahol a kép maga is egy történet, avagy más esetben csak a képből is követhető a történet. Hogy ez azért van-e, mert második gyerekként oly mértékben volt elhanyagolt, hogy mindig az önálló “olvasásra” szorult, és az értelmezhetetlen, ellenálló betűket megutálta, vagy azért, mert már újszülöttként is első dolga volt hatalmas szemeit kinyitni és alaposan szemügyre venni mindent, örök rejtély marad.
Az echte képeskönyv műfajában meglepően nehéz újabb és újabb magyarnyelvű könyveket találni (bár azért egyre több van). Nem csoda, hogy a Tatu és Patu a kedvence! Úgy várjuk mindig az új tatupatut, mint másik a kisjézust.
A Könyvhéten természetesen első utunk a Cerkabellához vezetett, és boldog tulajdonosai lettünk a Tatu és Patu trükkös találmányai az idők során című könyvnek. Ha valaki nem ismerné ezt a két nagyfejű, teli szájjal vigyorgó figurát: ők Furavárról jöttek, ezért amit csinálnak, az nekünk sokszor igen fura. De nekik meg az a fura, hogy mi ilyen korlátoltan gondolkozunk, a megszokott dolgaink, kereteink között. Mert Tatu és Patu tiszte kreativitás és gondolkodás és játék. Barkácsolás és fantáziajáték és buli! Ők mindig, a leghétköznapibb helyzetekben (mint a Fura masináiban vagy az Elszabadulban) és az igazi vészhelyzetekben is, (mint a Szuperhősökben és az Űrpilótákban) kitalálnak valami megoldást, ami nekünk egész biztos nem jutna eszünkbe (de ha már ott van, meg is valósíthatjuk).
A Trükkös találmányaiban Tatu és Patu az időben utaznak, és az őskortól napjainkig egy-egy modern találmányt adaptálnak a korban meglévő technológiai fejlettség szintjére. Ezeket a találmányokat mutatja meg a könyv részletesen, használat közben, képregényszerűen, továbbfejlesztve. Kicsit hasonlóan, mint a Fura masináiban, ami az egyik legjobb tatupatu. Utal is a korábbi könyvben lévő Reggeli készülődés Masinára (aminek képe nálunk a konyhát díszíti), mert ugyanezt a jóval bonyolultabb viccesen beszabályozott egyiptomi külsőre alkalmazza. A Kínai Nagy Falat egy faldöngetővel fejlesztik tovább, ami azt hiszem a mágnesvasút paródiája, a kőkorszakiaknek feltalálják a jelbeszédet - két mamutagyar segítségével. A kerék feltalálását megbolondítják egy óriás formaválogatóval, hiszen valahogy ki kell szűrni a nem megfelelő formákat…
Persze nem pusztán a vicces és eszement ötletektől az a Tatu és Patu, ami, hanem a rajzoktól: rengeteg aprólékos, de harsány rajz, megszámlálhatatlan rajzi poén, képregénycsíkok, közeliek, rejtett dolgok, amiket fel kell fedezni. Itt a kép valóban egy komplex, külön világ, a végtelenségig nézegethető.
Ezenkívül újdonság, hogy egy kis ismeretterjesztő rész is van minden oldalpáron, ahol egy kis képregényszerű sávban megtudunk pár valós információt az adott történelmi korról.
Szóval: akinek van humorérzéke, az ismerkedjen meg sürgősen ezzel a két furavári figurával!
|