Botanikától egészen a robotikáig
A Kalandos küldetés sorozat sokak számára ismerős lehet, hiszen régóta, több mint egy tucat, különböző témában íródott kötettel képviselteti magát a könyvesboltok polcain. Mindegyikük egy-egy megoldásra váró rejtély köré épül, viszont az egyes sztorik egymástól teljesen függetlenek.
A gyerekek, akik az olvasás során a kutatás kulcsfontosságú szereplőivé válnak - gyakorlatilag főhősként vesznek részt a misszióban -, érdeklődési körüknek megfelelően választhatják ki a számukra ideálisat.
"Az Amazonas vidékén nyoma veszett a nagybátyádnak. Elhatározod, hogy kideríted, mi történt vele. De vajon felül tudsz-e kerekedni a TRÓPUSI nehézségeken, megoldod-e az ESŐERDŐ rejtélyét, vagy örökre a DZSUNGELBEN RAGADSZ?"
A sorozat turpissága a következő: az egyes kötetek oldalait nem sorrendben kell olvasnunk. A küldetések teljesítéséhez ezért a kérdésekre adott válaszok szerint, előre-hátra kell ugrálnunk - erről minden kötet elején egy rövid használati útmutató nyújt eligazítást.
"Veszélybe kerül egy robotkutató-központ, csak rád számíthatnak! Játszd ki a szenzorokat, hatástalanítsd a robotokat, és győzd le az őrült tudóst, vagy sosem jutsz ki élve..."
Számoltak a helytelen válaszokkal is
A cselekmény alakulását tehát a kérdésekre adott válaszok határozzák meg. Minden kérdéshez három lehetséges válasz tartozik, amelyek aztán különböző oldalakra irányítanak. Érdemes alaposan megfigyelni, az emlékezetünkbe vésni a válaszokhoz tartozó ikonokat, mert hajlamosak lehetünk kóvályogni a felkeresett lapon. Az illusztrációk, a betűtípusok különlegessége, de kiváltképp a párbeszédek szövegbuborékban történő elhelyezése a képregények világára emlékeztet, azzal együtt pedig olvasói tapasztalatot tesz szükségessé.
A kérdések időnként valóban elgondolkodtatóak, nemcsak az adott témakörben való jártasság tesztelésére szánták. Megválaszolásukhoz a tárgyi tudás mellett fürge észjárásra, logikára is szükség van.
Abban az esetben, ha az általunk adott válasz helyes, a küldetés az eredeti koncepció szerint folytatódik. Amennyiben helytelen választ adtunk, akkor sem kell aggódnunk, mert a szöveg rámutat, hol tévedtünk, és visszairányít az előző lépéshez. Minden kötet végén egy kislexikon is található, amelyet bármikor segítséget nyújthat a lelkes kalandoroknak.
Nem kimondottan esti mesének való
A könyvsorozat egyes darabjai ugyan történeteket mesélnek el, azonban ismeretterjesztő jellegüknél fogva, sokkal inkább alkalmasak egy délutáni közös, vagy akár önálló olvasgatásra, mintsem esti mese gyanánt. Az egyes részeket zömében 8 éves kortól ajánlják, ám tudásanyag szempontjából jócskán túlmutatnak az alsó tagozatos tananyagon.
Míg a nagyobbak azonnal ráéreznek a könyvtípus olvasásmódjára, a kisebbeknek segítségre lehet szükségük, ezért érdemes lehet a szülőket bevonva nekiveselkedni a próbatételeknek. A kislexikon mellé erre gondolva egy rövid útmutatót is mellékeltek számukra, hogy miként tudják a lehető legtöbbet kihozni a könyvből, és persze az olvasóikból.
Azoknak a gyerekeknek a kezében tudnám a leginkább elképzelni ezeket a könyveket, akik korosztálytól függetlenül, egy-egy témában nagyobb érdeklődést mutatnak, és azokban szívesen elmélyednének.
Forrás: thecreativepioneer.blog.hu
|