Kalandos küldetés - Kalandok hősei: Történelemtudomány
2018.06.04. 14:09
A Kalandos küldetés-sorozat különleges köteteivel a gyerekek egy történet főszereplőjeként élhetik át a kalandot, miközben különféle döntéshelyzetek elé kerülnek.
Az egyáltalán nem hagyományos kiadványban előre-hátra lapozhatnak, alakíthatják a történetet, és a feladatok megoldása közben észrevétlenül fejlődik a tudásuk történelemből.
A köteteket bátran adhatjuk a gyerekek kezébe 5. évfolyamtól kezdve, de a téma iránt érdeklődő kisebbek is meg tudnak birkózni a kihívással.
A titkok kamrája az ókori Egyiptom,
A római császár nyomában az ókori Róma,
A Minótaurosz labirintusa az ókori görögök, míg
A lovagi viadal a középkor világába repítik vissza a gyerekeket.
A köteteket Timothy Knapman írta.
|
A római császár nyomában
Illusztrálta: Matteo Pincelli
Fordította: Rusznák György
Kiadás éve: 2014
Oldalszám: 48
Ebben a kalandban az ókori Róma életébe nyerhetünk bepillantást:
vajon sikerül-e találkozni a császárral?
A főhős az olvasó maga, aki a kaland során rádöbbenhet, hogy sokkal többet tud történelemből, mint gondolta volna…
Hogyan kezdj bele a küldetésbe?
Készen állsz egy igazi küldetésre?
Egy olyan kalandra, amely megmozgatja a fantáziádat, felráz, leköt és elgondolkodtat? Akkor ez a könyv neked való!
A római küldetés nem egy átlagos könyv. Nem sorrendben kell olvasni az oldalakat, hanem előre ugorhatsz, és hátra lapozhatsz, ahogy a cselekmény megkívánja. Lehet, hogy eltévedsz útközben, a történet segítségével azonban vissza tudsz térni oda, ahonnan folytathatod a küldetést.
A kaland a 4. oldalon kezdődik. Rögtön az elején döntést kell hoznod, és rejtélyeket kell megoldanod, hogy továbbléphess."
A római császár nyomában című kötet az ókori Rómába kalauzol minket, ahol megint különböző feladatokat kell teljesítenünk ahhoz, hogy eljussunk a császárhoz, és kereket oldjunk a minket üldöző tolvaj elől.
Közben megtudhatjuk, mi az az amfiteátrum, tudtak-e a rómaiak ablakot készíteni, mikor jöhettek be a kerekes járművek a városba, mit jelent a Cave canem felirat, milyen könyveket olvastak a rómaiak, vagy hogy hívják a különböző fegyverekkel küzdő gladiátorokat, és még sorolhatnánk.
A kisokos után minden kötet végén szülőknek és tanároknak szóló tanácsok is találhatók, melyek útmutatóként szolgálnak: hogyan tudnak segíteni gyermeküknek/tanítványuknak a könyvek használatát illetően. Lehet, hogy a kisebbeknek szükségük van a segítségre, de egy tízéves gyerek első perctől kezdve játszva követi az utasításokat, remekül elboldogul szinte minden feladattal. (Baranyai Katalin)
A titkok kamrája
Illusztrálta: Andrea Da Rold
Fordította: Pataki Andrea
Kiadás éve: 2014
Oldalszám: 48
Az ókori Egyiptom titokzatos szokásai a mai napig izgatják a képzeletet. Most az olvasók azt is kipróbálhatják, milyen lehetett abban a korban élni.
Vajon megakadályozhatják a királysír kirablását?
A Kalandos küldetésben semmi sem lehetetlen, hiszen a főhős az olvasó maga!
Ebben az ókori Egyiptomba látogathatunk el, a Fáraók völgyében kalandozhatunk, különböző próbatételeket állva ki. Sok kérdésre kell választ keresni, az egyszerűbbektől az egészen bonyolultakig. A legtöbbet a fáraók temetkezési szokásairól és az egyiptomi istenvilágról tudhatunk meg olvasmányos, izgalmas formában. Kiderül, melyik belső szervet hagyták bent a testben a mumifikálás során, milyen eszközzel távolították el az elhunyt agyát, vagy hogy hogyan, milyen kellékekkel ábrázolták Oziriszt, a túlvilág és a halottak istenét.
A hieroglifákról szóló rész kissé elnagyolt, de érthető, hogy a szerző szeretné egyfajta titkosírással színesíteni a barangolást. A könyvek mindegyike szemet gyönyörködtető illusztrációkkal díszített, mindenképpen vonzó a gyerekek számára. Tapasztalatom szerint a sorozat leginkább a tíz-tizenkét éves korosztálynak való.
Lapozgatós könyv – sokak számára a szókapcsolat a Kaland – Játék – Kockázat és Kaland – Játék – Izgalom kiskönyveket jelenti, ahol különleges fantáziavilágban járva találkozhattunk a legelvetemültebb szörnyekkel és ellenfelekkel, majd dobhattunk nekik két kockával…
Az én első hasonló élményem a Rakéta kiadásában megjelent Sherlock Holmes megoldatlan esete című, angol-magyar, kétnyelvű krimikötet volt, amely a Nyomkereső sorozatba tartozott, s az izgalmak mellett a nyelvtanítás volt a deklarált célja.
Nemrég a Delta Vision próbálkozott a M.A.G.U.S-könyvek világának népszerűsítésre a Kalandorkrónikák lapozgatós sorozat beindításával. S a nagy elődök közt muszáj még megemlítenem gyerekkorunk nagy élményét, a Hófehérke az Elvarázsolt Rengetegben című lapozgatós képeskönyvet, amely követte is a Disney-rajzokkal kísért mesét, meg nem is – mindenesetre számomra nagy csalódás volt, hogy akárhogy választottam magamnak kalandot belőle, sose vehettem feleségül Hófehérkét, mindig a királyfi vitte el…
A Napraforgó Kiadó új sorozatának, a Kalandos küldetésnek (azonban más a) célja, mint az eddig felsorolt lapozgatósoknak.
A sorozat 2014-ig megjelent négy darabja a szórakoztatás mellett nem mesélni, nyomozni vagy épp harcolni hív, hanem okos szövegével és szép képeivel a gyerekeknek szóló, játékos ismeretterjesztést tekinti feladatának.
Először nem is értettem, hogyan sikerülhet ez, hiszen aki már vett kezébe lapozgatóst, tudja, hogy képtelenség „kiolvasni”: még akkor sem tudjuk bejárni a könyvben szereplő összes utat és történetvonalat, ha csalunk, rendszeresen visszalapozunk a „Kalandod véget ért.”-től, sose párbajozunk, s mindig a nyerő döntést, a legokosabb lépést próbáljuk meg kiválasztani.
A Kalandos küldetés azonban olyan lapozgatós sorozat, amely szeretettel és élvezetet ígérve hív a világ tényeinek megismerésére, s nélkülözi a lapozgatósok összes frusztráló, elkedvetlenítő tulajdonságát.
Az azonnal kedvenccé vált kötet, az ókori Egyiptomról szóló A Titkok Kamrája az egyiptomi Újbirodalomba vezet el negyven káprázatosan színes, érdekes (és jó illatú) oldalon át. Tanúi lehetünk a fáraó temetési szertartásainak, mumifikálásának, bepillanthatunk készülő, gyönyörű sírjába és természetesen elvetemült sírrablókat is üldözhetünk…(Jolsvai Júlia)
A kalandozás a Királyok Völgyében kezdődik, ahol az olvasónak azonnal döntenie kell, szerinte a sírkamrákban milyen veszély leshet rá: a fáraók átka, vagy skorpiók és kígyók tömege. Ha azonban a rosszat választjuk, nem veszítjük el örökre a jól befejezett kaland lehetőségét, mert a döntés hibás voltának okos megindoklása és egy szemléletes rajzocska megtekintése után a lapozgatás utasításai visszairányítanak bennünket a kezdőponthoz, ahol ismét dönthetünk, immár jól. Így ez a könyv tényleg „kiolvasható”, s az esetleges rossz válaszaink sem megaláztatást vagy végzetes eltévedést hoznak ránk, hanem révükön is új ismeretekkel lehetünk gazdagabbak.
A lapozgatás mégsem csak gépies, mivel egy-egy látványos oldalon négy-öt magyarázat is olvasható különböző témákhoz, így a saját kérdésünk keresésénél mindig figyelni kell a szemléletes kis piktogramokra (amelyek segítségével, mire véget ér a könyv, az egyiptomi írásjelek közül is megtanulhatunk jó párat).
Remélhetőleg a titkosírásfejtés, sírkamraalaprajz-tanulmányozás, találgatás és következtetés, sőt, az istenek meglátogatása után mindenki eljut a győzelemhez és megkapja a dicsőség amulettjét. A szórakoztató, izgalmas, s az Egyiptomról szóló kötetek dömpingjében párját ritkítóan hibátlanul fordított könyvet szülői segítséggel már óvodások is forgathatják: ajánlom mindenkinek bizalommal. (Baranyai Katalin)
|
A Minótaurosz labirintusa
Illusztrálta: Matteo Pincelli
Fordította: Rusznák György
Kiadás éve: 2015
Oldalszám: 48
A Minótaurosz nyomában járva az olvasó - eddigi ismretetit is felhasználva - sok új történetet ismerhet meg az ókori görög mitológiából.
Minótaurosz nem mindennapi mítosza már többek képzeletét megfogta, megnyitva egyfajta rejtélyes lehetőséget Kréta ősmúltjában.
A Labirintust Daidalosz építette, aki készített egy fémembert is bronzból, Talószt, ami a mítosz szerint naponta háromszor járta körbe Krétát, hogy a betolakodókat elzavarja (bár valószínűbb, hogy éppen a Labirintus bejáratát őrizte).
A történet jó, kellően tekervényes, a kérdések legtöbbje két válaszlehetőséges ugyan, de azért olykor tényleg rejtvényszerűek is, nemcsak tudástartalmat célozza meg. A 14-15. oldal tengeri térképe például kimondottan jót, mert gyakoroltatja a térképen haladás közben a jobb-bal irányokat (ami ugyebár nem egyezik meg a könyvolvasási irányokkal), valamint a ki-minek az istennője jelbeszédet.
Két helyen is számrejtvényt ad fel, ahol ugyan tippelhetnénk is, hogy melyik a helyes a két lehetőség közül, de azért pontos számszaki válaszok is vannak.
Más kérdés, hogy nem derül ki, hogy a cél miért is cél, vagyis hogy mire is jó, mire is kell az Aranygyapjú. Mosolyogtam, hogy a megfelelő hajó kiválasztásához filozófusra van épp szükség, de legalább a hátsó kisokos nem lövi le a feltett kérdésekre a válaszokat (pl. van ugyan trójai háború címszó, de nem árulja el, hogy hány évig tartott, merthogy ez a történetbeli kérdés).
A lovagi viadal
Illusztrálta: Andrea Da Rold
Fordította: Pataki Andrea
Kiadás éve: 2015
Oldalszám: 48
Ebben a fordulatos történetben a középkori lovagok életébe tekinthetünk be. Igazi kaland vár az olvasóra, hiszen, miközben beveti történelmi tudását, ő dönti el, merre indul tovább a történetben…
Egy lenyűgöző középkori kaland!
Képes vagy megállni a lábadon a középkorban?
Megnyered-e a lovagi tornát, meg tudod-e menteni a király életét, és el tudsz-e foglalni egy erődítményt?
Vagy legyőz a gonosz báró?
Alakítsd te a történetet, döntsd el magad, hogyan oldod meg a rád váró feladatokat. Meglátod, többet tudsz, mint gondolnád, s még töriből is okosabb leszel!
|
|