Macskamuzsika
2018.06.13. 22:08
5-8 éveseknek
HETVENHÉT MAGYAR ESTI MESE
Szerkesztette: Lovász Andrea
Illusztrálta: Kismarty-Lechner Zita
Kiadó: Cerkabella, 2018
Oldalszám: 240
Jó mesékre mindenkinek szüksége van. És a sok-sok szöveg között egyre nehezebb megtalálni az igazán jó meséket, azokat, amelyek gyerekeknek is felnôtteknek is kedvesek. Ebben a kötetben a hazai gyerekirodalom legjobb meséibôl válogattunk, klasszikus szerzôk és kortárs írók remekei olvashatók itt.
Hogy megkönnyítsük a kötetben való tájékozódást, tematikus fejezetekbe soroltuk a szövegeket – ezek is, akárcsak a mesék elsôsorban az óvodáskorúak érdeklôdési körének megfelelôk, de természetesen kisebbekre és nagyobbakra egyaránt számítunk. Szóval a jó mesék adva vannak: kuckózzanak be, és olvassanak együtt!
|
A mesegyűjtemény nem kevesebbet vállalt, mint hogy válogatottan jó szövegeket kínáljon az esti mesékre oly éhes óvodás és kisiskolás korosztálynak. Azt talán mondanunk sem kell, hogy mennyire fontos a gyerekeknek az élőszavas mese ebben az időszakban, ahogy az is, hogy megkapják a szülőktől – legalább napi néhány percben – az igazi figyelmet és odafordulást, amit a közös mesélés jelent.
Igen nehéz azonban rövidebb igényes szövegeket találni esti meseként, ez a kötet pedig beváltotta az ígéretét.
A legnevesebb kortárs szerzőktől tematikus blokkokba rendezett szövegek és Kismarty Lechner Zita játékos, bolondos, szerethető, szintén nagyon igényes, messziről felismerhető illusztrációi is sokat hozzátesznek a kötethez. Sokáig ellátják az egész családot jó mesékkel és szép képekkel. A rövid szövegek akár kortárs szerzőktől, akár klasszikusoktól származnak, minden esetben a gyerekek számára releváns témákat jelenítenek meg.
A szerzők névsora igen impozáns, sajnos nincs rá hely, hogy mindenkit felsoroljak, de Berg Judit, Darvasi László, Gimesi Dóra, Nádori Lídia, Kertész Erzsi, Lackfi János, Parti Nagy Lajos és Tóth Krisztina csodás meséi is szerepelnek a kötetben. A kevésbé ismert nevű írók is mind-mind humoros, szívmelengető és továbbgondolható történetet kerekítettek, ahogy Mészöly Miklós, Kányádi Sándor, Lázár Ervin vagy Páskándi Géza meséi is örök érvényűnek bizonyultak.
A meséket írta:
ADAMIK ZSOLT,
AYHAN GÖKHAN,
BERG JUDIT,
BOTH GABI,
BÖSZÖRMÉNYI GYULA,
DARVASI LÁSZLÓ,
ECSÉDI ORSOLYA,
FINY PETRA,
GIMESI DÓRA,
HALÁSZ BÁLINT,
HERVAY GIZELLA,
KÁNYÁDI SÁNDOR,
KERTÉSZ ERZSI,
KISS OTTÓ,
LACKFI JÁNOS,
LAKATOS ISTVÁN,
LÁNG ZSOLT,
LÁZÁR ERVIN,
LESZNAI ANNA,
LUGOSI VIKTÓRIA,
MAJOROS NÓRA,
MÁRTON EVELIN,
MÁTÉ ANGI,
MAY SZILVIA,
MÉSZÖLY ÁGNES,
MÉSZÖLY MIKLÓS,
MIKLYA LUZSÁNYI MÓNIKA,
MIKLYA ZSOLT,
MOLNÁR KRISZTINA RITA,
MÓRA FERENC,
MÓZES ILDIKÓ,
NÁDORI LÍDIA,
NYULÁSZ PÉTER,
PARTI NAGY LAJOS,
PÁSKÁNDI GÉZA,
PETŐCZ ANDRÁS,
SOMFAI ANNA,
SZABÓ HANNA,
SZABÓ IMOLA JULIANNA,
SZŰCS-FAZEKAS BEÁTA,
TOROCZKAY ANDRÁS,
VÁRFALVY EMŐKE,
VESZPI GYULA,
ZÁGONI BALÁZS,
ZALÁN TIBOR,
ZELK ZOLTÁN
Zsótér Boglárka
77 nyomós érv, hogy te is olvass kortárs mesét a gyerekeknek
A kortárs mesékkel óvatosan bánik az ember, mert ki tudja, hol tűnik elő egy kóbor konnektor, amibe bele kell nyúlni vagy egy kócos lány, akinek meg kell húzni a haját, különben nem áll helyre a világ rendje. A kortárs mesék olyan másak. Vajon kellenek nekünk?
A cinkos humor meg a jedik
Az egyre szaporodó gyerekkönyvesboltokban tele vannak kortársakkal a polcok. A gazdagon illusztrált, igényes kivitelű könyvek szinte rávetik magukat az emberre, úgy hemzsegnek bennük a kütyük, űrhajók, és eddig elképzelhetetlen szörnyek. S persze a minden féle pop-kulturális utalások, amitől az óvatlan felnőtt olvasó bármikor azon kaphatja magát, hogy szívből röhög.
Ha kortárs mesét olvasunk, egy kicsit visszakapjuk a gyerekkorunkat, hiszen együtt izgulhatunk gyerekeinkkel a végkifejletig, ami akciófilmeket megszégyenítő csavarban csúcsosodik ki.
Ha kortárs mesét olvasunk, a gyerekünk szinte mindent ért, hiszen a napi beszélt nyelv szókincsének legjavát hallja. S otthon is érzi magát a mesében, mert egy olyan világban járhat, ami a szomszéd szobában éppúgy lehet, mint a szomszéd galaxisban.
A kortárs mesékben az a jó, hogy üde színfoltként simulnak a népmesék és a klasszikusok közé, ha ügyes kézzel választunk a hatalmas választékból.
Tejbegríz betűtésztával és macskazenével
Míg a mai kisgyerekek szülei a Mindennapra egy mese – Vidám mesék – Grimm fivérek legszebb történetei Bermuda háromszögében töltötték óvodás és kisiskolás éveiket, addig a mai óvodások könyvtárának csak a pénztárca szab határt.
Magyarországon tucatnyi minőségi gyerekkönyvkiadó kínál jobbnál jobb köteteket, így szülő vagy pedagógus legyen a talpán, aki ki tudja választani az évente több turnusban bővülő kínálatból a legjobbakat.
Ha biztosra akarunk menni, a legjobb választást az antológiák, vagyis a több szerzős meseváltogatások jelenthetik. Ez nagyjából olyan, mintha a cukrászdában minden fajta tortából vennénk egy szeletet, valamelyik majd csak ízlik alapon.
Szerencsére a gyerekkönyv kiadók közül több is felismerte az antológiákban rejlő lehetőséget. A június eleji 89. könyvhéten jelent meg például egy régóta várt gyöngyszem Macskamuzsika címen, a Cerkabella kiadó gondozásában. Ez a kiadó korcsoportos könyvsorozatának negyedik tagja (korábban bölcsődés és óvodás mondókás könyvet – Toppantós, Válogatós valamint betűrendes olvasókönyvet – Dzsungeldzsem - is megjelentettek nagy sikerrel).
Nagyon állat mesék és egyéb furcsaságok
A Macskamuzsika kimondottan a jó mesehallgató korosztálynak, vagyis a nagyobb óvodásoknak és a kisiskolásoknak készült. Érdekessége, hogy a legismertebb kortárs szerzők (Berg Judit, Mészöly Ágnes, Lackfi János, Finy Petra, Majoros Nóra) mellett helyet kaptak benne kevésbé ismert meseírók művei és néhány közkedvelt klasszikus is: Lázár Ervin, Zelk Zoltán vagy Móra Ferenc tollából.
A 77 mesét 6 témacsokorba fésülték, ami nagy segítség lehet a gyors és hatékony meseválasztásban, ami a korosztály türelmes viselkedésre való hajlandóságát ismerve nem kis előny.
-
Óvodás
-
Mindennapos
-
Állatos
-
Varázslényes
-
Legendás
-
Bolondozós
meséket találhatunk a könyvben, 1 és 3 oldal közötti terjedelemben, így fiúknak, lányoknak, gyors jó éjt puszihoz, vagy elmélyült délutáni kuckózáshoz egyaránt találhatunk benne csemegét.
Arra, hogy irodalmilag valóban értékes, minőségi szövegekkel kalauzolhatjuk el gyerekeinket egy nagy autómosásra, a Trapist-1 naprendszerbe, vagy Csikorgó, a fagyikirály udvarába, a szerkesztő, Lovász Andrea személye a garancia. Ő ugyanis nem csak a kiadó vezető szerkesztője, de hazánk egyik legelismertebb gyerekirodalmi kritikusai is egyben.
A 236 oldalas könyv igényes képi világáról a különleges gyermeki nézőpontot tökéletesen megragadni képes Kismarty-Lechner Zita gondoskodott.
Ha eddig féltél kortárs könyvvel színesíteni a mesetárad vagy csak egy igazán jó-ár érték arányú kötetet keresed, a Macskamuzsika tökéletes választás lehet, akár egy, akár harminc gyerek hallgatja majd a belőle választott mesét.
Forrás: pompasnapok.blog.hu
|
|