Időfutár (1) A körző titka
2018.06.14. 10:34
Oldalszám: 400
Hanna nemrég költözött Budapestre, minden szokatlan: új lakás (egy hetedik kerületi gangos bérház), új iskola (a Sigray), új tanárok, és persze új osztálytársak. Ha ez még nem lenne elég: úton-útfélen egy fura öregemberbe ütközik, megbolondul a számítógépe... és az egésznek valahogy köze van ahhoz a rozsdás körzőhöz, amit az utcán talált.
Vajon miért kell mindenkinek ez a körző?
Mit akar vele kezdeni Sándor, a vén ócskás, és miért nem tud Hanna sem megválni tőle?
És mi köze mindennek Bécshez, a Sakkozó törökhöz és Bujdosónéhez, a töritanárhoz?
A rejtélyek kinyomozásában segít Hannának Zsófi, a szuperokos szegedi barátnő, és Tibi, a kicsit lassabb eszű, de hűséges osztálytárs. A kalandok szüneteiben pedig arra is van idő, hogy barátságok szakadjanak meg és szülessenek újjá, no és persze szerelmek is szövődnek...
A Gimesi–Jeli–Tasnádi-trió rádiójátéka végre regényformában is! Letehetetlen, izgalmas, vicces, mai!
|
VALÓSÁG A FIKCIÓBAN
Az Időfutár könyveknek mindig is fontos részük volt létező személyek, helyek, és történések szerepeltetése, és ezeket nagyon jól bele is építették a történetbe, nagyon pontosan. Most azt nézzük meg, hogy az első részben milyen elemek voltak a valóságból átemelve, illetve mi az, amiben eltér.
A könyv teljes folyamán végighúzódik a szabadkőműves mozgalom titokzatos jelenléte. A szabadkőműves rend egy titkos, földalatti szektaszerű csoport, aminek nincs meghatározott célja. Fontos jelképük a körző és a mindent látó szem, (egyik) jelmondatuk pedig: „Annuit Coeptis”.
A történetben szereplő összes történelmi személy valóban tagja volt a szabadkőműves páholynak, vagy közeli kapcsolatban állt velük. Sigray Jakab, Martinovics Ignác, és Kempelen Farkas is nyíltan tagja volt a csoportnak. Kempelen Farkas találmánya, a sakkozó török is létezett, de mivel az eredeti szerkezet 1854-ben egy tűzben megsemmisült, nem lehetünk biztosak benne, hogy valóban egy ember rejtőzött volna a gép belsejében. Kempelen továbbá tényleg feltalálta a beszélőgépet, és egy kezdetleges írógépet is.
További érdekesség az is, hogy az év végén az osztály által előadott Varázsfuvola szerzésében Mozartot erősen befolyásolta a szabadkőművesség szelleme, és több utalás is van a szervezetre. Visszatérő elem például a társaság kalapácsütés-szignálja, ami felhangzik a nyitányban, a második felvonásban, és a fináléban is. Bécsi tartózkodásuk során Ervin mesél Hannának arról, hogy Mozart a kor híres szabadkőműveseiről mintázta a darab több karakterét. Ez minden valószínűséggel igaz, Sarastro például a selmecbányai tudós, Born Ignác mintaképe. Born Ignác kísérleteiben segédkezett egy Metzler nevű diák, akit később Mozart munkatársa, a Varázsfuvola librettójának szerzője, Emanuel Schikaneider szerződtettem hogy segédkezzen a szövegkönyv megírásában.
Papp Balázs írása

|

|