Panthera trilógia
Írta: Kertész Erzsi
Illusztrálta: Barbara Bernáth
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2016-2018
|
1. A hógömb fogságában
Kertész Erzsi
Oldalszám: 288
Az egész csak egy hegymászó szakkörnek indult…
A titokzatos, párduc alakú hegy, (a Panthera), egy csapat gyerek (Gekkó, Vince, Hétfejű Helga, Virág, Noémi, na és persze Kismukk, aki az egész történetet feljegyzi az utókornak).
A kezdetektől fogva gyanús hegymászó (Meredek Johnny), egy talpraesett portás néni (Jolika), és egy igen furcsa szerkezet, ami bárkit és bármit tetszőleges méretűvé tesz...
Egy izgalmas, letehetetlen és vicces kalandregény kiskamaszoknak.
Gekkó, Vince, Hétfejű Helga, Virág, Noémi és Kismukk osztálytársak és jelentkeznek egy hegymászó szakkörbe, ami furcsán indul és még furcsábban folytatódik. A gyerekeknek - nem önszántukból - meg kell mászniuk a Pantherát, a titokzatos hegyet, amit még senkinek sem sikerült meghódítani. Nekik viszont nincs más választásuk. Mindenféle izgalmas kalandot élnek át, amit Kismukk feljegyez egy füzetbe, lefotózza és lerajzolja az érdekesnek gondolt látnivalókat. A csapat eleinte nem nevezhető csapatnak, de a közösen átélt megpróbáltatások, sikerek és kudarcok összekovácsolják őket.
Közben egyik társuk Noémi, véletlenül kimarad a csapatból, de nem a kalandokból. Neki is éppen olyan izgalmas, ha nem izgalmasabb kalandban lesz része, mint a hegymászó csapatnak, és olyan dolgokat tesz meg, amit nem is gondolt magáról.
Rozika, a leleményes portás néni nagyon eredeti szereplő és legalább ennyire vicces is. A hegyen lévő csapat megismerkedik egy igazán különleges figurával, Mihállyal, a Recepcióssal. Fantasztikus módon Mihály és Rozika összetalálkoznak. Nagyon mosolygós pillanatokat köszönhetünk nekik.
Ugyanakkor bőven volt részem izgalmakban is, a hegymászó oktató, Meredek Johnny és a barátnője , Lavínia, Lavínia kutyája Nemereszt, akarom mondani Everest és egy Gubó nevezetű fickó közreműködésének köszönhetően.
Fordulatos, izgalmas, vicces, eredeti történet, amelyben az Átméretezőnek is nagy szerepe van, no és a csendkavicsnak, amiért tulajdonképpen az egész kaland, ez a nagy hűhó .
A minap említettem egyik bejegyzésemben, hogy középiskolai kötelező olvasmánynak javasolnám az ott értékelt könyvet. Most ismét elmondhatom ugyanezt, a Pantherát általános iskola alsó tagozatában javasolnám a kötelező olvasmányok közé.
Barátságról, közösségről, csapatépítésről, egymás elfogadásáról, a közös élmények, kalandok összekovácsoló erejéről, no meg bátorságról. (Könyvutca)
|
2. A küldetés
![Kertész Erzsi - Panthera 2. - A küldetés](https://s02.static.libri.hu/cover/7e/f/3814630_5.jpg) ![](//olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/1458678904_51.jpg)
Kertész Erzsi
Oldalszám: 376
A Panthera - A hógömb fogságában az utóbbi idők egyik legnagyobb könyvsikere - és máris itt a folytatás! A küldetés című második részben kiderül, hogy a lakatlannak hitt hegy, a párduc alakú Panthera egyáltalán nem lakatlan.
A magyar ifjúsági irodalomban vajmi kevés hagyománya van a kalandregénynek, főleg a fantasy műfaja szinte teljesen háttérbe szorul.
A kortárs könyvek a '90-es évektől sokkal inkább a Lázár Ervin-i hagyományból merítettek, a kimunkált nyelvi játékoknak köszönhetően születtek Csoda és Kószák, kuflik, Tündérboradak, amik hol a szakma, hol a gyereksereg, hol mindkettő elismerését bezsebelték. A Rumini születése egy teljesen új irányt mutatott a hazai piacon, történetesen megmutatta azt, hogy a humor mellett az izgalom az a faktor, amivel elég könnyen meg lehet nyerni a gyerekeket.
Mára szerencsére bővül a kortárs kalandregények palettája, mégis még gyerekcipőben jár a műfaj. Ha az ember, valami zsigeri jóra talál, az teljesen egyértelmű, magasan kitűnik a többi könyv között. Ilyen a Panthera is, aminek a sikerén fellelkesedve végre ujjonghatnak a szülők, van mit olvasni a Rumini után, van, ami olyan addiktív, mint a Harry Potter és van, ami a sok-sok kaland során valós értékeket plántál a gyerekekbe. És ez nem más, mint az eredeti szakmáját tekintve pszichológus Kertész Erzsi regénysorozata: a Panthera.
Itt tartunk most, és nagyon örülünk neki, mert ez az a pont, ahol elég könnyen elveszítjük az eddig meseszerető, könyvszerető gyerekeket. Az egybefüggő, fordulatos, hiteles szereplőket felvonultató regények viszont továbbra is könnyen megnyerik maguknak a fiatal olvasókat.
Mit tud a Panthera - A küldetés, ami miatt a második kötet nem csak, hogy beváltotta a reményeket, hanem talán még jobb is, mint az első?
1. Új szereplők
Új hősöket hoz játékba a regény, így a gyerekek még több velük korú hőssel kerülnek diskurzusba, ami a jellemfejlődésük fontos része. Most kapunk egy fiút, Jácintot, aki elég vakmerő, kicsit talán hiú is, de hamar bebizonyosodik, hogy ez a rész sokkal rázósabb fejezeteket is tartogat, mint az előző, ezért itt lelkesedésből semmi nem sok. Főleg, hogy Jácint jóra használja a tudását. Másfelől itt egy vitatható figura, Aura, aki regény kezdetén egész más érdekeket képvisel mint Jácint. Vajon hogyan talál egymásra a két hős, Rozika és a Recepciós a hógömb fogsásában? És mi köze ehhez az elbeszélőnek, Kismukknak?
2. Fokozódó izgalom
Bizony, az első részt olvasva akadhattak kétségeid, de azt ugye te sem gondoltad, hogy ezek válaszok nélkül maradnak? Vajon hogyan születik egy olyan szerkezet, ami le tud kicsinyíteni egy egész hegyet? Vajon mi az akarit ereje? De legfőképpen, miféle népről beszélt a Recepciós, amikor a gyerekek rátaláltak? Most végre feltárul az inspirátorok és szabotőrök hihetetlen és mégis oly logikus világa!
3. Bonyolódó kalandok
Már az első rész is meglehetősen összetett volt a regény cselekményét tekintve, de most aztán minden régi és új molynak fel kell tolnia a szemüvegét, résen kell lennie minden kis mozzanatnál, hogy nehogy lemaradjon egy fontos jelről. Olyan finom pontossággal hangolt dramaturgiával van dolgunk, ami még a szülők is élvezni fognak, ezért én a helyedben biztos, hogy kölcsönkérném a könyvet, ha pihenni szeretnél!
![02](https://www.pagony.hu/images/articles/zsani/pantera02.jpg)
4. Te elhiszed?
A nyelvezet elkerülhetetlen kérdés, még egy olyan jól kifundált regény esetében is, mint a Panthera. Ha nincs egy egyedi hang, aki elmeséli, akkor mit sem ér az egész. Most a rajongók örülhetnek, mert a második részt megint Kismukk, az utóbbi évek legszimpatikusabb gyerekkönyvhőse meséli el. De vigyázat, nem árt tudni, hogy Kismukk maga nem vett részt személyesen minden kalandban, sőt, néha hajlamos kiszínezni a hallottakat, mégis ő tűnik az elmúlt évek leghitelesebb mesélőjének.
5. Mert fontos kérdésekről mesél
Gondolhatsz bármit, egy biztos: a jellemfejlődés szempontjából nagyon fontos, hogy olvass, hogy olvasson a gyereked. Éppen ezért jó, ha a különböző szereplőkön keresztül sok-sok érzést és attitűdöt megismer. Ahhoz, hogy értelmes helyet találjon magának a világban kell hogy találkozzon olyan könyvekkel, amik minden fölösleges okoskodás híján képesek a becsület, az igazság, a jóra való törekvés, a szeretet és a barátság témakörét hitelesen bemutatni. Jácinttal, Aurával és Kismukkal ez nem lesz nehéz!
![3](https://www.pagony.hu/images/articles/zsani/pantera03.jpg)
Hajdu Zsanett
3. A párduc hazatér
Kiadás éve: 2018
Oldalszám: 416
A népszerű sorozat utolsó, izgalmas része, teli újabb kalandokkal!
Vajon mi oka lehet krónikásunknak, Kismukknak arra, hogy visszatérjen a hógömbbe? Nem volt elég egyszer átélni a hajmeresztő kalandot a Pantherán?
Márpedig a csapat újra hegyet -mászik! Mert nem elég, hogy Márkus megjelenik Rozi néni konyhájában, és ráadásul Mihály fontos megbízást kap, a tetejébe még Jácint is fogságba esik. Noémi pedig cselekszik. Mert muszáj visszaállítani azt, ami kizökkent.
De vajon mit keresnek Rozi néniék mindeközben egy luxushajón?
Mindez kiderül az utóbbi évek legizgalmasabb kalandregényének harmadik részéből.
Olvasni menő, sorozatot olvasni még menőbb
Hét ok, amiért nem tudsz abbahagyni egy jó sorozatot (a Pantherát)
A Panthera első része, A hógömb fogságában egy pillanat alatt a 10-12 éves korosztály kedvence lett. Egy könyvből azóta egy igazi, koherens könyvsorozattá nőtt a Panthera világa, most pedig nagyon örülhetünk, mert megjelent a 3. rész, A párduc hazatér!
Miért a legmenőbb sorozatolvasónak lenni? Mi az a hét dolog, ami beszippantja a kiskamaszt egy igazi kalandregény-sorozatba? Derítsd ki!
Mi a menő egy sorozatban?
Ha tényleg összeáll egy koherens világ, akkor nagyjából minden! De az alábbiak egész biztosan:
1. "Ez én vagyok! Ide tartozom!"
A kiskamaszok egyre erősebb vágyat éreznek arra, hogy a családjukon túl, a világban is meghatározzák a pontos helyüket. Egy olyan szubkultúra tagjának lenni nagy megkönnyebbüléssel jár, otthon érezhetik magukat a "rajongók" világában. A Harry Potter-rajongók, az Időfutár-rajongók, a Szent Johanna gimi-rajongók után most a Panthera-rajongók is nagyon örülhetnek, mert megérkezett a sorozat harmadik része, A párduc hazatér.
2. "Bocs, most olvasok!"
Az eredetileg egyetlen könyvnek íródott Pantherából mára már három könyv lett, kiépült egy igazi komplex és koherens fantasy világ, amiben bármikor egy pillanat alatt elmerülhetnek a gyerekek. Ha ezt tapasztalod, dörzsölheted a tenyered, a legjobb védekezés az élet ellen: az olvasás!
3. "Ejha, ebben jó vagyok!"
4. "Ettől jobbnak érzem magam!"
A fokozatosan nehezedő szövegek, kötetről kötetre bonyolódó kalandok, árnyalódó karakterek nemcsak rajongókat nevelnek, hanem elkötelezett és egyre ügyesebb olvasókat is. A sikerélmény az olvasási gyakorlatok megszerzésének az éveiben borzasztó fontos, azt pedig már tudjuk, hogy ha megvan az első katartikus könyv, hamar megszületik az ügyes olvasó is. Aki pedig egy egész sorozatot végig tud olvasni, az (technikailag) megtanult olvasni. Hurrá! A Panthera-sorozatot áthatja a lendület, egyik könyv után lehet falni a másikat.
"A Panthera kis túlzással egy kortárs magyar Verne-regény, amiben benne van mindaz, amiért a francia írót szeretjük, ugyanakkor hiányzik belőle, amiért egy mai gyerek számára nehezen érthető vagy unalmas lehet." - ítra a Magyar Narancs.
Az árnyalódó karakterekkel és bonyolódó cselekménnyel az olvasó gyerekek egyszer csak arra lesznek figyelmesek, hogy ők maguk is árnyalódnak és bonyolódnak... A jellemfejlődésük fontos szakasza a kiskamaszkor, amiben a leghatékonyabb segítség, ha egy jó könyv képes tükröt tartani. A Panthera erre nagyon alkalmasnak bizonyult. (Hintafa blog)
5. "Mikor jelenik meg a következő?"
Ha már rákattantál egy sorozatra, akkor tudod, hogy milyen jó érzés várakozni! Ezt csak egy igazi sorozatrajongó tudhatja, hogy milyen érzés... Jobb mint a saját és a legjobb barátod 18. születésnapja együtt...
6. "Az én kedvenc szereplőm..."
Eljön a pont, amikor a bonyolódó karaktertengerben észreveszed, hogy melyik az a szereplő, aki pontosan úgy viselkedik, ahogy szerinted helyes. És elkezdődik a diskurzus a rajongók között, kinek ki a kedvence, ki kicsoda a Pantherából... (Azt mondjuk megsúgom, hogy Aurát már lestoppoltam!)
7. "Én is a Panthera-sorozatban akarok élni!"
A sorozat maga is minden olyan erénnyel rendelkezik, amivel egy jó kalandregénynek rendelkeznie kell, csakhogy mivel egy komplexebb könyvhalomban izgalmasabb és összetettebb kapcsolatokkal lehet játszani a kötetek között, így olyan, mintha egy óriás-hatalmas kalandregényt olvashatnál. És melyik könyvmoly ne vágyna egy végtelen, folyamatosan bővülő és újabb fordulatokat hozó varázslatos világra?
Forrás: pagony.hu
|
![](https://olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/1527698074_41.jpg)
|