MESE - Balaton legendái
Írta: Nyulász Péter
Kiadó: Betűtészta Kiadó
A 9–12 éves korosztálynak való Nyulász Péter trilogiájának célja, hogy a magyar gyerekek saját legendáikat ismerjék meg alaposabban, ne a különböző angolszász és egyéb mondák alapján született meseregényeket falják egymás után.
|
1. Helka - Burok-völgy árnyai
Illusztrálta: Bohony Beatrix
Kiadás éveó: 2011
Oldalszám: 308
"A Balaton legendája újraéled! A Helka – A Burok-völgy árnyai című regény a Balaton és a Bakony egy elfeledett mítoszán, Sió tündéres regéjén, Helka és Kelén legendáján alapul. Ám az új, kalandos meseregény főszereplői a korábbi legendahősök gyermekei, akik saját múltjuk titkainak erednek nyomába, s az olvasó velük együtt kalandozva bogozhatja ki az eredeti legenda rejtelmeit.
A kalandok során valós, mégis igazán mesébe illő helyszíneket járnak végig Tihanytól Hévízen át Sóstóig, a Gaja szurdokaitól a Szentbékkállai kőtengeren, Tapolcai tavasbarlangon át Balatonfüredig..." (Nyulász Péter)
Különös események zavarják meg a Balaton északi partjának nyugodt mindennapjait. A tihanyi Soktornyú Kastély népe ünnepre készül: Helka hercegkisasszony hamarosan hivatalosan is trónörökössé válik. Ám hősünk unja a felhajtást, elszökik inkább a tiltott rengetegbe szamócázni.
Mindeközben a közeli Burok-völgyben sötét lelkű teremtmények gyülekeznek, hogy a kegyetlen Bora vezetésével feldúlják a Balaton békéjét, és bosszút álljanak a hercegi páron. Helka legendája a Balaton elfeledett mítoszai közé tartozik.
A fantasy határát súroló, kacagtatóan humoros kalandregényében Nyulász Péter számtalan utalást és információt rejtett el. Ismerd meg őket, és döntsd el: elhiszed-e, hogy valaha tündérek, hercegek, hercegnők, varázslók és manók lakták a mindannyiunk szívében helyet kapó Balatont!
A könyvet elolvasva, késztetést érezhetsz Te is, hogy felfedezd a legendás helyszíneket, és ismerősként köszöntsd a Balaton tündérét, vagy a Bakony varázslóját, ha szembejön veled…
2. Ciprián - Helka tündérpróbája
Nyulász Péter
Illusztrálta: Szepesi Szőcs Barbara
Kiadás éve: 2018
Oldalszám: 288
„– Imó?! – csodálkozott Kamor varázsló. – De hiszen ő egy igazán jóravaló lélek!
Jól ismerem őt, a Bükk „vizeinek nagy szelleme”. Azt a hegységet a mélyben mindenütt feltáratlan barlangok járják át. Imó nehéz feladata beosztani, hogy a föld alatti vizekből elég öntözővíz jusson a felszínre tavasszal, a téli dermedés után újra kihajtó növényeknek.
Olyankor hosszan morgatja forrásait – a Fekete-lent, a Lök-völgyit, a Vöröskőit, na meg azt is, amit róla neveztek el, az Imót –, hogy figyelmeztesse az embereket az áradásra, mielőtt a magasba tör fel a víz. Sok tudatlan ember persze fél ettől, és gonosz szellemnek tartja, aki elviszi a gyerekeket. Különösen a rosszakat persze…”
Alig egy év telt csupán békében, amikor Helkát, a Balaton tündérét, fondorlatos csellel elrabolják. Ciprián kapitány indul a megmentésére, Tramini és Furmint manó, valamint egy halászleány, Boglárka kíséretében. A szálak Zemúrhoz, a gonosz, alföldi testvérűző herceghez vezetnek. Megjelenésével izgalmas kalandok sora veszi kezdetét.
Az előző kötetből megismert szereplők útjuk során új barátokat és ellenségeket szereznek. Megtudjuk, hogyan keletkezett száz halom Battán, tengerszem a Megyer-hegyi malomkőbányában, földvár a Balatonnál, vagy a Sió csatorna. A fődipicinyek, nyápicok, dinkák, sziporkák, csordásfarkasok, Zemúr és Mitmitke úgy gabalyítják a történet szálait, hogy azok az óbudavári mosókutat övező fa gyökereihez lesznek hasonlatosak.
Ciprián a varázslat helyett a józan ész hatalmában bízik, ám elvarázsolja az az érzés, ami néha elveszi az eszünket.
"A régi legendahősök, Helka és Kelén hercegi udvartartásában évek óta egy kém tevékenykedett titokban, és most egy furfangos csellel elrabolja Helkát. Megbízója Zemúr, a gonosz alföldi testvérűző herceg, akiről kiderül, hogy családi szálak is fűzik a főszereplőkhöz: ő Kelén nagybátyja. Az ő kilétét Ciprián deríti fel, aki a már megismert társai, Tramini és Furmint mellett egy bájos halászleány, Boglárka kíséretében vág neki az útnak.
A kalandok során újabb legendák övezte helyekre jutnak el hőseink, mint például a balatonboglári patanyomos kő, az időszakosan vizet árasztó Imó-forrás a Bükkben, a malomkővágók munkája nyomán létrejött Megyer-hegyi tengerszem, a Karcag közeli pusztában, szárazon álló ötlyukú híd, és így tovább, mígnem újabb csatát nyernek ellenfeleik felett. Ám hiába az öröm, a végső győzelem még messze van…" (Nyulász Péter)
3. Kamor - Helka menyegzője
Nyulász Péter
Illusztrálta: Bohony Beatrix
Kiadás éve: 2016
Helka és Ciprián már többször megóvta hőstetteivel a Víz, a Part s az Erdő népét, ám a Balaton és a Bakony vidékén tart még a varázshatalmasságok csatározása.
A trilógia zárókötetében Kamor, a Bakony varázslója, végre felfedi a régmúlt titkait, és Helka hercegkisasszony is párjára talál. (részletek az interjúban)
A Helka és Kelén trilógia befejező kötetét is bemutatták a Vitorlabontón Balatonfüreden. Nyulász Péter könyvének szereplői a Balaton környékének kevésbé ismert természeti csodái közé varázsolják a fiatal olvasókat.
A balatoni hajózás két különleges darabja a korelnök Helka és a Kelén. Az idén 125 éves járművek nem csak fodrozó farvizet, de kalandos életutat is húznak maguk mögött. Mindkét hajó 1891-ben gőzhajóként készült el Újpesten. Vas hajótestük és fa felépítményük hosszú évtizedekig szállította a balatoni turistákat, ám a Helka 14 évnyi kitérőt téve a balatonfüredi főút mellett a szárazföldön, presszóként is üzemelt. A két hajót 1991-ben, illetve 1996-ban építették újjá, és azóta megújult motoros meghajtással, de tradicionális berendezéssel ma is aktív szereplői a balatoni vízi életnek. A Kelén kívül-belül megnézhető május 7-én, a balatonfüredi Vitorlabontó ünnepségen, a Helka fedélzetén pedig ki is hajózhatnak azok, akik a szezonnyitó vitorlásversenyt a lehető legközelebbről, a vízről szeretnék követni.
Helka, a mesehős
Helka neve néhány éve már nemcsak a hajózás szerelmeseinek cseng ismerősen, de egyre több gyerek is felkapja a fejét e szó hallatán, hiszen 2011-ben az év gyerekkönyve lett Nyulász Péter: „Helka – A Burok-völgy árnyai” című ifjúsági kalandregénye. A tihanyi Soktornyú Kastélyban élő Helka hercegkisasszony legendája a Balaton elfeledett mítoszai közé tartozik. A fantasy határát súroló írásban a szereplők mesébe illő, de a valóságban is létező Balaton-felvidéki helyeket járnak be és keverednek sok humoros kalandba. A történet folytatásaként, a „Ciprián – A Balaton hercege” című könyvben Helka hercegkisasszony testvére kap főszerepet és járja be a mesebeli tájakat Földvártól Óbudavárig.
A mesefolyam csak most, 2016 tavaszán vált teljessé a trilógia harmadik kötete, a „Kamor – Helka menyegzője” című könyv bemutatásával, amihez a legavatottabb személy, a szerző, Nyulász Péter látogatott Balatonfüredre, ahol a Vitorlabontó ünnepség napján a Vitorlásmúzeumba várta 8-12 éves fiatal olvasóit, hogy meséljen nekik a regény születésének körülményeiről és egy vetítéssel kísért bemutatón követhessék végig a szereplők kalandos útvonalát a Balaton környékének kevésbé ismert természeti csodái között. (onlinebalaton.hu)
|
|