Dalmorka, a hobbivarázsló
2018.08.25. 19:28
4-7 éveseknek
TOP50 - 2018
Illusztrálta: Hanga Réka
Kiadó: Cerkabella, 2018
Oldalszám: 130
Mészöly Ágnes Dalmorka, a hobbivarázsló című mesegyűjteményében a klasszikus mesék legjobb, legnemesebb hagyományai elevenednek meg, olyan remek ötvözetben, ahogy azt szerző évek óta népszerű Sünimanó című regényében már megismerhettük. Dalmorka hobbivarázsló történetei a 4–7 éves korosztályhoz szólnak.
A mesék egy idilli tanyán játszódnak: itt él Natti, a bájos és bölcs tündér, rengeteg háziállattal, harmóniában a természettel és önmagával.
A tanya békességét időről-időre megzavarja, vagy inkább felborítja Dalmorka, a kétbalkezes hobbivarázsló, akinek szinte soha sem sikerül galiba nélkül megoldani a legegyszerűbb problémát sem. Natti fáradhatatlan türelemmel próbálja helyrehozni a sok kalamajkát, legyen szó túledzett versenycsigákról, összekevert bevásárlólistáról, elvarázsolt jószágokról, és bár néha nem bírja megállni zsörtölődés nélkül, mégis mindig megbocsát peches barátjának.
A legtöbb kaland tehát békés szörpiszogatással zárul, a hatalmas eperfa alatt.
A kötetet Hanga Réka visszafogott és érzékeny, aprólékos rajzai emelik ki a mesekönyvek közül.
Alapvetően szülői felolvasásra való, de kezdő olvasóknak olvasásgyakorlásra is kiváló. A történetek tipográfiájában és tördelésében komoly figyelmet kapnak a diszlexiás, részképesség-zavaros gyerekek: a betűtípus, a szellős oldalak és az illusztráció mind-mind segíti őket a szöveg feldolgozásában, lehetővé téve az önálló, élményszerző olvasást is.
Szörpöljünk!
|
Anyaaaa, mi az a hobbi? A hobbi az, édesfiam, amikor valaki úgy játszik azzal, amit nagyon szeret, hogy közben igazából tök más dolga lenne. Hmm. És ha valaki gyerek, és az a dolga, hogy azzal játsszon, amit nagyon szeret? Hááát, a gyerekeknek nincs hobbija, kisfiam, csak dolga.
És ebben maradtunk.
Azt hiszem egyből látszik, hogy Mészöly Ágnes legújabb mesekönyvének már a címe is fontos kérdéseket feszeget. A kötetbe belelapozva elégedetten állapítottuk meg a gyerekkel, hogy a könyv valóban lényeges témákat jár körbe: kártyavárépítés, háziállat-reptetés, borúlátás, túláradó tehetség, körültekintő fűnyírás, kemenceépítés, vagy példának okáért, térképolvasás. Engem rögtön meggyőzött a kötet szülőbarát formája: a két-három oldalas szövegek, az egész oldalas illusztrációkkal kiegészítve bármelyik estén bevethetőek, csak az aznapi történetek számát érdemes előre gondosan letisztázni a hallgatósággal.
A főhős, Dalmorka foglalkozását tekintve varázsló (és itt meg is bicsaklik a hobbielméletem), aki a lézengős semmittevés és a megszállott alkotói láz között mindig megtalálja a módját annak, hogy Natti kistündér tanyáján az eperfa alatt szörpöljön egyet. Az örökké szorgoskodó Natti kistündér (a szereplők neve eposzosan egybe van forrva megnevezésükkel) nemcsak népes állatseregletének és veteményesének viseli gondját, hanem a portáján felbukkanó barátainak ügyes-bajos dolgaival is igyekszik foglalkozni.
Márpedig a tanyán pezseg a társasági élet. A koboldtól a tündéren át megfordul ott varázsló, dúsgazdag mexikói dzsungelkutató vagy a szomszéd, nyugdíjas könyvtáros Ancsa néni. A történetek a színes kompánia napjaiba engednek belátást, ahol a leghétköznapibb tevékenységek is képesek egy picuri elhajlás mentén egészen váratlan irányba elmozdulni. Tovább pezsdíti a nyüzsgést, hogy a teljes háztáji gazdaság, a paradicsompalántától a tyúkudvarig, ott furakszik, sertepertél az események sűrűjében. Utoljára talán a Négyszögletű Kerekerdőben volt ilyen lelkes a részvételi szándék.
Az Kerekerdőhöz hasonlóan a kis gazdaság is zárt világ, bár emez fenntartja a kapcsolatát a külvilággal. A tanyát átszövő varázslat észrevétlenül tud belesimulni a valóságba, nincs szükség átjáróra a két világ között, mert mindkettő része a másiknak. Igaz, a közös megegyezés értelmében biciklivel nem illik berepülni a piactérre, hanem rendeltetésének megfelelően pedálozni kell vele. Még a hobbivarázslóknak is.
Fontos megemlítenem, hogy a varázslat még véletlenül sem holmi szivárványszínű hókuszpókusz formájában jelenik meg a történetekben. Sokkal inkább egy mindent átfogó természetes szövetként: „A varázslat a váratlan lehetőségek költői összekapcsolása.” A figurák hétköznapi esendősége, az események természetes bája egy szintre emeli a varázslatot a mindennapi képességekkel, ekképpen az híján van bármiféle hivalkodásnak, kiválasztottságnak.
Mindenképpen ki kell emelnem a kötet nyelvezetét. A történetek balladai tömörsége és nyitva hagyott befejezése hibátlanul köti össze formailag a fejezeteket. A lényegre szorítkozó plasztikus leírások érzékenyen vezetik végig a fantáziát a tanya békésen nyüzsgő napjain. A szereplők dialógusainak friss humora és a szöveg áthallásai, finom kikacsintásai gyereknek, felnőttnek egyaránt szórakoztatóak. Egyes fejezeteknél (pl. Csigafutam, Varázslények, Varázstérkép) a nyelv olyannyira a játékossá válik, hogy a vihorászás közepette a hallgatóság könnyen elveszítheti az események fonalát, és emiatt a felolvasó újra és újra kénytelen visszakanyarodni ugyanoda, ami további féktelen vihorászást eredményezhet.
A nyitott történetlezárások jól illeszkednek az egész könyvet átható filozofikus költőiséghez. Noha a mesék egyáltalán nem szűkölködnek tanulságokban, a szerző rá meri bízni az olvasójára a válaszokat. Ezzel további beszélgetéseknek teremtve lehetőséget. És ezek a beszélgetések a következő történetek felé mutatják az utat. És így gyűrűzik tovább a kötet a végtelenbe.
Forrás: barkaonline.hu
uveghegyentul
Milyen nehéz néha megvigasztalni egy gyermeket, akinek az eltervezett cél megvalósítása nem jön össze elsőre. Még nekünk, felnőtteknek sem egyszerű felállni és újrakezdeni. Dalmorka a hobbivarázsló újra és újra hibázik, de mindig képes előről kezdeni. Ebben pedig nagyon kedves barátnője Natti kis tündér támogatja.
A mesék a tündérke tanyáján játszódnak, ahol a történetek szereplői vagy úgy is mondhatnám a varázslatok elszenvedői a tanya körül élő állatok.
Az alapvetően vidám történetek a barátság fontosságáról szólnak valamint a kitartásról.
Arra taníthatjuk vele a gyermekeket, hogy céljaikat ne adják fel az első sikertelenség láttán.
Az egész könyvet végig kísérik Hanga Réka gyönyörű illusztrációi, de én amúgy is a rajongója vagyok, így nehéz elfogulatlannak lenni,de tény kívül belül csoda könyvet tart a kezébe az, aki ezt választja esti mesének.
|
|
|