A három mese hagyományos és új szövegek felhasználásával készült.
A vonzó kivitelű kötet három történetet tartalmaz, melyek Afrikába röpítik olvasóikat. A tanzániai népmesében egy apa és három fia veszi fel sikerrel a harcot a gonosz boszorkánnyal szemben.
A második történet (A szalakóta hercegnő) magyar és finn népmesék adaptációja, méghozzá dél-ghánai kultúrkörbe helyezve. Egy fiú elindul, hogy feleséget keressen, ám csupán egy gyönyörűen daloló kismadárra bukkan, aki boldogan lenne a kedvese. A fiút annyira meghatja a kismadár szerelme, hogy – vállalva az emberek előtti megszégyenülést – kész feleségül venni. El is nyeri jutalmát, hiszen a madárka valójában egy gyönyörű, elvarázsolt hercegnő.
A Szahara peremén játszódó harmadik mesét a szerző maga írta a bátor Szaszumáról, aki megmenti faluját az óriástól és a pusztító homokvihartól.
1. A fán lakó gyermekek alapja a kelet-afrikai kamba törzsek kultúrájából származik, tanzániai népmese. Három kisfiút nevel az édesapjuk, a férfi szeretne biztonságos otthont teremteni nekik. Ám a boszorkány így is szemet vet rájuk, és megpróbálja elrabolni őket. Elsőre nem jár sikerrel, ám egy varázsló segítségével végül mégis elviszi őket. Az édesapa bármire hajlandó, hogy visszakapja őket. A vége persze happy end, de közben azért történnek elég durva dolgok, azokhoz nem tudom mit szól egy kisgyermek pl. az apuka levágja a boszorkány ujját, hogy többet ne bánthasson senkit...
2. A szalakóta hercegnő alapját egy magyar népmese, a Macskacicó és a hozzá hasonló, finn Erdei menyasszony adja. Bevallom én nem ismerem ezt a magyar népmesét, így nem tudom azzal összehasonlítani. Itt két fiú indul el feleséget találni. A kisebbik furcsa helyzetbe kerül ugyanis egy hagyomány miatt neki a dzsungel mélyén kellene megtalálnia a Nagy Ő-t. Mégis rálel egy kunyhóra, aminek már megörül, de aztán kiderül, hogy a házikó üres. Kwamé egy beszélő, és csodaszép szalakóta madárral ismerkedik meg, aki azt állítja ő egy elvarázsolt hercegnő.
3. Az utolsó mesét, a Szaszuma és a szél címűt, maga Danny írta.
A történet helyszíne a Szahara, annak ellenére, hogy Danny még nem járt ott. Egy édesapáról és annak legkisebb lányáról szól, aki nem túl szép, viszont elég okos, és nagyon jól varr. Az apuka egy nap el akar indulni, hogy kinyomozza mi okozza azt a komoly szélvihart, ami a falut veszélyezteti. Szaszuma túl veszélyesnek gondolja ezt idős apja számára, így maga indul útnak, édesapja három ajándékával.
A könyvet Székely Andrea a veszprémi Kabóca Bábszínház igazgatója ajánlja, hiszen Danny előadása egy sikeres darab a színház repertoárján.
Danny leül egy kis sámlira, a gyerekek köré gyűlnek. Hogy együtt "lelézzenek". Egy pillanat alatt közösséget teremt. Így röpül Dannyvel az idő az előadásokon. Nagy örömömre szolgál, hogy ezek a meséket otthon is olvashatják-hallgathatják a kicsik, és mi szülők is.
Máray Mariann illusztráció még közelebb hozzánk és a gyerekekhez az afrikai hangulatot, színes, játékos, szerethető.
Forrás: Popkult blog
|