Egyszervolt meseantológia
2018.08.25. 20:07
4-8 éveseknek
Kiadó: Csimota, 2014
Illusztrálta: Paulovkin Boglárka
Írta: Baraczka Gergely, Borbáth Péter, Both Gabi, Csepregi János, Dávid Ádám, Dragomán György, Elekes Dóra, Kollár Árpád, Lázár Ervin, Márton László, Máté Angi, Vig Balázs
"Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer 12 magyar író – fiatalok és kevésbé fiatalok – akik elhatározták, hogy meséket fognak írni.
Meséket a gyerekeknek, és azoknak a felnôtteknek, akik – hiába múltak el felettük az évek – szívük rejtett kis csücskében megôrizték azt az icinke-picinke gyémántfület, melynek segítségével képesek meghallani az igazi mesékbôl áradó idôtlen szépséget, és az ember örök, leküzdhetetlen hitét a jóság és az igazság diadalában."
A könyv ezúttal is két részből áll, az első részben ugyanaz a 12 klasszikus mese olvasható, mint az első kiadásban, a második részben pedig 12 mai szerző munkája. Elsősorban a második rész újult meg, hiszen 8 új mese és szerző mutatkozik most be. Jóllehet a klasszikus szövegek maradtak ugyanazok, de a szövegeket itt is átdolgozásra kerületek.
|
"Ez a 12 mese éppen olyan, mint gyerekkorom – gyerekkorunk – gyönyörû tündérmeséi; mindegyik úgy kezdôdik, egyszer volt, hol nem volt, és van bennük rókakirály, meg királykisasszony, és csillámló pikkelyruhába öltözött tündérek, sôt olyan csodapipa is, melyet, ha megszív az ember, olyan élessé válik a hallása, hogy meghallja még a harmadik szomszéd sustorgását is. Hányszor fordult már elô életemben, hogy kétségbeesve kerestem a sálamat, a kesztyûmet, a szemüvegemet, és esküdni mertem volna, hogy eredetileg nem oda tettem, ahol végül mégis megtaláltam. Nos, már ennek is tudom az okát: a „divatborz” csente el, hogy lefényképezhesse. Aztán persze visszahozta, de nem oda tette a haszontalan, ahol utoljára én hagytam…
12 mai magyar mese található ebben a kötetben, és – csiribú-csiribá! – a Szerkesztôség melléjük varázsolt 12 klasszikus mesét, azokat, amelyeket az Egyszervolt. hu oldalán a gyerekek a legszebbeknek minôsítettek. Itt van Hófehérke, Jancsi és Juliska, Andersen és a Grimm-testvérek örökbecsû történetei, a magyar népmesék gyöngyszemei; a legizgalmasabb azonban mégis az, hogy ezeket a klasszikus meséket a 12 mai mesével együtt olvashatjuk a kötetben. Igazi mese mind a 24: tanulságos és gyönyörködtetô. Nemcsak a gyerekek lelnek örömet bennük, de azok a felnôttek is, akik rátalálnak szívükben arra a bizonyos „gyémántfülre”. Valaha mindannyian rendelkeztünk a léleknek ezzel a csodálatos hallószervével, csak aztán – ahogy múltak az évek – sokan úgy elkeverték valahová, hogy még a „divatborz” is hiába keresi. Hölgyeim és Uraim, kutassanak a szívük mélyén. Higgyék el: még nincs minden veszve!" Dr. Ranschburg Jenő - gyermekpszichológus
Révész Emese: Más-képek tündérekről és szörnyekről
Az Egyszervolt című meseantológia, amely Paulovkin Boglárka képeivel kísérve régi és kortárs meséket válogatott, másként gondolja újra a klasszikusokat. Már borítója is merészen szembe megy az általános közízléssel, hiszen a mesekönyvek megszokott színorgiájához képest hangsúlyosan fekete-fehér jelenetet választ.
Az illusztrációk később is felváltva fekete-fehér tusrajzok és színes (egész oldalas) akril kompozíciók. Üdítően megnyugtató ez a rajzi visszafogottság, ami enyhén retro bukéval gazdagítja a felnőtt szemlélő számára a látványt.
A klasszikus meséket Paulovkin is hasonlóan lényegre törő módon ábrázolja, mint Rofusz Kinga: Jancsi és Juliska erdeje mindkettőjüknél elvont varázserdő, Piroska ott vörös törzsű fák között bolyong, itt (álomhozó) pipacsos réten.
Paulovkin azonban részleteiben plasztikusabb és reálisabb világot rajzol: Holle anyó csodás havazása egy hógömbben zajlik, a boszorka egészen kalózszerű, a pocakos farkas pedig egy tüchtig kis enteriőrben várja a vadászt. Paulovkin finom elvonatkoztatást és realisztikus konkrétumokat egyéni módon vegyítő képi világa azonban igazán a kortárs mesék illusztrációinál teljesedik ki. (Már egyik első kötete, a Róka és Egér is a mese és valóság sajátos képi ötvözete volt.)
A régi és új mesék közti egységet az illusztrációk közös világa teremti meg: némi archaikus ízt kölcsönözve az újnak és realitást a klasszikusnak. A varázserdők és királyi kastélyok világa egyszer csak átadja a helyét egy lakótelepi játszótérnek vagy egy metró aluljárónak. Itt találja a figyelmes néző a legszebben kivitelezett rajzi részleteket, egy fűcsomó vagy egy álmodozó kisfiú alakjában. Paulovkin míves, archaizáló rajzstílusa különösen a modern, mindennapi tárgyak ábrázolásakor kerül feszültségébe tárgyával, és billenti át nézőjét a hétköznapokból a szürreális bizsergető másvilágába.
|
A kötet tartalma:
Egyszervolt, tegnap:
-
Jancsi és Juliska – A Grimm fivérek nyomán
-
Holle anyó – A Grimm fivérek nyomán
-
A három kismalac – A Grimm fivérek nyomán
-
A kis hableány – H. C. Andersen meséje alapján
-
Hófehérke és a hét törpe – A Grimm fivérek nyomán
-
A brémai muzsikusok – A Grimm fivérek nyomán
-
A csillagszemű juhász – magyar népmese
-
Csipkerózsika – A Grimm fivérek nyomán
-
Hamupipőke – A Grimm fivérek nyomán
-
A rút kiskacsa – H. C. Andersen meséje alapján
-
A kis kakas gyémántfélkrajcárja – magyar népmese
-
Piroska és a farkas – A Grimm fivérek nyomán
Egyszervolt, ma:
-
Volt egyszer egy fotel – Máté Angi
-
A divatborz – Dragomán György
-
A kalapba zárt lány – Lázár Ervin
-
Levélforma mese – Márton László
-
A józsefvárosi királylány – Baraczka Gergő
-
Fényvadászat, zajgyűjtés – Borbáth Péter
-
Dettike fiú lesz – Elekes Dóra
-
A csendkirály – Vigh Balázs
-
Jó, ha van egy cica a háznál – Csepregi János
-
A szemüveges királylány – Both Gabi
-
A Pocséktündér – Kollár Árpád
-
A szőrnyeteg – Dávid Ádám
|
|