Mesél az erdő (1) az állatokról
2018.09.05. 00:46
3-8 éveseknek
Átdolgozta az 1989-es kiadás alapján: Csapody Kinga és Todero Anna
Kiadó: Manó Könyvek, 2017
Oldalszám: 88
Gyerekkorunk kedvenc történeteit vehetjük újra kézbe - hiszen ki ne szerette volna hallgatni, miről is Mesél az erdő -, a szerző eredetei illusztrációival.
A sorozat első kötetében az ott élő állatokról: az egérlányok, a sünik, az őzek, a békák, a pelék és Józsi, a holló kalandjairól olvashatunk. Megtudhatjuk, hogyan válhat egy fapapucs remek hajóvá, mi mindenre jó a borsóhüvely, és bekukkanthatunk egy feketerigó-esküvőre is!
Tony Wolf bájos mesegyűjteménye és rajzai az erdő lakóinak mindennapjairól a mai óvodásokat is elvarázsolják.
Csapody Kinga - főszerkesztő ajánlója:
|
"Vannak gyerekkönyvek, amikre ennyi idő után is tisztán emlékszem, Rémusz bácsi meséit például mindig akkor kértem anyukámtól, amikor beteg voltam.
Azt nem tudom felidézni, hogy mikor fogtam először a Mesél az erdő-sorozatot a kezemben, és az is összefolyik, hogy mikor hallgattam, és mikor olvastam magamnak, majd az öcsémnek, de sem a szereplők sem a történetek nem törlődtek az évek során.
A rajzok bája mellett az, ahogy borsóhüvelyből kenukat csinálnak az erdőlakók, és együtt strandolnak, főznek, piknikeznek, mindig nagyon tetszett. Vártam, hogy mikor derül ki, hogy Józsi, a holló morgolódása mögött mi áll, milyen újabb szereplők költöznek be a törpék, az óriások, a tündérek után az erdőbe.
Amikor a négyéves fiam újra elkezdte olvastatni magának ezeket a meséket, éreztem, hogy ma is ugyanolyan szerethetőek. Alig várom, hogy a sorozat nyolcadik részéhez érjünk, mert az még sosem jelent meg magyarul. Gondolom egy kis dinó nagy felfordulást tud okozni egy békés, derűs erdőben…"
„A szüleim szerencsére megőrizték mindhármunk játékait és könyveit is, így amikor a fiam levette a polcról a Mesél az erdő-sorozatot és újraolvastam, akkor rájöttem, hogy ez még mindig ugyanolyan klassz, mint gyerekkorunkban volt” – meséli Csapody Kinga.
„Hősei együtt élnek, összefognak, jó programokat szerveznek, versenyeznek, hűsölnek és főznek, segítik egymást ezekben a lazán kapcsolódó mesékben. Sokszor emberszerűek az erdő állatkái is, de a mese nem akar túlságosan összekacsintani a felnőttekkel, ráadásul minden történet olyan kis szerethető. Ugyanúgy irigyek, féltékenyek, ügyetlenek néha, de mellette egy csomó poént rejt a kötet nemcsak nyelvileg, de a képekbe ágyazva is. És arról akkor még nem is beszéltem, hogy olyan jó hosszúságú egy-egy történet” – teszi hozzá.
A Mesél az erdő sok éve már elérhetetlen volt a boltok polcain, legfeljebb könyvtárakban, antikváriumokban lehetett hozzájutni. Az új kiadáshoz most átdolgozták, „újrasimogatták” a szöveget, annak érdekében, hogy például egyezzenek a nevek, vagy összhangban legyen a szöveg az illusztrációval. A februárban megjelenő második részt ugyanakkor újra fogják fordítani: „Todero Anna remek fordításában jön a folytatás a Törpékkel. Azt is elárulhatjuk, hogy a nyolcadik rész még sohasem jelent meg magyarul, de majd most!”
A Tony Wolf egyébként egy írói álnév, és Anthony Lupatelli olasz illusztrátor bújik meg mögötte, aki nemcsak írta, hanem illusztrálta is a sorozatot. A Mesél az erdő az elmúlt évtizedekben semmit sem veszített a bájából. „Szóval ez az olasz úriember olyat tud, amit kevesen: nem divatosat, hanem egyszerűen, kortalanul, szerethetőt alkotni” – hangsúlyozza Csapody Kinga.
librarius.hu
Az 1930-ban született Antonio Lupatelli neve nem sokat mond. Azoknak sem, akik a rendszerváltás körül voltak kisgyerekek, pedig akkor sorra jelentek meg – a magyar könyvkiadás akkori színvonalának megfelelő minőségben – Lupatelli mesekönyvei. Csak éppen a Tony Wolf művésznév mögé bújva mesélt arról, hogy miről mesél az erdő. Wolf – mondhatnánk a reklámmal – az első farkas, aki nem csak mesél, de meséit jó hangulatú illusztrációkkal rakja tele.
A múlt évszázad, sőt a múlt évezred(!) utolsó évtizedében, amikor a Mesél az erdő című könyvsorozat magyarul megjelent, én már túl nagy voltam ahhoz, hogy ilyen „mese meséket” olvassak. Ennek ellenére innen-onnan mégis eljutott hozzám Wolf meséiből valami. Legalábbis, amikor a most megjelent kötetet a kezembe vettem, rá kellett jönnöm, hogy – ha a szöveg nem is, de – a képek ismerősként köszönnek rám. Fogalmam sincs, hogy nagykamaszként és fiatal felnőttként miért/hol találkoztam ezekkel a bájos állatokkal, ezekkel az ötletes – nem bugyuta – sztorikkal. De, esküszöm, hogy volt ilyen találkozás!
Az igazság az, ha Józsi valahol felbukkan, mindig zsémbeskedik, de elárulhatom nektek, hogy valójában neki is tetszik ez a vidám forgatag, csak nem meri bevallani. Egyszerűen mindig morgolódnia kell, különben nem érzi jól magát.
A sorozat frissiben megjelent első kötete – a gerincen a számozás arra utal, hogy jön majd a több is – igazi felfedezés, főleg, hogy itt végre összeér a külcsín és a belbecs. Ezeket a könyveket jó (jó lesz) kézbe venni, s mert az erdő lakóinak mindennapjairól szóló történetek nem avulnak, ezért aztán azt hiszem, hogy a mai óvodásokat és kisiskolásokat is lekötik ezek a felolvasásra váró mesék. Hajrá, kedves szülők!
…az állatok ünnepi vacsorához készülődnek. Felállították a hatalmas asztalt, de égen-földön nem találnak akkora terítőt, amely beborítaná. A jólértesültebbek azt suttogják, hogy a három egérlánynak ugyan van ekkora abrosza, csak nem adják oda. Tartogatják a saját esküvőjükre, de hogy egyáltalán férjhez mennek-e, azt ki tudja előre.
Tony Wolf meséi – a képekkel együtt – olyanok, amiket nyugodtan lehet este, elalvás előtt olvasni, bár gyanítható, hogy egy-egy történet végén – ha nincsenek biztos szabályok a családban, akkor – az Olvass még egyet!-típusú alkudozás következik. Amivel nincs is gond, ha a szülő képes koordinálni az ilyen alku-helyzeteket. És az sem baj, ha az erdő lakóiban az élénk fantáziájú gyerek ráismert a környezetében élőkre… Józsi, a varjú, nekem például rokonom. Tuti.
Hintafa blog
A nagyalakú, reprezentatív kiállítású mesekönyv apró epizódfüzérekből áll. Bemutatkoznak bennük az erdei állatok: Egér Elemér, a harkály, a hód, a cickány, a vakond, a süntestvérek, a hangyák. Szorgos munkálkodásuktól, hancúrozásuktól hangos az erdei táj. Különösen közel állnak a gyerekekhez az író maga készítette rajzai, amelyek színpompás részletgazdagságukkal, dús fantáziával megálmodott, antropomorfizált figuráikkal kötik le a kicsik érdeklődését.
A szerző az állatok közösségét változatosan alkotta meg. Van közöttük lusta, szorgalmas, félénk, házsártos, huncut, akiknek lehet drukkolni, időnként nevetni rajtuk és elámulni furfangjukon.
Az eredeti kiadás
Fordította: Szőcs Zsóka
Kiadó: Ifjúsági kiadó, 1989
Oldalszám: 44
Tartalom
A Tavasz Ünnepe
A borsó meg a héja
Lakodalom feketerigóéknál
Ház a tölgyfában
Hullócsillagok
Az új uszoda
A kukoricaszem
Beérett a málna
Az óriási fapapucs
Zsúr az esőben
A kövér fürj
A két téli takaró
Az árvíz
|
Vissza a sorozathoz
VISSZA AZ ADATBÁZISHOZ
|