OLVASÓVÁ NEVELÉS
OLVASÓVÁ NEVELÉS
//olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/1456267852_20.jpg

Az év gyerekkönyve díj

 

KÖNYVAJÁNLÓ

Az évtized legizgalmasabb gyerekkönyvei - 4. rész
 
 
 
 
VÁR A KÖNYVTÁR

 

 
- Olvasóterem

 

 
KLASSZIKUS GŰJTEMÉNYEK

 

 
MESE-UNIVERZUMOK

2-10 éveseknek

Kamaszoknak

 
 
IRODALOM ÉS FILM

►Gyermek- és ifjúsági irodalom

►A varázslatos iskolabusz

►Bábfilmklasszikusok

►Klasszikus rajzfilmek

►Diafilm-mesék

 

 
Olvasóvá válás



Folyamata 

Az alapozás szakaszai 

A kiadvány célja

 
Az olvasóvá nevelés megalapozása

Kézikönyv tartalma

 
- CD-módszertár
 
Bemutatkozó

Pedagógiai tevékenység

- Bemutatkozó

 
 
DIGITÁLIS KÖNYVTÁR
 
- Ajánlók

Digitális irodalom

Gyűjtemények

 
- Gyermekújság
 
- Online újság

Könyv és Nevelés

 
BABA-MAMA KLUB
 
- Foglalkoztató

ÖSSZES FOGLALKOZÁS >>

  1. Animációs népi mondókák   
  2. Animációs népi dalok
  3. Animációs versek 
  4. Megzenésített versek
 
GYERMEKEKNEK
 
Gyermekkönyvek kiadói
 
Gyermekirodalom
 
Mesés oldalak
 
TEMATIKUS OLDALAK
 
-Szülők oldalai
 
Pedagógusoknak
 
A MÉDIA VILÁGA
 
-Digitális nemzedék

KONFERENCIÁK (2012-2016)

DIGITÁLIS PEDAGÓGUS KONFERENCIÁK (2012-2015)

 
-Médiatanulmányok
 
-A TV-nézésről
 
--Hatásai

MÉDIAHATÁS TANULMÁNYOK  

 

-A kisgyerek és a tévé
--Óvodás korban
--Kisiskolás korban
--Iskolás korig
--Serdülő korig
-Az „elektromos babysvitter”
--A tévés erőszak hatáselmélete
--A Tv hatásairól
--Az állandóan szóló hatása
--Családi étkezés és Tv
-Egészségkárosító hatásai

 

 
-Médiatudatosság

TANULMÁNYOK

-A gyerekek és a média viszonya

-Miért is ne tévézzen a gyerek?

-Médiaértés és médiafogyasztás

-A médiatudatosság főbb ismérvei

-A tudatos tévénézés

 
HETI-NAPI LÁTOGATÓK

 
OLVASÓI NAPTÁR
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
MESEGYŰJTEMÉNYEK ADATBÁZISA (2-12)
MESEGYŰJTEMÉNYEK ADATBÁZISA (2-12) : Háncsvirág - Norvég népmesék

Háncsvirág - Norvég népmesék

  2018.09.05. 12:25

6-12 éveseknek

 

Győri Hanna
 

A Háncsvirágnak már a címe és a címlapja is vonzza a tekintetet: ki lehet, mi lehet a Háncsvirág? A címlap gyönyörű, földig érő hajú, északi szépsége? Titkos királykisasszony vagy szegény leány?

A repedezett, festett háttér messzire, az egyszervoltba visz, és oda visznek az északi tájak, a fagyos és mégis vonzó egzotikum. De, ahogy Fekete András ajánlójából megtudhatjátok, az idegenben ott bujkálnak a mesék ismerős igazságai.

Norvégia. Kinek mi jut róla eszébe? Hideg, északi fok, fjordok, mesés gazdagság, Ibsen, Munch, Grieg. És most már a szomorú aktualitás is, a mészáros terrorista. Nekem még nővéremet is jelenti, aki szerelmes volt Norvégiába, háromszor bejárta, útikönyvet írt róla. És persze Jan Garbarek szaxofonja, amiben benne van az élet minden öröme és bánata.

A népmesékben azt szeretem a legjobban, hogy a világ akármelyik szegletéből is származnak, nagyjából ugyanazokat az igazságokat és vágyakat fogalmazzák meg. Így tehát ismerősek nekünk ezek a norvég mesék is.

Ha kezembe veszek egy könyvet, elsőnek mindig a tartalomjegyzéket nézem meg. Most is ott nyitottam ki, melyik legyen az első mese? Hát persze, hogy a „Könnyű annak, akit szeretnek a nők”. Eddig is így gondoltam, de ez a mese megtanít arra, hogy más nem is nagyon kell a boldogsághoz, a többi jó jön már magától.

Ezután szerettem volna egy igazi trollos mesét. Ők ijesztő kinézetű, éjjel kővé vagy fává merevedő lények, akik nappal kisebb- nagyobb rosszaságokat művelnek. Bár nővérem azt mesélte, hogy a norvég utak mentén sok kőből vagy fából faragott trollal lehet találkozni, és inkább jóságos manókra emlékeztetnek, jó érzés a közelükben lenni.

Az „Askeladden, aki túljárt a falánk troll eszén” mesében sem olyan gonosz ez a lény, csak olyan hibái vannak, mint egy átlagembernek: magának szeretné a dolgokat, nem másnak. Kicsit sajnáltam, hogy ilyen szörnyű véget kellett elszenvednie.

A címadó Háncsvirág is kissé furcsa igazságot hordoz: a dölyfös királyfi mindaddig megalázza a háncsruhába öltözött szolgálólányt, amíg ki nem derül, hogy szép ruhába öltözve gyönyörű és gazdag. És akkor boldogan egymáséi lesznek.

Sokszor bántja az ember igazságérzetét a népmesék mondandója. Emlékeztet a Biblia egyes példázataira. Miért a tékozló fiú kap lenyűgöző szeretetet az apától, miért nem a mindig hű másik fiú? Úgy tűnik, az igazság és szeretet mindig bonyolultabb, mint első látásra.

Szegedi Katalin remek rajzai elrepítenek minket messze északra. Jó lenne egy kicsit ott sétálgatni kéz a kézben még akár egy trollal is.

Pejszakállú Háken

 
Galgóczi Tamás

A mesekönyvben nyoma sincs sárkányhajón kalandozó vikingek hőstetteit regélő sagáknak, helyette teljesen hétköznapi mesék várják az estét, hogy elalvás előtt elszórakoztassák a család fiatalabb tagjait. Vérszomjas északi emberek helyett királyok és szegénylegények, valkűrök helyett táltos paripák és sárkányok szerepelnek az ismerős-ismeretlen történetekben.

Furmányos módon tetten érhetjük a globalizáció jelenlétét, hiszen számos ismerős történetet fedezhetünk fel álruhában, amelyek nálunk is közismertek, legfeljebb a szereplők neve más. Ez a globalizációs tünet azonban nem a profitérdekelt multicégek műve, hanem egy sokkal régibb és lassabb kulturális csere folyománya, melynek köszönhetően a mesék (és más effélék) engedély nélkül átlépték az országhatárokat, és szájról-szájra terjedve meglepő távolságig jutottak el.

Így került északra a Rigócsőr királyfi (vagy éppen fordítva – ezt eldönteni nem az én tisztem), vagy a király csavargásra hajlamos lábasjószágát három napig (akkoriban még ilyen rövid volt az esztendő) őrző szegénylegény.
Nyomokban felbukkan a Szépség és a szörnyeteg, a déligyümölcsben lakozó, abból kikerülve szomjan haló leány motívuma, valamint a legkisebb (általában harmadik) fiú, a beszélő paripa és megannyi más, jól ismert szereplő.

A norvég eredetet csupán a faragatlan trollok jelzik, akik általában keresztbetesznek az embereknek, de azok mégis rendre túljárnak az eszükön. A másik helyi jellegzetességet a nevek jelentik, hiszen Tyrihans vagy Askeladden visszatérő alakjai a meséknek.

Gyerekkönyvről lévén szó nem elhanyagolható szerepet tölt be a szöveget kiegészítő illusztráció – az olvasáshoz nem szokott ifjak számára egyrészt tisztás a betűrengetegben, másrészt vizuális megerősítést kapnak az addigi történethez.

Szegedi Katalin festményei meleg színvilágukkal szemet nyugtató, lelket melengető hangulatot teremtenek. Ezt tovább erősíti az időnként nyíltan, máskor meg éppen ellenkezőleg, rejtve használt levélerezet háttérminta, ami mintegy megerősíti a címválasztást.
Mindent összevetve a fekete-fehér és színes illusztrációk nagyon jól illeszkednek a mesékhez, és mégis első pillantásra felfedezhető rajtuk az alkotó keze nyoma. A stílus, amit nehéz lenne eltéveszteni.

A csodaparipa

tarkabarka.blogspot

Fénypontok

Az egyik kedvenc norvég mesém, amit a saját könyvembe is belevettem, Az oroszlán, a sólyom és a hangya című. A hős megsegít három állatot, és ezért fel tudja venni az alakjukat - amit jól ki is használ, hogy megszabadítson három királykisasszonyt a trolloktól.

Szintén kedvencem, és karácsonyi repertoárom elmaradhatatlan darabja A dovrei macska, amelyben egy vadász és egy jegesmedve űz ki egy csomó trollt, akik karácsony éjjel szét akarják verni a házukat.

Nagyon tetszett A csodálatos kulcskarika meséje, amely képessé tette a tulajdonosát arra, hogy mindenféle titkot meglásson. Ennek segítségével hősünk (akit Askeladdennek hívtak, mert minden norvég hőst így hívnak) legyőzött egy trollt, megszabadított egy királylányt, és még azt is megtanulta, hogy a trollok rettegnek a kakukkfűtől.

Érdekes mese a Könnyű annak, akit szeretnek a nők című. Janice Del Negro előadásában hallottam egyszer; ő sokat változtatott rajta, és szerintem a mesének javára vált, bár ez az eredeti szöveg is nagyon szórakoztató. Három fiú közül a két idősebb gazdagságot kíván, a legkisebb viszont azt, hogy őt minden nő szeresse - ezért aztán mindenben sikeres is, mert a nők lépten-nyomon megsegítik.

A Fekete Kisasszony változata volt a Három elátkozott királylány, ami ismét bebizonyította, hogy nem kell egy mesében fekete bőrűből fehérré változnia a királylánynak ahhoz, hogy tudjuk, el van átkozva. Itt például nyakig homokba ásott királylányokat mentett meg a hős.

Kapcsolatok

A könyv rögtön egy klasszikus trickster-történettel indul, Lókötő Peik meséjével, aki sorozatosan átejti a királyt (és teherbe a lányait), "varázslatos" edényt ad el neki, majd amikor végül elkapják, a szokásos módon helyet cserél egy mit sem sejtő balekkal.

A három nagynéni meséje tulajdonképpen a Három fonóasszony egy kedves, gonosz manó nélküli változata, amelyben három öreg anyó kisegített egy lányt a házimunkából.

Pejszakállú Haken a Rigócsőr király norvég változata volt, Pázsitfű kisasszony a Macskacicóé (aprócska, virágba öltözött tündérlánnyal állat-feleség helyett), A cserfes királykisasszony a nálunk is ismert feleselős meséé, Valemon királyfi pedig a Szépség és a Szörnyetegé (vagyis leginkább White Bear Whittington eredetije). Ez utóbbiban nagyon tetszett, hogy a férjét kereső asszonyt három kislány segítette az úton, akikről utólag tudta meg, hogy a saját gyerekei, akiket a férje az átok elől rejtett el más családoknál.

A címadó Háncsvirág a Kalapvári kisasszony mesetípus egy hosszas és szépen kidíszített változata; tetszett benne, hogy a királykisasszonyt egy bika segítette az útján, de sajnáltam, hogy a végén nem változott királyfivá.
Itt találkoztam először a Mikor a gazda volt a gazdaasszony című, házimunka-cserélős mesével, ami magyar területen is nagyon népszerű.

 

A gyűjtemény tartalma

Lókötő Peik (Fordította: Hargitai Zsuzsa)

A három nagynéni (Fordította: Deák Sarolta)

Az igazságos négygarasos (Fordította: Deák Sarolta

Könnyű annak, akit szeretnek a nők (Fordította: Hargitai Zsuzsa)

A Griffmadár (Fordította: Deák Sarolta)

A három elátkozott királylány (Fordította: Hargitai Zsuzsa)

Pejszakállú Háken (Fordította: Petke Emese)

Mikor a gazda volt a gazdasszony (Fordította: Deák Sarolta)

Az oroszlán, a sólyom és a hangya (Fordította: Petke Emese)

A dovrei macska (Fordította: Hargitai Zsuzsa)

A király nyulai (Fordította: Petke Emese)

A cserfes királylány (Fordította: Petke Emese)

A három citrom (Fordította: Matzon Linda)

A csodálatos kulcskarika (Fordította: Matzon Linda)

A csodaparipa (Fordította: Matzon Linda)

Az aranymadár (Fordította: Fekete László)

A tizenkét vadkacsa (Fordította: Fekete László)

Medve koma lovas szánja (Fordította: Fekete László)

Tyrihans, aki megnevettette a király leányát (Fordította: Fekete László)

Valemon királyfi, a jegesmedve (Fordította: Vaskó Ildikó)

Askeladden, aki túljárt a falánk troli eszén (Fordította: Vaskó Ildikó)

Pázsitfű kisasszony (Fordította: Vaskó Ildikó)

Háncsvirág (Fordította: Vaskó Ildikó)

 

Valemon királyfi, a jegesmedve

A tizenkét vadkacsa

 

 

A király nyulai                                                           Az aranymadár

 

 

 
OLVASÓVÁ NEVELÉS

 

 
MONDÓKA- ÉS VERSGYŰJTEMÉNY
  1. Népi mondókák 
  2. Kortárs mondókák 
  3. Gyerekversek
 
VIZUÁLIS KOMMUNIKÁCIÓ
 
GYERMEKTÉMÁK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
I. ÉLETKORI SZAKASZ
CSECSEMŐ-, KISGYERMEK- ÉS KISÓVODÁSKOR (0-4)

Mondókák

 
    Babakönyv

2/ KISGYERMEKEKKOR (1-3)

Mondókázó-Verselgető 

Babakönyv lapozók 

 Interaktív fejlesztő lapozók

3/ 'MI EZ' KORSZAK (3-4)

Játékos ismeretszerzés
 
 
II. ÉLETKORI SZAKASZ
ÓVODÁSKOR (4-7)

 

 
ÓVODÁBÓL ISKOLÁBA

 
III. ÉLETKORI SZAKASZ
KISISKOLÁS KORSZAK
 
 

I. BEVEZETŐ SZAKASZ
(1-2. évf.)

ISMERETTERJESZTŐ (6-8)


II. ALAPOZÓ SZAKASZ
(3-4. évf.)

REGÉNY

  SOROZATOK

ISMERETTERJESZTŐ (8-10)

 
IV. ÉLETKORI SZAKASZ

KISKAMASZKOR (9-12)

  1. Klasszikus és kortárs ifjúsági irodalom
  2. Meseregény
  3. Mondák - legendák - civilizációk
  4. Vissza a múltba - regényes történelem
 
V. ÉLETKORI SZAKASZ
KAMASZKOR

CSAK KAMASZOKNAK (klasszikus-kortárs)

 
- Könyvajánló témánként
 
OLVASÁSI SZOKÁSOK

„Nekik való szövegekkel kellene szíven-lelken trafálni a gyerekeket

 
AZ ÉV GYERMEKKÖNYVE

ibbylogo

<<2019 - 1989>>

 
OLVASNI JÓ-OLVASS TÖBBET!-2014
 
OLVASNI JÓ!-2012

Ajánlott könyvek:

 
TERMÉSZETFILM

Természetfilmek

 
ÁTLAGNÉZETTSÉG
Indulás: 2008-11-01
 
BEJELENTKEZÉS
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!