Királylány a lángpalotában - Erdélyi szász népmesék
2018.09.09. 18:22
5-12 éveseknek
Szerkesztette:
Burus János Botond
Kiadó: Gutenberg Kiadó, 2016
Sorozat: Erdélyi népmesék
Oldalszám: 48
"A fa olyan szép és olyan hatalmas volt, hogy a pásztorfiú hosszú ideig ámultan állt előtte, és tekintetét nem tudta levenni róla. Kedve kerekedett, hogy odamenjen, és felhágjon rá, ami nem is volt számára nehéz feladat, mert a fa ágai úgy állottak kétoldalt, mint a létrafokok.
Levetette hát a cipőjét, és kilenc napig egyvégtében egyre csak felfelé mászott..." - ilyen mesekezdő formulák invitálják ebben a könyvben az olvasót barangolásra az erdélyi szász mesék vonzó és izgalmas világába, hogy az utazás során lépten-nyomon rózsalányt kereső árvák, lódításban mértéket nem ismerő szolgalegények, rézlábú, ezüstkezű, aranyfürtű pásztorok, beszélő bikát terelő, serteruhát viselő legkisebbek szegődjenek mellé társul.
S így lesz a Kürti Andrea grafikusművész színektől, részletektől káprázó, rendkívül figyelmes rajzaival illusztrált meséskönyv alkalmas útipasszus az 5-12 évesek tarsolyában.
|
Az erdélyi népmeséket tartalmazó sorozat harmadik kötete is megjelent, a székely és cigány népmesék után ezúttal szász népmesékkel ismerkedhetnek az ifjú olvasók. A Királylány a lángpalotában című meséskönyv hat szász népmesét tartalmaz.
„A Gutenberg Kiadónál van egy erős és hangsúlyos kötődés a minőségi gyermekirodalomhoz. Ennek az egyik szegmense a mese, amit azért szeretünk nagyon, mert ez az alaplépés, az első lépcsőfok az olvasóvá válásban. A küszöb lehet a nyelvvel való ismerkedés, a mondókák, a lapozók, de amikor a gyerek betekintést nyer a könyvek világába, az hagyományosan a meséken keresztül történik. A mesék világa is bonyolult, sokszínű – ezzel a sorozattal megpróbáltunk egy szegmensre koncentrálni, ez pedig a népmese, és még jobban szűkítve a kört – erdélyi népmeséket kínálunk a gyerekeknek. A sorozat első kötete a Csihány királyúrfi című székely, a második a Mért nem tudnak a fák járni? című cigány, a harmadik pedig a Királylány a lángpalotában című, szász népmeséket tartalmazó kötet. A válogatás célja, hogy sorozatként életképes legyen az értékközvetítő elgondolás” – mutatott rá a szerkesztő.
A sorozat illusztrátora Kürti Andrea grafikusművész, akinek munkáit nemcsak a gyerekek szeretik, hanem a szakma is díjazza. Burus János Botond szerint sok szempontból fontos a minőségi grafika, és az, hogy minőségi könyveket adjanak a gyerekek kezébe.
„A szülőnek az például természetes, hogy a gyerekét a megfelelő élelmiszerrel táplálja – és ugyanilyen odafigyelést igényelne az is, hogy milyen könyvekkel találkozik a gyerek. Az ideális az, ha minden szempontból minőségi irodalmat tudunk neki mutatni, mert akkor később lesznek stabil viszonyítási pontjai, a szűrők működni fognak. A könyvek világában sok zaj is van, ha megfelelő útjelző cölöpökkel rendelkezik a gyerek, akkor ki tudja választani, el tudja dönteni, hogy mit érdemes és fontos kézbe venni.”
Az új kötetbe válogatott mesék alapját Joseph Haltrich erdélyi szász történész, néprajzkutató, evangélikus lelkész és gimnáziumi tanár tizenkilencedik századi népmesegyűjtése képezi. A szerkesztő elmondta, úgy válogatták össze a meséket, hogy a műfaj sajátosságait és sokszínűségét jól visszaadják.
„Ez a sorozat minden eddigi és további kötetére is érvényes: megpróbáljuk a szöveget az eredetihez minél közelebb tartani, hogy visszaadja az adott közösség beszélt nyelvi fordulatait”.
Mivel fontosnak tartják a szöveg befogadhatóságát, és egy könyv meg kell ragadja az olvasóját, élvezhetővé kell tegye az estéket, reggeleket, vasárnap délutánokat, ezért a szövegen csak apróbb módosításokat végeztek, az értelmezhetőség kedvéért volt, hogy rövidítettek rajta, de alapjáraton nem csorbították az eredetiségét. Ugyanakkor – ahogy az első két kötetben is – a könyv végén szómutató található, amely hozzájárul a szöveg pontos értelmezéséhez, a gyerek szókincsének a fejlődéséhez, és nem utolsó sorban egy remek játék.



Tartalma:
A rózsalány
A két hazug
A csodálatos fa
Királylány a lángpalotában
A három vidám fivér
A serteruhás gyermek
Szómagyrázat
Forrás: gutenberg.hu
|


|