Felejthetetlen gyerekkönyvek
Szepes Máriáról nem tudunk elfogultság nélkül beszélni, hiszen annyi mindent kaptunk tőle könyvei által, de most jöjjenek tőle első könyves élményeink. Legyen szó akár tudományos-fantasztikus könyveiről, ezoterikus műveiről, forgatókönyveiről, dalszövegeiről, verseiről, színészi pályájáról Szepes Mária (Orsy Mária, Papír Magda) bizonyosan az egyik sokrétűbb alakja a XX. századi magyar irodalomnak.
De hogyan kezdett el gyerekkönyveket írni? A történelmi helyzet és egy szerencsés véletlen folytán?
|
„Amikor bezúztak mindent, amikor tilos lett minden, amit addig csináltam, eldöntöttem, meséket fogok írni. Imádom a gyerekeket.
A fodrásznál volt egy találkozásom egy orosz kislánnyal, a kis Tamarával. Oda is tollal, füzettel jártam, és egyszer csak felült a térdemre, hogy rajzoljak neki. Ezt a tündéri kis lánykát aztán beleírtam a Pöttyös Panni mesémbe, hogy a két kislány összebarátkozik. 1953-ban ki is jött a könyv, óriási sikere lett.
Kiderült, hogy én az új éra legnagyobb könyvét írtam meg azért, mert volt benne egy négyéves szovjet kislány…
Boldog vagyok, mert már az ötödik nemzedék nő fel a Pöttyös Pannival, hogy a szívbeteg gyerekeknek ezeket a meséket olvassák fel a kórházakban, mert kedvesség és báj van bennük…
Hát így lettem mesemondó Szepes Mária…”
Miközben a Pöttyös Panniért megkapta a Népművelési Intézet jutalmát, lakásában titkos kulturális mozgalom alakult, ahol tiltott könyveket olvastak, fordítottak.
|
|