A 2014-ben megjelent Raptormese után most megint visszatértél a dinókhoz. Honnan jött a Kihalni esélyes ötlete?
A Kihalni esélyes egy háromszerzős könyv. Mészáros János (a Két Egér Könyvkiadó vezetője) kért fel, hogy írjak Kárpáti Tibi dinós képeslapjaihoz szöveget, nekem meg beugrott egy tudományos alapokon nyugvó dinoszaurusz kalauz, ami úgy ad felvilágosítást a dinókról, mintha még köztünk élnének. Ezzel jól meg is kavartam egypár szülőtársat, akik közölték, hogy a könyv végére már ők sem voltak biztosak benne, hogy a dinoszauruszok valóban kihaltak-e. Utólagosan is elnézést kérek érte, tényleg kihaltak.
Megjelent két dinós könyved, dinószakértő-vizsgákat tehetnek nálad a gyerekek… Honnan ez az őshüllő szeretet?
Biztos sokat segít, hogy egy lány mellett két fiam is van, de valahogy a dinók mindig is érdekeltek, úgy is mint a mesebeli sárkányok megihletői. Ennek ellenére abszolút a véletlen műve, hogy két könyvemben is ők a főszereplők. Általában majmokról írok…
A Gibbon és makákó illusztrátora Máray Mariann, akivel már több könyveden dolgoztatok együtt. Hogyan zajlik a közös munka köztetek? Vannak kulisszatitkok?
Nincsenek kulisszatitkaink. Egyszerűen csak nagyon egymásra tudunk hangolódni, hasonlóképpen gondolkodunk sok mindenről és hasonló dolgokat találunk viccesnek. Nem szoktunk beleszólni egymás munkájába, mert tudjuk, hogy jót csinál a másik. Lesznek is még közös könyveink nemsokára, főleg a kisebb korosztálynak.

Honnan születnek a mesekönyv ötletek? Hogyan lesz egy gondolatból kész könyv a kezedben?
Erre nehéz válaszolni, mert mindig máshogy. Az első könyveknél tudatosabb voltam. Vagy már létező mesét kellett átírni, vagy pályázatra készült és adott volt a téma. A Gibbon és Makákó-nál meg az én legnagyobb és Mariann középső fia indítottak el bennem egy mesefoszlányt, ami mostanra teljesen túlnőtt rajtam is. A két majom ott randalírozik a fejemben, ha leülök a gép elé, előbújnak és arra mennek, amerre ők akarnak. Sokszor én sem tudom, mit fognak csinálni a következő sorban.
A két majom ott randalírozik a fejemben, ha leülök a gép elé, előbújnak és arra mennek, amerre ők akarnak.
Szoktad a gyerekeiden tesztelni a meséidet?
Mostanában már egyáltalán nem, mert nem szeretném, hogy halálra unják, mire könyv lesz belőlük, pedig az olyan jó érzés, mikor a sajátomat olvashatom nekik esténként, igaz, egyáltalán nem vagyok idehaza túlmisztifikálva. Számukra teljesen természetes, hogy időről-időre kijön egy új könyv.
Mi az, ami íróként motivál, mit szeretnél átadni a könyveiddel a gyerekeknek?
Nem szeretem a tanmeséket, meg a szájbarágást, az egyetlen, amit át szeretnék adni, az maga a történet. Kifejezetten olyan könyveket szerettem volna írni, amiket önmagukért lehet olvasni bármikor és bárhol. Ez az egyetlen, amire írás közben törekszem. Hadd döntse el mindenki magának, hogy mit szeretne vagy nem szeretne belelátni.
Nem szeretem a tanmeséket, meg a szájbarágást, az egyetlen, amit át szeretnék adni, az maga a történet.
Nem kötelezted el magad egyetlen kiadóhoz sem, könyveid más-más kiadónál jelennek meg. Ez egy tudatos döntés a részedről? Magad szereted menedzselni a könyveidet?
Nem feltétlenül, meg szerintem ez nem is egyedi dolog, sokan így vannak vele. Minden kiadónak más illik a profiljába, egy-egy történet nem biztos, hogy ugyanannál a kiadónál fog kikötni. Van aki a verses meséket kéri, van, aki a prózát, vagy mondjuk korosztály kérdése, sok minden befolyásolhatja azt, hogy végül hová kerül egy-egy szöveg. Minden eddigi kiadómat szerettem valamiért, mindegyiknek másért vagyok hálás. Ugyanakkor az utóbbi két kiadómmal (Csimota, Két Egér) különösen jó élmény volt együtt dolgozni, velük mindenképpen szeretnék még sok-sok közös könyvet.
Hamarosan Belgiumban is megjelenik egy mesekönyved. Mesélnél erről?
Igen, de még egy kicsit várni kell, mert 2020. januárjában fog megjelenni. A Kihalni esélyes francia jogait vásárolta meg egy neves belga kiadó, akiket Bolognában ismertem meg még két évvel ezelőtt. Nagyon kíváncsi leszek rá, terveink szerint nem ők az egyetlen külföldi kiadó, akiknél megjelenhet majd ez a könyvünk. Szerencsére Tibi pixel képeinek rengeteg helyen csodájára járnak.
Két könyved is megjelent az elmúlt évben. Dolgozol valami máson is jelenleg?
Igen, nemrég fejeztem be a Gibbon és Makákó második részét, ujjak csuriban, hogy a sasszemű szerkesztők ne cincálják szét nagyon… Tervben van a dinós könyv folytatása is, de előbb le kéne fordítani az első könyvet angolra, mert csak egy részével vagyok még készen és mindenképpen vinni szeretném a bolognai vásárra. És persze lesz Mariannos könyv is, amit szintén nagyon várok, már csak le kéne ülnünk megbeszélni…
Végezetül, egy kis otthoni: mik most a kedvenc könyveik a gyerekeknek?
Nemrég fejeztük be a Szegény Dzsonit, népmesék bármikor jöhetnek, a Broca utca állandó sláger, ahogyan a Csoda és Kósza összes kötete is. Aztán ott van még Tóth Krisztina fantasztikus meséje, A lány, aki nem beszélt, nagy kedvencem, sokszor elővesszük. Persze most csak ennyi jut eszembe, pedig biztos van még. Például a Gibbon és Makákó. Vagy a Kihalni esélyes. Állítólag nagyon jó kis könyvek…
|