Tanár úr kérem
2019.03.31. 22:36
Írta: Karinty Frigyes
Illusztrálta: Rigler György
Kiadás éve: 2010
Oldalszám: 98
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy magyar író a 20. század elején. Ez az író tele volt kíváncsisággal, érdekelték a fölfedezések, a természettudományok, a lélektan legújabb eredményei, a fizika csodái. Képzelőereje világirodalmi méretekben is páratlan, fantasztikus világokat talált ki: Capilláriát, a tengermélyi társadalmat és Faremidót, a tökeletes géplények országát. Sziporkázó ötletei voltak, komikus képessége meghatározta a 20. század magyar humoros irodalmát.
Mégis: a legnagyobb sikert egy szerény külsejű novellafüzérrel aratta. Húsznál alig több történettel, amelyek egy 19. század végi pesti iskolába kalauzolnak, 19. század végi diákokról szólnak, s amely mű a 21. évszázadban is éppen olyan friss, eleven és korszerű, mint volt kilenc évtizeddel annak előtte – itthon és külföldön egyaránt.
|
A Tanár úr kérem c. kötet 1916-ban jelent meg, de a bevezetőt már 1913-ban megírta Karinthy. Előtte nem nagyon volt humor a magyar irodalomban, és ő komolyan vette a humort - híres mondása szerint: "Humorban nem ismerek tréfát."
A Tanár úr kérem irodalmi paródia, karcolatokat tartalmaz. Az író saját diákéveire emlékszik vissza.
Karinthy humoros írásai (paródiái, novellái) különböző budapesti lapokban jelentek meg és igen népszerűek voltak. Külön kisebb történetekből állt tehát össze a kötet, melyeket csak az köt össze, hogy diákokról szólnak.
Az író hétkoznapi, iskolai dolgokat helyez olyan meglepő szövegkörnyezetbe, így a mindennapi események humorosan hatnak. Néha egyenesen abszurd, groteszk helyzet bontakozik ki egészen egyszerű hétköznapi dolgokból, mint pl. egy harisnya felhúzása.
Karinthy tehát főként a szokványos helyzetek abszurddá alakításával éri el a humoros hatást. Kifordítja a konvencionális dolgokat, máskor a gondolatokat hirtelen, meggondolatlan tett követi.
vissza a kiskamaszok sorozatához
VISSZA A KISKAMASZOK OLDALÁRA>>
|

|