A másik kijárat
Egyszerűen képtelen voltam elhinni, hogy ekkora slamasztikába kerültünk.
Csak a szüleink jártak a fejemben. Eszembe sem jutott, hogy talán már fel is kelt a nap, ők pedig reménytelenül keresnek bennünket. Nem tudják, hogy bent rekedtünk itt, isten tudja mekkora mélységben, egy csodás sírban, amelynek megtalálása életük álma lehetett volna. De ezt a sírt soha senki, sem ők, sem mások nem fogják megismerni.
Csakhogy, szokásom szerint, már megint fölöslegesen aggódtam. A papnő felvona a szemöldökét, majd elindult ahhoz a titkos ajtóhoz, amelyen át bejött. Nyugtalanított, hogy itt a falak ilyen öntörvényszerűen mozognak ide-oda, de meg kellett állapítanom, hogy egyébként praktikus megoldás. Hát persze, mert arra fogunk kijutni!
- Menjünk ki azon az ajtón- mondtam Ahmednek és a testvéreimnek.
A menekülésbe vetett reményünk azonban gyorsan szertefoszlott.
- Még mit nem! - állta el kitárt karral a kijáratot a papnő.
Nem mentek sehová. A másik átjáró beomlott, ezt pedig nem használhatjátok. Ha segítek kijutni, újra visszajöttök, és mindenkinek eláruljátok a titkot, amelyet évszázadok óta őrzünk. Nem engedem, hogy a tudósok és a turisták megszentségtelenítsék a nagy fáraó sírját!
- Becsszóra megőrizzük a titkot - mondta Robin.


Szabados Ágnes
Iránytű a gyerekkönyvek tengerén
A Mindentudók Klubja egy családról szól, ahol a szülők régészek, és mivel Egyiptomban kapnak munkát, fogják az összes cókmókot és gyereket, és már utaznak is a piramisok országába egy ásatás miatt. A kisgyerekeknek viszont nyilván nem annyira érdekes a régészet, így elfoglalják magukat máshogy. Kalandokat keresnek, és persze találnak. Egy törött amulett nyomában elindulva felgöngyölítenek egy ősi rejtélyt, és még új barátokra is találnak. A történet négy gyermekszereplője a 11 éves Laura, 9 éves Robin, 5 éves Petra testvérek, kiknek a 10 éves Ahmed és kicsi majma, Thot segít. Egy praktikus tanács azoknak a szülőknek, akiknek iránytűre van szükségük a gyermekkönyvek tengerén: egyszer azt mesélte egy kiadó vezetője, hogy mindig a gyerekszereplők életkora határozza meg, hogy melyik korosztálynak szól a könyv, mert a kicsik szeretnek a korosztályukról, vagy kicsit feljebbről olvasni. Tehát, mivel itt 5-11 évesek a szereplők, így azt gondolom, a kisiskolások a célközönség, őket találhatja meg leginkább. Alsó tagozatos lurkók kezébe adjuk a könyvet!
Kellemest a hasznossal
Nagyszerű ötlet, hogy a könyvben sok a rajz és a játék a tipográfiával. A kiadó mindent elkövetett, annak érdekében, hogy a kötetet a gyerekek örömmel vehessék kézbe, és olvashassák. A minősége kifogástalan, így akár a kisebbek is nézegethetik a képek miatt, mert elég vastag, fényes lapokra nyomták, így bizonyos szintig szakadás-mentes. Minden fejezet gazdagon, igényesen, színesen illusztrált.
Mindjárt a kedvencem, hogy rögtön a kötet elején bemutatja a szereplőket, amely segít a gyerekeknek a tökéletes megértésben. Egyébként nagyon jópofák a főhősök, és ha jól sejtem ők térnek vissza a további részekben is. Egy szó mint száz: a Tutankhamon átka nagyon aranyos olvasmány, amely összeköti a kellemest a hasznossal, hiszen a történet közben a lurkók rengeteget tanulnak is: Egyiptomról, a fáraókról, a régészetről, az arab kultúráról, történelemről.

A sok színes kép miatt a gyerekeknek tökéletesen megelevenednek a szereplők és az események, ez pedig kiválóan fejleszti a kreativitásukat, és persze az olvasmányélményen is sokat emel. Amit pedig külön kiemelnék, hogy a sztori nem kifejezetten lányos, így a kisfiúk is élvezhetik, ami szerintem sok fiús-anyukának nagy segítség lehet. A fiúkat mindig nehezebb az olvasás felé terelni.
Összességében, azt hiszem a forma és a tartalom tekintetében is remek sorozat ez a Napraforgó Kiadótól, amely tényleg a „mindentudásra” nevel.
konyvlelo.blogspot
Nagyon szeretem a történelmi vonatkozású regényeket, ismeretterjesztő kiadványokat és ezt a nézőpontot igyekszem a gyermekem részére is elfogadhatóvá, szerethetővé tenni. Valljuk be, hogy nem mindig könnyű a csemetéket rávenni, hogy valami tartalmasat is olvassanak a képregényeken és egyéb vad, talán nem is éppen nekik való történeteken túl. Szerencsére a fiam ilyen szempontból egyre inkább partner, elfogadja azokat az olvasmányokat - többnyire -, amelyeket ajánlok neki. Ennek érdekében folyamatosan kutatom az olyan köteteket, amelyek játszva és érdekes formába adják át a tudást a gyerekeknek, de olvasás közben azért mégsem unatkoznak.
Most pontosan egy ilyen 6 részes sorozatra bukkantam, melynek az első részét szeretném bemutatni. Remélem lesznek olyan szülőtársak, akik hasznosnak találják a bejegyzést.
A felállás adott, 3 gyerkőc, régész szüleik és Egyiptom. A kaland pedig máris borítékolható a piramisok lábánál.
A történet
Laura, aki 11 éves 2 testvérével, a 9 éves Robinnal és az 5 éves Petrával, valamint régész szüleikkel Egyiptomba érkezik. A három kalandvágyó gyerkőc megismerkedik a 10 éves árva, egyiptomi kisfiúval Ahmeddel és a majmával, Thottal. Egy törött amulett, egy titokzatos járat és Amon papnője vár rájuk a piramis mélyén, de a kalandoknak ez még csak a kezdete.
"Minden akkor kezdődött, amikor az apukám hétéves korában eldöntötte, hogy márpedig ő régész lesz, nem pedig orvos, ahogyan az apja (vagyis nagypapám) szerette volna. Vagyis nem... Azt hiszem, inkább akkor kezdődött, amikor az anyukám ősemberek, múmiák és úgy egyáltalán, évszázadokkal ezelőtt meghalt emberek fogazatának tanulmányozására adta a fejét."
Elsőre a könyv kinézete ragadja meg a szemet, gyönyörű fényes, sima és letisztult borítót látunk, a hátoldalán pedig a rövid tartalmi ismertető mellett a könyvre jellemző színes grafika fogadja az olvasót. Ahogy kinyitjuk a könyvet egyből láthatjuk, hogy gyermekszemnek könnyed és színes tipográfiai megoldásokkal találkozunk, továbbra is a gyönyörű fényes és gazdagon illusztrált lapok viszik tovább a borítón megismert irányvonalat.
Szeretem, hogy a fontosabb részek más színnel kiemelésre kerültek, mely kiemelések folyamatosan a figyelem fenntartását ösztönzik.

Maria Mañeru egy igazán informatív és szórakoztató könyvsorozatot írt a 6+ korosztály számára.
A Tutankhamon Átka a sorozat első része, a szereplők megismerésén és első megélt kalandjukon túl hasznos történelmi ismereteket is csepegtet az ifjú olvasók kobakjába. A gyerekek játszva tanulnak, észre sem veszik, de jelentős történelmi alakokkal és fogalmakkal ismerkednek meg. Megtudhatják, hogy ki volt Tutankhamon, Thot, vagy éppen mit jelentenek az olyan kifejezések,, mint szarkofág, szkarabeusz, vagy az egyiptomi piramisok.
Mindehhez a könyv végén képekkel ellátott kislexikon nyújt hasznos segítséget.
"Nyugtalanított, hogy itt a falak ilyen öntörvényűen mozognak ide-oda, de meg kellett állapítanom, hogy egyébként praktikus megoldás."
A nyelvezete egyszerű, könnyed. Az író nagyon eltalálta azt a stílust, amit a gyerekek könnyen elfogadnak. Néhol nem kertel, nem kezeli le az olvasót, bizony szóba kerül halál, örökbefogadás és némi rémisztgetés is. Szeretem amikor az író nem gügyög, hanem partnerként kezeli a kis olvasóit, szinte bevonva őket a történetbe.
A mese szól az összetartásról, a titoktartásról, a történelemről és a kalandokról.
Nagyon örülök hogy még további 5 köteten keresztül találkozhatunk a kis mindentudóinkkal, így folyamatosan szélesíthetjük gyermekeink tudását és akár mi magunk is jól szórakozhatunk egy közös olvasás során.

Ajánlom a sorozatot minden szülő figyelmébe, akik szeretnék gyermekeiknek érdekes és izgalmas formában átadni a történelmi tudást.
(2) A torinói királypapirusz rejtélye