Titkos reggeli - családi mesék
2020.01.12. 04:45
3-6 éveseknek
Írta: Vadadi Adrienn
Illusztrálta: Kálmán Anna
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2017
Oldalszám: 64
Apu és anyu, Andris és Juli: egy hétköznapi család, olyanok, mint te meg én.
Andris és Juli nagyszerűen tudnak együtt nevetni, -mókázni, de persze néha összevesznek:
Andris szereti ijesztgetni a kishúgát, Juli bosszantani Andrist, és mindketten nyúzni a szüleiket. Ám minden apró súrlódásra van megoldás.
Olyan szeretetteli, vidám családi légkör lengi be a meséket, amibe öröm belépni és lubickolni benne, ráadásul elleshetünk egy-két jó ötletet arra, hogy hogyan érdemes megoldani a mindennapi konfliktusainkat.
|
Vadadi Adrienn köteteit sokan jól ismerjük és szeretjük az első ovis meséi óta.
Vajon miért olyan népszerűek a meséi?
Milyen stresszhelyzetek vannak egy család életében, és hogyan lehet ezeket "kimesélni"?
Milyen a motiváló, hasznos gyerek- és szülő ábrázolás egy mesében?
Egyáltalán: mit várunk egy családi mesekönyvtől?
A kötetet Kálmán Anna rajzai illusztrálják.
Frindt Julcsi
Igazi családi mesék, amik nem idealizálják a szülőket
Vadadi Adrienn köteteit sokan jól ismerjük és szeretjük az első ovis meséi óta.
Miben áll a sorozatat népszerűsége?
Könyveiben a gyerekek szocializációjának második lépcsőfokáról mesél érthetően és könnyedséggel: arról az életszakaszról, amiben elkezdődik a gyerekek közösségbe való beilleszkedése, amikor elhagyják a védelmező családi közeget, és velük egykorú gyerekekkel kezdenek társas kapcsolatokat kialakítani.
Ebben a meghatározó 4 évben először tapasztalják meg, hogy nem egyedül állnak a világ középpontjában: más gyerekekkel kell osztozniuk a felnőttek figyelmén, és minden máson, szembesülnek társaik akaratával és problémáival, amiket nem csupán figyelembe kell venniük, de kezelni is meg kell tanulniuk. Sok esetben kiderülhet, hogy valamiben nem ők a legjobbak, versengeni kezdenek egymással azokért a dolgokért, amiket a családban mindeddig alapvetően megkaptak: a korlátlan figyelemért, játékokért, vagy szerepekért, amikben jól érzik magukat.
Az új szocializációs tér megjelenése egyben új szabályokhoz való alkalmazkodást is jelent. Mindez nem csupán a kisgyerekek életére van nagy hatással, hanem a család mindennapjait is befolyásolja. Hatással van a szülőkkel kialakított kapcsolatukra is. Vadadi Adrienn meséi ezekre a problémákra reflektálnak, és mindennapi, az óvodában rendszeresen átélt eseményeken keresztül igyekeznek segíteni a konfliktusokon.
A Titkos reggeli című új könyvében hasonló segítő szándékú történetekkel találkozhatunk. A gyerekek és a felnőttek között számos esetben felmerülnek problémák a mindennapokban, amelyekre nem csupán a szülők próbálnak megoldási stratégiákat találni. Ezeket a gyerekek is kezelni igyekeznek, de eszköztáruk korlátozottabb, mint egy felnőttnek. A kicsiknek számtalan esetben szembesülniük kell azzal, hogy nem érvényesíthetik az akaratukat, de nem minden helyzetben értik, hogy miért. Így sokszor stresszhez, feszültséghez vezet egy felmerülő probléma, aminek enyhítésére segítséget kell nyújtanunk a gyerekeknek. A helyzetek nem megfelelő kezelése nem csupán annyit jelent, hogy a gyerekek pillanatnyilag rosszul érezhetik magukat. A felgyülemlő feszültség, a megfelelő értelmezés hiánya szorongáshoz, teljesítményzavarokhoz, és a felnőtt életére is kiható problémákhoz vezethet, ezért fontos, hogy mindig segítsünk nekik értelmezni a helyzeteket. Ebben a korban az alapvető attitűd az utánzás, így rendkívül fontos, hogy olyan példát mutassunk a gyerekeknek, amilyet tőlük is elvárnánk a későbbiekben.
A Titkos reggeli a családokban eszkalálódó problémákon hivatott segíteni. Mindennapi helyzeteken keresztül mutatja meg, hogyan enyhíthető a feszültség, milyen megoldási stratégiák kínálkoznak egy-egy konfliktus kezelésére. Rövid, egyszerű, könnyedén követhető meséken keresztül bemutatja a gyerekeknek a szülők szemszögét is, ami rendkívül fontos ahhoz, hogy a ők is megértsék, hogy amikor a szülők és az ő saját akaratuk ütközik, majd a szülő akarata érvényesül, az nem valamiféle igazságtalanság eredménye, nem önkényes döntés, hanem minden esetben az ő érdekeiket szolgálja. Segít, hogy meglássák az ok-okozati összefüggéseket, könnyebben értelmezhetővé teszi számukra a konfliktusokat, és az azokból fakadó szülői döntéseket, és e ezek a mesék nem csupán a gyerekeknek segítenek, hanem az egész családnak. Vadadi Adrienn pontosan érez bele a gyerekek helyzetébe és pontosan is meséli el azt, lehetővé teszi, hogy belelássunk az ő világukba is. Segít a szülőnek is, mert láttatja a gyermeki nézőpontot, valamint megoldási javaslatokat is mutat a problémás helyzetek kezelésére.
A történetek főszereplői Juli, Andris, Anyu és Apu. A mesék nem idealizálják a szülőket. Apu és Anyu sem hoz mindig elsőre jó döntést, nem minden helyzetben tudják, hogy hogyan oldható meg tökéletesen a konfliktus, azonban minden bájos kis történet mögött láthatjuk, hogy a legfontosabb összetartó erő a szeretet és a megértés. Ha elfogadjuk és szeretjük egymást, képesek vagyunk megoldást találni minden helyzetben. Nem csupán a konfliktus, de a stresszkezelésről is tanulhatunk a Titkos reggeliből.
A Családi telefon című mesében egy mindenki számára ismerős szituációt kapunk. Apunak késő este is dolgoznia kell otthon, Anyu pedig az esti házkörüli teendőket intézi, ezért egyiküknek sincs ideje a gyerekekkel foglalkozni. Mindenki fáradt és feszült a munka miatt. Juli és Andris játék közben olyannyira összevesznek, hogy az egész ház a kiabálásuktól zeng. Mielőtt felindulásukban rájuk kiabálnának a szülők, a stresszkezelés első lépcsőfokát alkalmazzák: felismerik a szituációt, és azt is, hogy hirtelen nem tudnák jól kezelni azt. Ezért beküldik a gyerekeket az egyik szobába, hogy egymás között oldják meg a konfliktust, míg ők maguk végig tudják gondolni a helyzetet, és meg tudnak nyugodni. Andris és Juli kimozdul a korábbi szituációból és arra kényszerül, hogy megbeszélje egymással a helyzetet. Miután kipuffogták magukat, új játékba kezdenek, amibe már a szülők is bekapcsolódnak.
A Palacsinta-hiszti című fejezetben a család strandolni megy. Juli és Andris fintorogva eszik az otthon készített szendvicseket és vágyakozva lesik a palacsintás bódét. Addig könyörögnek Apunak, míg meg nem veszi nekik az áhított édességet. Andris kakaósat, Juli lekvárosat akar. De Juli látva a bátyja palacsintáját, meggondolja magát, és újabb hisztibe kezd egy kakaós palacsintáért. Ismerős és megszokott szituáció alakul ki, amire általános reakció, hogy dühbe gurulunk, ezért nem tudjuk higgadtan és jól kezelni. Anyu ismét felismeri, hogy csak akkor kezelhető megfelelően a helyzet, ha nyugodtak maradnak, majd játékkal és humorral üti el a feszültséget: Juliból készít palacsintát!
"– De most kakaósat akarok! – óbégatott Juli.
Akkor anyu megfogta Julit, a plédre fektette, és addig görgette ide-oda, ide-oda, míg kakaós palacsinta nem lett belőle.
– Görgetem-forgatom, kakaózom, cukrozom, bekapom és befalom! – mondókázta, és addig csiklandozta kicsi, nyávogós kislányát, míg Juliból ki nem buggyant a nevetés.
– Most már lek...vá...ro..sat ké..rek! – kacagta a Julipalacsinta, mire anyu a pléden meggörgette még egyszer ide-oda, aztán már ehette is Juli az igazi lekváros palacsintát."
Vadadi Adrienn meséi azt közvetítik, hogy a kedvesség, a játékosság, a humor és a szeretet az, ami segít megoldani a konfliktusainkat minden stresszes helyzetben.
Forrás: pagony.hu
|
|