Nyuszi úr csokoládégyára
2020.03.09. 05:56
3-5 éveseknek
 Írta: Elys Dolan
Kiadó: Centrál Csoport
Oldalszám: 32
Megjelenés:
2018. február 04.
Kíváncsi vagy, hogy készül a csokitojás?
Lépj be Nyuszi úr csokoládégyárába, és megtudod!
Volt egyszer egy csokigyár, amit Nyuszi úr vezetett.
Az emberek kilószámra vették tőle az édességet, de ő mohó volt, és agyonhajszolta a tyúkjait, hogy egyre több és több tojást tojjanak.
Ám amikor a tyúkok sztrájkba lépnek, Nyuszi úr kénytelen rájönni:
attól, hogy valakinek tollas a háta, még nem feltétlenül palimadár!
|
kuturpara.blog
Ez történik, ha a tyúkoknak túl sok csokitojást kell tojniuk
Nyuszi úr csokoládégyárában sztrájk következik be.
Ez történik, ha az egyszarvú minőségellenőrt magad ellen hangolod.
Ez történik, ha szorgalmasan dolgozó beosztottaidat kizsigereled.
Ez történik, ha bárki visszaél mások jóindulatával.
Pedig ez csak egy kedves mese csokitojásról, Nyuszi úrról és az együttműködés fontosságáról.
De mi lesz a húsvéttal csokitojás nélkül?!
Centrál Kiadó Csoport kedves, húsvéti ünnepre való mesekönyvet adott ki kisebb, de már olvasni tudó gyerekek számára, akik - megítélésem szerint - örömmel veszik kézbe ezt a humoros, abszurd mesét. Ami azt illeti, magam is jókat derültem rajta, a cselekményt kifejezetten át lehet ültetni a gyakorlatba, azzal a címkével, hogy ne így csináld, édes egy öregem, ha nem akarsz te is hasonló cipőben járni. A mű Elys Dolan munkája, Nyuszi úr csokoládégyára címmel. Az illusztrációkat is a szerző készítette. A rajzok csak annyira térnek el a természetestől, hogy a gesztusok, mimikák élni látsszanak, a mondanivaló üljön. Semmi erőlködés, izzadtság nem érződik a képeken, ami sok mesekönyv után igazi érték számomra.
A történet?
Azt mindenki tudja, hogy a legtöbb csoki csokigyárakban készül, ne viccelj, a legkisebb csokiimádók is fújják s örömmel beszabadulnának egy ilyen helyre. De mi a helyzet Nyuszi úr csokoládégyárával? Természetesen itt minden más! Először is Nyuszi úr rém gazdag! Mégpedig a csokoládégyárából ömlik hozzá a pénz, amely kizárólag csokitojásokat gyárt. Egészen pontosan csokitojásokat tojat. Tyúkokkal. Olyan tyúkokkal, akik csokit esznek, és azért esznek csokit, hogy ilyen különleges csokitojásokat tudjanak tojni. Például Húsvétra.

Ahogy szokott lenni, a kutya is jó dolgában vész meg, így Nyuszi úr is: nem elég neki az eddig befolyó haszon: még többet akar. Már pénzt, ezért pedig összehívja a dolgozói kollektívát, hogy kevés csokit esznek, sokkal többet kell fogyasztaniuk, hogy ilyen módon legyen nagyobb a termelékenység. Hja, csak a tyúkok, a drága jércikék és nagymama korú baromfik fellázadnak, Nyuszi úr pedig ostoba önteltségében nagy butaságot csinál.
Mindenkinek jár egy második esély?
Egyedül nem megy?
Szerinted hogy készül a csokitojás?
A történet kicsiben bemutatott valóság. Nem hiszem, hogy felnőtt embereknek be kéne mutatni a magától elszállt tulajdonos-vezetőt, aki mindent jobban tud, minden érték megteremtését magának tulajdonít, mindenki más csak azért van körülötte, hogy neki szolgáljon, de ha tulajdonképpen eltűnnének, gondolja gőgösen ez a figura, ő akkor is kézben tudna tartani mindent. Bármit. Naná. Ez csak természetes.

Hogy mekkorát fog ez koppanni, néz kajánul maga elé a tapasztalt, többet látott beosztott, miközben egyre többet és többet dolgozik neki, amíg fel nem tud állni és máshová elmenni munkát vállalni. Mert bármelyik gyár ereje a munkásaikban van - ez a leglényegesebb mondanivalója a mesének. Ha nem jól bánsz velük, egy idő után nem lesz, aki hatékony hozzáértéssel termeljen neked, és fel fog kopni az állad. Nem árt ezt a gyerekek nyelvére sem lefordítani: működj együtt társaiddal, fogjatok össze, mert egyedül semmik vagytok, együtt hangos erő. Annyit kívánj másoktól, mint amit az a józan ész szerint képes megtenni, engedd pihenni, kikapcsolódni is társaidat, nem azért vannak, hogy téged szolgáljanak, hanem tessék elfogadni, hogy bizonyos értelemben egymás szolgái vagyunk mi mindannyian.
Nos, emberek, jön a húsvét! Nyuszi úr megjavult, vegyétek hát a tojásait.
Hiszen második esély mindenkinek jár.
foxbooks.hu
Nyuszi úr csokoládégyára csak nemrég került a könyvesboltokba, friss és ropogós, nyugodtan beszerezhetjük akár ajándékba is. Modern, képes mesekönyv, vicces és kikacsintós tanulságos történettel, sok-sok csokitojással (na meg humorbonbonnal) megspékelve.
Nem mellesleg végre az is kiderül belőle, hogy hogyan készül a csokitojás! És azok a tyúkok!!! Na meg a minőségellenőr egyszarvú!
Nagy vonalakban a történet arról szól, hogy Nyuszi úr, a jól menő csokiipari vállalkozó átesett a ló túloldalára, és még-még-még több pénzt akart keresni. Kapzsiságában nem nézett senkit és semmit. Kényszerítette a tyúkokat, hogy több csokit egyenek, több tojást tojjanak (azt hogy?), se teaszünet, se szabadság, se masszázs.
A kimerült tyúkok végül sztrájkba kezdtek, és Nyuszi úrnak be kell látnia, hogy nemcsak ő a fontos, hanem másokra is figyelnie kell. Igaz nem ment egycsapásra – először volt a csak azért is, aztán jött a BUMM – de végül el kellett ismernie, hogy hiába tollas valakinek a háta, attól még nem feltétlenül pailmadár.
Ez a mesekönyv eléggé ficánkol a kezünkben, és tényleg nagyon szórakoztató. Egy oldalon belül is párhuzamosan fut a történet, sőt néha meg is kell fordítanunk az illusztráció kedvéért. Miközben haladunk a mesével, azt is láthatjuk, hogy mi zajlik a gyárban a színfalak mögött. Miről beszélnek a tyúkok a háttérben, melyik milyen tojást tojt, mit fontolgat, ki mit csinál.
A mi egyik kedvenc szálunk, azaz fő kérdésünk (ez végig fut a könyvben), hogy: Hol van Debbie?!?
A Nyuszi úr csokoládégyára egy nagyon jó képes mesekönyv, ami a kislányomból kiindulva megunhatatlan. Humoros, klasszak a rajzok, kacagtatók a részletek, imádni valók a karakterek (pláne a tyúkok), izgalmas a csokigyárban végigkövetni, hogy hogyan készülnek a csokitojások. Nem mellesleg szerethető és tanulságos a történet.
|

|