Tartalom
Ünnepi előkészületek
A virágvarázslat
A kasvirág tündére
Milyen a kasvirág?.
Nem igazság!
Galagonyatea
Barátságok erdőn-mezőn
A küldetés
Bújócska a kertben
A rét túl messze van!
Vissza a palotába
Mi lehet Zselykével?
Varázsfőzetek
Minden jó, ha jó a…
.gyogynovenylap.hu
Mesekönyv a bíbor kasvirágról
Az év gyógynövénye 2020-ban a bíbor kasvirág (Echinacea purpurea), amely bizonyított hatásossága révén méltán népszerű, dekoratív gyógynövény. A Magyar Gyógyszerkönyvben virágos hajtása és gyökere hivatalos. Klinikai vizsgálatok bizonyítják belsőleges alkalmazásának hatásosságát felsőlégúti fertőzéses megbetegedések megelőzésében és kezelésében. Hagyományosan használják külsőleg is kisebb sérülések, nehezen gyógyuló sebek esetén.
Az Év gyógynövénye kezdeményezést a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya (MGYT-GYNSZ) azért indította el, hogy népszerűsítse a gyógynövények szakszerű felhasználását. Az ehhez vezető első lépést a gyermekek körében kell megtenni. A gyerekkor egy olyan fogékony időszak, amikor eldől, mennyire nyitott, érdeklődő felnőtt válik a kíváncsi gyermekekből. Az óvodás, kisiskolás korú gyerekeknél fontos, hogy a tudást érzelmi és értelmi érettségüknek megfelelően, például mesébe ágyazva kapják meg. Ezért nagyon hasznos a Manó Könyvek Virágtündérek titkai című sorozata: mindegyik kötet főszereplője egy gyógynövény, „akinek” tulajdonságait megismerhetik a gyerekek. ráadásul nem didaktikus, unalmas módon, hanem az életkornak megfelelően izgalmas történetek keretében. Az idei év gyógynövényéhez igazodva a sorozat második, 2020-ban megjelent kötetének címe: Bíborka és a varázsfőzet.
A Bíborka és a varázsfőzet meséje egy ünnepnap körüli bonyodalom köré szerveződik. A virágvarázslat ünnepe előtt több virágtündér lebetegszik, ami veszélybe sodorja a nagy nap megrendezését. Gyógyulásukban, és a helyzet megoldásában kulcsszerepe van egy gyönyörű virágnak, a bíbor kasvirágnak és Bíborkának, a tündérlánynak. A mese izgalmai közben a gyermekek (és szüleik) észrevétlenül is megismerkednek a kasvirág legfontosabb jellemzőivel, gyógyhatásaival.
A könyv írója Mechler Anna, aki számosnépszerű gyermekkönyv szerzőjeként ismert, illusztrátora Láng Anna. Ezek a történetek nemcsak irodalmilag értékesek, hanem a szakmai tartalom is helytálló, hiszen a meséket az MGYT-GYNSZ szakértői is ellenőrizték, és a könyvben rövid leírás is található az Év gyógynövényéről. Jó szívvel ajánlható minden természet iránt érdeklődő óvodásnak, kisiskolásnak, valamint azoknak, akik nekik örömet szeretnének szerezni.
Részlet a mesekönyvből
A virágvarázslat
Az éjszaka hamar eltelt, a tündérlányok izgatottan ébredtek fel. Eljött a várva várt nap!
Az évszakhoz képest hűvös hajnalon csupa felhő volt az ég, de itt-ott azért megmutatta magát a kék égbolt is. A szürke ruhás tündérek egytől egyig azt figyelték magukon: vajon használt Herba anyó varázsfőzete? Az anyónak persze ezúttal is igaza volt; a megfázott tündérkék köhögése alábbhagyott, a tüsszentések megritkultak, a tegnap még lázas tündérke láztalanul ébredt. A lánykák a hálóban próbálgatták a szárnyaikat.
— Én jobban vagyok! — mondta a göndör hajú tündérlány. — Az biztos, hogy nem hagyom ki a virágvarázslatot!
— Én is jobban vagyok! — felelte egy másik tündér. — Mindannyian megyünk a trónterembe, nem igaz?
A tündérek várakozással tekintettek körbe a hálóteremben.
— Nem is tudom… — szólalt meg rekedtes hangon egyikük, miközben az éjjeliszekrényre tette a megszáradt borogatást. — Nincs semmi erőm… De hát a varázslatra minden évben csak egyszer kerül sor… Most menjek, vagy maradjak inkább az ágyban?
— Gondolj Herba anyó szavaira! — huppant mellé az egyik barátnője. — Kár lenne egy kis köhögés miatt távol maradni!
A tündér nagy nehezen kikecmergett az ágyából, és megpróbálta kisimítani a gyűrött szárnyát. A többiek már az ajtóban szedelődzködtek.
— Indulás! Még elkésünk! Mindjárt felkel a nap! — szólt vissza az egyikük.
A tündérlány nagyot sóhajtott, és a többiek után reppent. Számára sosem tűnt még ilyen hosszúnak a trónterembe vezető út.
Odafent már nagyon sokan voltak; egyik oldalon, a trónus mögött a pompás ruhákba öltözött virágtündérek: Lelle, Cinella, Olina, Galatea, Kamilla. A másik oldalon, a trón előtt a szürke ruhás tündérek álltak, akik közül ma segítőt kap a rét egyik növénye! Ezen a reggelen mindenki izgatottan várta a nagy pillanatot; ezerszer elképzelték már, mi lenne, ha ma éppen rájuk mosolyogna a szerencse…
A nap első sugara áttörte a felhőréteget, és besütött a trónterembe; ebben a pillanatban Herba anyó is belibbent, és méltóságteljesen leszállt a trón elé.
— Kedves tündéreim! Eljött a nyár első napja, el kell végeznünk a virágvarázslatot!
Lássuk, melyik növény kap ma segítőt! Az anyó mosolygós szeme egy pillanatra lecsukódott, amikor felemelte a varázspálcáját.
A tündérek izgatottan nézték, ahogy a pálca egy kört írt le a levegőben,majd megjelent egy csodálatos gömb; ahogy a trónteremben lebegett, szikrázó színek kavarogtak benne. Zöldek, sárgák, ezüstök… majd lilás, pirosas színek tűntek fel, a sárgák összeolvadtak, és végül alakot öltött egy szépséges, a rózsaszín és a mályva árnyalataiban pompázó növény.
— Ez itt a bíbor kasvirág! — mondta az anyó, és mintha a hangjába egy kis csodálkozás vegyült volna. — Most pedig lássuk, ki lesz a kasvirág gondozója!
|