Olyan meséket, amelyekben az ember tiszteli a fákat, növényeket, állatokat, és szót ért velük - összhangban léteznek vagy törekszenek rá egy-egy konfliktus után.
Olyan meséket, amelyekben a teremtett világ szépsége megmutatkozik, és az ember ennek örülni tud, érzi a felelősségét.
És olyan meséket is, amelyekben ezt nem érzi, aztán baj lesz belőle...
De még van visszaút, megbocsátás, egy utolsó lehetőség...
Tartalom
Előszó
AMIKOR MÉG RENDBEN MENTEK A DOLGOK
A világ kezdete
Az éjszakai égbolt eredete
Mese a napról
Ukua, a Tenger Anyja
A bátor Azmun
Mimi-Hili vitéz
Hogyan jött a rénszarvas az emberhez?
A fehér majom
A fa története
Az útelágazáson álló fa
Teknőc élelmet szerez
Szent Mihály és a sárkány
EMBER ÉS ÁLLAT SZÖVETSÉGE
A pipakőbánya rejtélye
Hogyan tanult meg az ember ünnepelni, dalolni és táncolni?
A fiatal kutyák tánca
A Grim szigeti ember és a jegesmedve
A szép delfinlány
A sánta vadrucácska
A madarak nyelve
A vaddisznók ura
Az indián bánata
A három dinnyemag
MIT KAPOTT AZ EMBER A TERMÉSZETTŐL
Az Usiri tűz
Holló világosságot támaszt
Hogyan teremtették az embert?
Az orvosság eredete
A lépegető óriásfa
Az öregasszony haja
A Nap lánya
Az erdőzöldítő és mezővirágoztató királykisasszony
A mindentudó hlopec
Kobzos Tamás
A tizenkét hónap
Téli mese
Mese az öregemberről, aki a kiszáradt fákat kivirágoztatta
A szél ítélete
A mesemondó szikla
MEGBOMLOTT EGYENSÚLY
Harc az ivóhely körül
Hogyan jelentek meg a különböző népek?
A tajga bosszúja
Az asszony meg a madár
Katseré, a csillagleány
Fukar Marok lakomája
Miért nem tudnak a fák járni?
A szivárvány
A hold
A holdvadászok
Maling és Maliszagyo
A Fehér Bölény
A varázserejű totemoszlop
A zöld lovas
Stavoren asszonya
A hálátlan kígyó
Jó és Gonosz utazása
ÉS AHOGY ÚJRA RENDBEN MEHETNE…
Az első templom
A csodakert
A mesék forrásai
smokingbarrels.blog
„És az öreg egy víziegér bőrét adta ajándékba a legénynek.”
A környezettudatosság és a környezettudatosságra nevelés manapság igen felkapott témák, így a Mesék a csodakertről – Az egyetlen Földért mesegyűjtemény megjelenése aktuális és egyben fontos és nemes célt szolgáló vállalkozás. A kötet meséiből kiderül, hogy mennyire régóta is foglalkoztatja az embert a környezetével való kapcsolat – a teremtésmítoszoktól a népmesékig jelen van sok-sok olyan történet, amely a harmonikus együttélésre, a természettel való szimbiotikus kapcsolat fontosságára hívja fel a figyelmet. Ebben a kötetben leginkább arról olvashatunk, hogy milyen következményekkel jár, ha az ember hibájából valami kizökken, félresiklik ebben a viszonyban, és van-e még remény a helyrehozására. Reméljük, hogy van.
Boldizsár Ildikó és a Metamorphoses Meseterápiás Egyesület tagjai a Művészek a klímatudatosságért csoporthoz csatlakozva gyűjtötték össze az ember világ iránti felelősségéről szóló meséket, hogy segítsenek a szülőknek, pedagógusoknak stb. a tudatosításban. A kötet meséi öt nagy fejezetbe vannak rendezve, és mindegyiknek igen beszédes a címe. Az első háromban (Amikor még rendben mentek a dolgok, Ember és állat szövetsége, Mit kapott az ember a természettől) olyan meséket találunk, amelyekben az ember harmóniában él a természettel, tiszteli a növényeket és állatokat, békés együttélésre törekszik, mert képes értékelni a világ szépségeit és ajándékait. A negyedik rész (Megbomlott egyensúly) meséiben a szereplők nem éreznek felelősséget a harmónia fenntartására, kizsákmányolják a természetet, és ez megbosszulja magát. Az utolsó rövidke fejezet (És ahogy újra rendben mehetne…) két meséje pedig megvilágítja az utat, amin talán még nem késő elindulni.
Ahogy Boldizsár Ildikó az Előszóban írja, a különféle mesék legősibb formájuktól kezdve őrzik az ember „organikus-harmonikus, a legmesszebbmenőkig ökologikus szemléleten alapuló” kapcsolatát az őt körülvevő világgal. Emellett pedig őrzik azokat az eseteket is, amikor az ember valamilyen vétséget követett el a természettel szemben, így téve tönkre az addig fennálló eszményi világrendet. A kötetben található 56 mese szép ívet bejárva azt mutatja meg, hogyan távolodott el az ember egyre messzebbre a természettől, és ennek milyen következményei vannak, illetve lehetnek. Az utolsó mesékkel a kötet végkicsengése pozitív, és arra hívja fel a figyelmet, hogy klímatudatos magatartással, odafigyeléssel és helyes választásokkal felépíthető egy új, élhetőbb, fenntarthatóbb világ.
A kötet meséit sokan sok helyről válogatták, így elkerülhetetlen, hogy az egyes történetek színvonala ingadozzon (ahogy a fordítások színvonala is). Vannak kifejezetten jó, olvasmányos mesék a könyvben, míg néhány kevésbé könnyen befogadhatóval is találkozunk. A legtöbb pár oldalas, így akár gyermekeknek elalvás előtti felolvasásra is kiválóan alkalmas, bár egyes esetekben gondunk lehet a nevek kiejtésével (pl. egy eszkimó mesében: Uitsataquangisoq), illetve nekem néhány tisztség, foglalkozás, nemzetség stb. neve is gondot okozott (pl. narta, hlopec, prikulics, daimjó), érdemes lett volna talán ezeket a vélhetően kevésbé ismert szavakat lábjegyzetben magyarázattal ellátni.
Nagy pozitívuma a kötetnek, hogy rengetegféle nép meséit szerepelteti (persze a természeti népek dominálnak), így egy igazán színes válogatást tarunk a kezünkben (csukcs, bororo, izlandi, maja, üzbég, kongói, etióp, tibeti stb. mesékkel). Nekem logikusabb lett volna, ha a mesék címe után közvetlenül olvashatom, hogy mely nép meséje is ez a bizonyos, nem kellett volna hátralapozgatnom, de igazából ez részletkérdés. A kedvencem egy japán népmese, Az útelágazáson álló fa lett a kötetből, amely egy kerek, szép, tanulságos történet a gyermeki jóságról és tisztaszívűségről. A legtöbb történet valójában népmesékhez képest egészen szelíd, az egyetlen igazán brutális mese talán A Jó és Gonosz utazása (kirgiz népmese), amelyben csonkítások és mindenféle egyéb kegyetlenkedések szerepelnek. A kötet célja nemes, a mesék élvezetesek, így remélhetőleg minél többekhez eljutnak ezek a történetek, amelyek elgondolkodtatóak és cselekvésre késztetőek. Ahogy A tajga bosszúja című vogul-manysi népmesében olvassuk: „Vajon mindig ember tud lenni az ember?!”
|