„Miért nem vagyunk szőrösek? Ha szemügyre vesszük legközelebbi rokonainkat, a csimpánzokat és a gorillákat, azt fogjuk látni, hogy mindegyik sokkal szőrösebb, mint mi.
Az ember evolúciója során elvesztette a dús szőrzetét. Ennek okaival kapcsolatban több elképzelés is megfogalmazódott:
*Az ember így megszabadult a betegségeket terjesztő tetvektől és bolháktól.
*A szőrzet eltűnésével az ember kevésbé melegedett ki vadászat közben.
*Az ember így jobban tudott úszni, és több halat tudott elkapni.”
Anna Claybourne
smokingbarrels.blog
Az élet fejlődésének fantasztikus történetéről fiataloknak
Valószínűleg gyermekként érdeklődünk legélénkebben a természet iránt – a bennünket körbevevő környezet, illetve a földtörténeti múlt homályába veszett világ felfedezése életre szóló élmények tucatjaival gazdagíthatja a fiatalokat. Anna Claybourne és Wesley Robins közös művükkel, a Csodálatos evolúció című kötettel a 7–10 évesek érdeklődését szeretnék felkelteni.
Mikor végre kézbe vehettem saját példányomat, sietve lapoztam azt végig... ezt követően szerencsére csak a kellemes csalódás érzése járt át. A kiadvány terjedelme csupán nyolcvan oldal, mégis meglepően tartalmas. Szerzőnk a könyv négy fejezetében rengeteg témakörrel foglalkozik, a művész által teremtett képi világ pedig eléggé látványos, így biztosra veszem, hogy rövid időn belül le fogják kötni a megcélzott korcsoport figyelmét.
Bevezetésképp előbb az evolúció alapjaival foglalkoznak (mindenképp elismerést érdemel, amiért Charles Darwin mellett Alfred Russel Wallace szintén említésre került), aztán az élet fejlődésének fontosabb szakaszait mutatják be röviden. Később kitérnek még például a tömeges kihalások lehetséges okaira, magyarázatot keresnek a Földünk növény- és állatvilágában tapasztalható sokféleségre, majd végezetül a bolygónkat benépesítő különböző létformák számos elképesztő rekordját sorolják fel. Olvasmányunkat egy rövidke szószedet zárja, melyben a bővebb magyarázatra szoruló kifejezéseket gyűjtötték össze. Néhány gépelési vagy fordítási baki azonban előfordult sajnos, ám ezeken inkább jót derültem. Személyes kedvencem a 85 milliárd (!) évvel ezelőtt élt Parapuzosia: a hatalmas ammonitesz csigaházszerűen feltekeredett házának átmérője a 2–3 métert érhette el.
Az utóbb említett hibáktól eltekintve igazán remek munka lett ez a maga nemében. Ezúton is szeretném bátorítani a kiadót arra, hogy ha lehet, akkor a jövőben több hasonlóhoz adják a nevüket!
uveghegyentul
A Scolar kiadó által fémjelzett könyvből a gyerekek pontosan megtanulhatják
- mi is az az evolúció,
- ki volt Darwin,
- hogyan halnak ki vagy éppen jönnek létre új fajok?
Végig kisérhetik a földtörténeti korszakokon keresztül a növények és állatok életének alakulását, alkalmazkodásukat a megváltozott körülményekhez.
Külön fejezetet szentel az ember kialakulásának, bemutatja Lucyt a legrégebbi emberi leletet, hasonlóságokat keres más fajokkal, de előre vetíti jövőnket és testünk alakulását is az evolúciós folyamatokban.
Hihetetlen mennyiségű tudományos ismereteket tartalmazó könyv, amelynek ha csak egy-egy oldalát tanulmányozgatjuk gyermekünkkel már az is óriási tudást és élményt nyújt mindkettőnknek. Tapasztalatból írom!
|