Az Év Gyermekkönyve Életmű-díj 2012: Kányádi Sándor
2020.06.13. 00:06
Az Év Gyermekkönyve 2012. díjban részesül Kányádi Sándor életműve, munkássága elismeréséül
Sándor Csilla ludációja
Kicsi legény, nagy tarisznya címmel 1961-ben jelent meg az első verses könyve gyerekeknek. Ekkor már a Kolozsváron megjelenő Napsugár című gyermekeknek szóló folyóiratot szerkeszti, a lap a mai napig közöl Kányádi Sándortól verseket, meséket.
Életművében nem különülnek el korszakok aszerint, hogy kinek ír. Számára a gyermekirodalom a felnőtteknek szóló irodalommal egyenértékű, A valaki jár a fák hegyén címmel megjelenő válogatáskötetébe egyforma gondossággal gyűjtötte össze a gyerek- és felnőtt verseket.
|
Kányádi Sándor nemcsak az írott szóval, hanem közvetlen, személyes jelenlétével is erősen hat közönségére. Nincsen olyan település, ahol nem járt író-olvasó találkozón, s talán nincs is olyan ember Magyarországon és Erdélyben, aki ne találkozott volna legalább egyszer vele, ne hordozna egy kedves emléket róla.
Gyerekeknek szóló műveit újra és újra kiadják. A bánatos királylány kútja, Kenyérmadár, Talpas történetek, Küküllő-kalendárium kötetei minden család könyvespolcán megtalálhatók, s csak azért nem jelennek meg változatlan utánnyomással, mert a művekhez új illusztrációk készülnek.
Kányádi Sándor versei, prózái az évek során tananyaggá váltak. A tankönyvek szerzői örömmel fedezik fel életművének kép- és gondolatgazdagságát, verseit, meséit szívesen olvastatják a gyerekekkel.
Hogyan lehetne röviden összefoglalni milyenek ezek a mesék, versek? „Alapvetően a honosság élménye, a hagyományőrzés, a nyelvőrzés, az élmény- és életszerűség, a természetesség, a valóságtisztelet, az organikusság, a műfajok és a világok közti átjárhatóság, a személyességnek és a személyes jelenlét hitelességének a koordinátái határozzák meg Kányádi Sándor gyermekmeséinek, verseinek univerzumát és világképteremtő stílusát” – írja Pécsi Györgyi irodalomtörténész.
Kányádi Sándor ötletei alapján maradandó, egyedülálló emlékhelyek, múzeumok születnek: Budapesten 2012. október 2-án nyitotta meg kapuit a Mesemúzeum és Meseműhely. Székelyudvarhelyen, Budapesten, Sopronban pedig kősziklából faragott kúttal tisztelegnek Benedek Elek emléke előtt, szintén az ő kezdeményezésére.
Kányádi Sándor számos díjat kapott, gyermekirodalmi munkásságát az IBBY magyar szekciója életműdíjjal jutalmazza. (Sándor Csilla)
Tovább Kányádi Sándor oldalára>
|
|