Pötty könyv
2020.08.16. 07:43
2 éves kortól
Írta és rajzolta: Hervé Tullet
Kiadó: Vivandra Kft., 2010
Oldalszám: 64
EZ EGY KÖNYV, CSAK TEDD, AMIT MOND, ÉS LÁSS CSODÁT!
A pöttyök életre kelnek...
A könyv lapjain a sárga-piros-kék pöttyöket megdörzsöljük, nyomogatjuk, rákattintunk, a könyvet rázzuk, fújjuk, jobbra-balra döntjük, és a színes pöttyök engedelmeskednek nekünk. Önfeledt, varázslatos interaktív játékkönyv.
Jobban szemügyre véve azonban egy olyan csodát fedezhetünk fel, ami a mai magyar könyvpiacon egyedülálló. Olyan interaktív könyvről beszélünk, melyet mára szinte minden szegedi bölcsődében fejlesztőkönyvként használnak, és az ovik is kezdik felfedezni maguknak.
Azon túl, hogy olyan alapfogalmakat ismertet meg a gyerekekkel, mint a színek, a számok, az irányok, egy rendkívül jó eszköz arra is, hogy az intézménybe bekerülő gyerekeket megnyissa. Sok bölcsiben már csak beszoktatós könyvnek hívják, és van olyan intézményünk, amelyik pályázati pénzből hét darabot vásárolt.
|
Ami nekünk egy nagy sikertörténet, az Hervé Tullet Pötty Könyve (Vivandra Kiadó), ami egy fejlesztőkönyv. Ebben „csak” festett pöttyök vannak, amelyek mellett utasítások szerepelnek. Például „nyomd meg a pöttyöt”, „lapozz”, és utána két pötty lesz. Ha azt megdörzsölöd, akkor piros lesz a sárga pöttyből, majd meg kell rázni a könyvet, és a következő oldalon összekuszálódnak a pöttyök. Ez tipikusan az a könyv, amit vagy a legfelső polcra tesznek, vagy ki se raknak, mert egy felületes szemlélőnek mindez érthetetlen, divatos szóval élve: designkönyv.
Hervé Tullet könyve egy sárga pöttyel indul, amiből aztán a könyv instrukcióinak megfelelően nyomogatással, rázogatással, döntéssel, fújkálással meg tapsolással varázsolhatunk az újabb oldalakra egyre több pöttyöt a három alapszínben, késztethetjük őket mindenféle vicces mozgásra, a végén pedig még jól meg is nőnek, hogy az összeérő felületeken a színkeverés csodája is feltárulhasson előttünk. Nem csak jól mulatunk, de közben megismerkedünk a színekkel, megtanulunk számolni (a pöttyökre az instrukcióknak megfelelő számút kell kattintani), megtanuljuk az irányokat (ha balra döntjük a könyvet, a következő oldalon balra csúsznak a pöttyök, ha jobbra, akkor jobbra dőlnek).
A könyvet sok mindenre lehet használni:
- lehet belőle tanulni színeket, színkeverést.
- lehet számolni a pöttyöket, kivonni, szorozni.
- lehet tanulni irányokat (balra jobbra, lent, fent).
- lehet ujjacskákkal bökdösni, dörzsölni, rázni, forgatni, megtanulni ezeket a fogalmakat.
- lehet pöttyöket növeszteni.
- lehet egyedül eljátszani és lehet többen együtt is.
Ráadásul el lehet játszani egymás után háromszor, négyszer, sőt, akár utánozni is lehet: lefesteni vagy színes papírból „életre kelteni” a pöttyöket.
Ebben „csak” festett pöttyök vannak, amelyek mellett utasítások szerepelnek. Például „nyomd meg a pöttyöt”, „lapozz”, és utána két pötty lesz. Ha azt megdörzsölöd, akkor piros lesz a sárga pöttyből, majd meg kell rázni a könyvet, és a következő oldalon összekuszálódnak a pöttyök. Ez tipikusan az a könyv, amit vagy a legfelső polcra tesznek, vagy ki se raknak, mert egy felületes szemlélőnek mindez érthetetlen, divatos szóval élve: designkönyv. Jobban szemügyre véve azonban egy olyan csodát fedezhetünk fel, ami a mai magyar könyvpiacon egyedülálló.
Olyan interaktív könyvről beszélünk, melyet akár bölcsibe, óvodában és a családban fejlesztő könyvként lehet használni. Azon túl, hogy olyan alapfogalmakat ismertet meg a gyerekekkel, mint a színek, a számok, az irányok, egy rendkívül jó eszköz arra is, hogy az intézménybe bekerülő gyerekeket megnyissa.
A Pötty könyvhöz van egy társasjáték, ami egy zacskó színes pöttyből, és néhány képzőművészeti alkotásnak is tekinthető táblából áll. A játék az, hogy a gyerek maga alkosson szabályokat, ami szerint játszik. Ez kiváló lehetőség arra, hogy a megszokottól eltérő, kreatív megoldásokat tanuljunk meg kidolgozni.
|
|