Alapvető fontosságú, hogy a szocializáció megkezdésétől beszéljünk a gyerekekkel az emberi csoportok működéséről, hiszen egész életükben szükségük lesz azon képességekre, melyek segítségével nem csupán ők maguk tudnak megfelelően beileszkedni egy közösségbe, hanem akár másoknak is segíteni tudnak benne. Mindez persze túlmutatna olyan alapvető szabályokon, mint a
“Ne bántsd a másikat! Ne vedd el, ami másé! Viselkedj jól!”
Bevallom, én életemben először gimnáziumban tanultam arról, hogy kell működtetni egy közösséget úgy, hogy annak minden tagja megtalálja a helyét, vagy arról, miért az egyik legfontosabb készség a világon az empátia, vagy miért alapvetően elhibázott a tekintélyelvű rendszer, vagy hogy létezhet központi irányítás nélkül is remekül működő közösség. Lássuk be, én még így is a szerencsésebbek közé tartozom, hiszen sokan úgy mennek keresztül az oktatási rendszeren, hogy sohasem hallanak ezekről.
Szentendrei Judit Mézes cukrászda című meseregénye remek alapot szolgáltat ahhoz, hogy beszélgetést kezdeményezzünk a gyerekekkel a különböző emberi közösségekről, valamint rendkívül szórakoztató és mesés formában mutatja be, miként tud összekovácsolódni és hatékonnyá válni egy eltérő személyiségtípusokból álló lakóközösség.
Karola, a szórakozni vágyó fiatal, Valér, a magának való artista, Katalin anyó, a pihenni vágyó nagymama és Paula, az önbizalomhiányos mimóza a hivatali dolgozók figyelmetlensége miatt kénytelen összekötözni egy lakásba 3 hónapra. Kezdetben nagy a fejetlenség: minden lakó más időpontban fekszik és kel, emiatt zavarják egymást. Van, aki rendmániás, más éppen trehány, így állandó a feszültség és a veszekedés. Egészen addig, míg össze nem hívnak egy lakógyűlést, ahol lefektetik azokat az együttéléshez szükséges alapvető szabályokat, melyek mentén gördülékenyebben tudják megszervezni a mindennapjaikat.
S lám, amint nem egymás szekálásával töltik az idejüket, mindjárt kiderül, hogy egészen jól kiegészítik egymást: amiben az egyik nem jó, az másnak a kedvenc elfoglaltsága. Ettől kezdve nem negatívan gondolnak a különbözőségeikre, hanem azok segítségével segítik egymást a céljaik elérésében. És nem csupán arra elegendő az energiájuk, hogy boldogan éljenek egy fedél alatt, hanem Karola új szenvedélyéből, a süteménysütésből, pontosabban egy mindenmentes cukrászda üzemeltetéséből is kiveszik a részüket.
A Mézes cukrászda remek ötleteket ad ahhoz, hogy hogyan vonjuk be a közösség minden tagját egy tevékenységbe – megtalálva minden egyén számára a tökéletes feladatot –, méghozzá a sütés-főzés példáján keresztül.
Ha végigolvassuk a könyvet a gyerekekkel, biztosan kedvet kapunk majd valami finomság elkészítéséhez, amiben a könyv végén szereplő receptek is segítségünkre lesznek. A főzés segítségével nem csupán önállóságra és csapatmunkára nevelhetjük a gyerekeket egyszerre, de fejleszthetjük a finommotoros készségeiket is.
Hogyan segít a főzés?
Sokan félnek bevonni a gyerekeket a főzés folyamatába, mert lelki szemeik előtt látják a felfordulást, kiborult hozzávalókat, ügyetlenkedést. Mégis fontos, hogy megbékéljünk a kezdeti rumlival, hiszen több ez, mint rendetlenség. Így tapasztalnak és fejlődnek a gyerekek. Ha nem vesszük ki a kezükből a fakanalat, ha nem csinálunk meg mindent helyettük, hamarosan maguktól is megtanulják, és a fejetlenség is megszűnik. Vegyük természetesnek a felfordulást, hiszen gyakorlat teszi a mestert.
A főzés kiváló eszköz a gyerekek finommotorikus készségeinek fejlesztéséhez is. Bízzunk rájuk olyan tevékenységeket, amik a koruknak/képességeiknek megfelelnek, és lehetőleg izgalmasak is. Ne a krumplipucolással kezdjük, bármennyire szeretnénk is tőle megszabadulni. Ahogy mi sem, úgy valószínűleg ők sem fogják élvezni a feladatot, és már az elején elvesszük a kedvüket az ételek készítésétől. Fontos, hogy megismerjék a különböző összetevők keveredését, új textúrává alakulását, tapasztalják a színek, ízek egymásra hatását, kibontakozását. Olyan feladatokkal fejleszthetjük őket a konyhában, amiket akár egy óvodai fejlesztő foglalkozáson is elképzelhetnénk: gyúrás, díszítés, mázolás, keverés, vágás stb.
Végül, de nem utolsó sorban a főzés kiváló eszköz arra, hogy összehozza a családot: mindenki talál benne olyan feladatot, amihez remekül ért, szórakoztató, és persze finom is a végeredménye.
A Mézes cukrászda egy remekül felépített, humoros, mégis komoly alaptémájú mese, ami mégsem szűnik meg bájos lenni. Minden 6 éven felüli gyereknek bátran ajánlott. (És minden felnőttnek, akit érdekel a co-housing elmélete)
Süss velünk!
2 finom sütirecept a Mézes cukrászdából
Az első recept Karoláé, akinek nincs sok türelme, szeret hamar túl lenni a házimunkán. Neked sem lesz szükséged sok türelemre, ha kevert tésztát készítesz. Olyan ez a sütemény, mint mesénk fiatal hősnője: gyors, divatos és nagyon sokoldalú: díszítheted, cicomázhatod, sütheted tepsibe, bögrébe, kisformába, tortasütőbe. Lehet csíkos vagy cirmos – éppen, amit diktál az e heti divat. Karola még a számolás hasznos ismeretét sem várja el tőled: csak fogj egy bögrét, és mérd ki azzal a hozzávalókat! És nem utolsósorban a cukrot és a fehér lisztet is lecserélheted egészséges hozzávalókra – így az egészségedért is tettél valamit. Pár perc, és már mehetsz is a moziba.
Kapkodós, divatos, egészséges kevert tészta,
azaz 10 perces bögrés kuglóf
Hozzávalók:
-
2 bögre liszt
-
4 tojás
-
1 bögre cukor
-
1 csomag vaníliás cukor
-
½ bögre olaj
-
½ bögre tej
-
½ csomag sütőpor
-
2 evőkanál kakaó
-
1 csipet só
1. Kivajazunk egy koszorú alakú vagy kuglóf sütőformát. Kimérjük a hozzávalókat, a lisztbe belekeverjük a sütőport.
2. A tojásokat ügyesen kettéválasztjuk – ehhez jól jön egy rutinosabb konyhatündér segítsége. A tojásfehérjékhez hozzáadunk egy csipet sót, és robotgéppel kemény habbá verjük. (Akkor jó, ha meg tudod fordítani a tálat úgy, hogy a hab benne marad.)
3. A tojássárgákat egy nagy keverőtálban robotgéppel habosra keverjük a cukorral (ha ebben a sorrendben csinálod, nem szükséges elmosni a robotgép karjait). Hozzáadjuk az olajat, a tejet és a sütőporos lisztet.
4. Fakanállal óvatosan beleforgatjuk a tojáshabot a masszába. Kb. kétharmadát a sütőformába kanalazzuk.
5. A maradék masszába belekavarjuk a kakaót, úgy, hogy mindenhol egyenletesen barna legyen. A barna masszát a sárga tetejére kanalazzuk.
6. 180 fokon légkeveréssel érdemes sütni kb. 40-50 percig.
Tipp: Hogyan legyen egészséges? A cukrot cseréld xilitre, a liszt felét helyettesítsd darált dióval, de nyugodtan tehetsz bele zabpelyhet is!
2. recept
Paula szereti kiszolgálni a körülötte élőket, elsimítani a vitákat, feloldani a feszültséget anélkül, hogy saját magával foglalkozna, nem szeret főszereplő lenni, ne is kényszerítsük rá! Akár a pitetészta, mindig átengedi a terepet a nála harsányabbaknak: gyümölcsöknek, zöldségeknek, krémeknek, egyszóval – a tölteléknek. Nincsenek nagy igényei, nem sértődik meg, ha hetekig kell rád várnia a fagyasztóban. Örömmel fogadja a sós és édes ízeket egyaránt. Csak egy kérése van: hadd maradjon kísérő!
A szerény mellékszereplő pitetészta
Túrós pite
Hozzávalók:
pitetészta:
-
40 dkg liszt
-
20 dkg margarin vagy vaj
-
1 tojás
-
½ csomag sütőpor
-
1 kávéskanál cukor •
-
1 kávéskanál só
-
tejföl
töltelék:
-
½ l tej
-
8 dkg dara
-
3 tojás • 15 dkg cukor
-
½ kg túró
-
1 csomag vaníliás cukor
-
mazsola
1- A tojásokat szétválasztjuk, a tojásfehérjét félretesszük a töltelékhez.
2. A lisztben elkeverjük a sütőport, a kiskanálnyi cukrot és sót, majd gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk a vajat, hogy egyenletesen morzsás tésztát kapjunk.
3. A vajas-lisztes morzsához hozzáadjuk a tojások sárgáját, és közepesen kemény tésztát gyúrunk annyi tejföllel, amennyire ehhez szükséged van. A kész tésztát két részre osztjuk, és két helyes kis cipót formálunk belőle. Mehetnek a hűtőbe pihenni.
4. Amíg a tészta a hűtőben várakozik, elkészítjük a tölteléket. A tejet feltesszük forrni a cukorral, és hozzákeverjük a darát. Folyamatos keverés mellett sűrűre főzzük. (Vigyázat, hajlamos odaégni vagy összecsomósodni, ha nem keverjük elég figyelmesen!)
5. A meleg tejbedarát félretesszük, legalább kézmelegre kell lehűlnie. Amíg hűl, óvatosan szétválasztjuk a 3 tojást, és a tésztából félretett negyedik tojásfehérjével együtt (csipetnyi sóval) kemény habbá verjük őket robotgéppel.
6. A langyos tejbedarába robotgéppel belekeverjük a tojássárgákat, a túrót és a vaníliás cukrot.
7. Fakanálra váltunk, és óvatosan beleforgatjuk a masszába a tojáshabot. - El is készültünk a túrókrémmel.
8. Kibélelünk egy tortaformát vagy egy közepes tepsit sütőpapírral. Lisztezett deszkán kb. 0,5 cm vastagra nyújtjuk az első cipót, és a tepsi aljára fektetjük. Egyenletesen eloszlatjuk rajta a krémet.
9. A második cipót is az előzőhöz hasonlóan kinyújtjuk, és a krémre fektetjük. A tetejét villával sűrűn megszurkáljuk.
10. 180 fokon 40-50 percig sütjük. A felszeleteléssel érdemes megvárni, amíg kihűl.
Tipp:
Ha dekorálni szeretnéd, akkor még a deszkán kivághatsz belőle kis szíveket vagy pöttyöket, de az internetről rengeteg jópofa díszítést leshetsz el.
Forrás: pagony.hu
|