Our Planet - Bolygónk csodái a címe annak a Netflix-sorozatnak, amely a sivatagoktól a nyílt tengereken át a dzsungelekig lenyűgöző képsorokban mutatja meg a Föld sokszínűségét. A sorozathoz készült egy könyv is, kimondottan gyerekeknek, az előszót pedig David Attenborough írta.
A könyv a természet csodás helyeit járja be a filmsorozatból vett képekkel és növényekről és állatokról készült káprázatos illusztrációkkal. Feltárja a jéggel borított síkságok, buja dzsungelek és végtelen óceánok világát, és bemutatja, hogyan alakítja az ember a helyet, amit otthonnak hívunk – a Földet.
smokingbarrels.blog.
Bolygónk védelméről gyermekeknek
Már kicsivel több, mint egy éve végeztem a Netflix első természetfilm-sorozata alapján összeállított könyvvel, ami A mi bolygónk címet viseli. Pár napja a kifejezetten a gyermekeknek (a hatévesnél idősebbeknek) szóló változat akadt a kezem ügyébe.
A lapokat forgatva a kicsik elsősorban a Földünket benépesítő állatokat ismerhetik meg – főképp a természetben betöltött szerepükről, továbbá a rájuk leselkedő veszélyekről szerezhetnek tudomást. A tengeri vidrák a bizarr birkafejű ajakoshalakkal karöltve vigyáznak a kusza hínárerdők egészségére azáltal, hogy megeszik a kisebb-nagyobb tengeri sünöket, így kordában tartva populációjukat. Az elefántok a környezetüket merőben átalakító viselkedésük révén fontos részei az afrikai ökoszisztémáknak, ám egyedszámuk a szigorú védelmi intézkedések ellenére ijesztő ütemben csökken. A gyűrűsfarkú makik az elfogyasztott gyümölcsök magjainak elpotyogtatásával segítik elő az őserdei fák fennmaradását Madagaszkár szigetén.
Attenborough bátyánk előszava ide vagy oda, a kötet ezúttal sajnos nem teljesen hozta az elvárható magas minőséget. A szerkesztés helyenként hanyagnak tűnik, a fordítás néhol eléggé érdekes kifejezéseket szült („idegenszerű indák”), emellett a mesélés stílusán bőven lehetne még csiszolni. Bár a képek zöme valóban tetszetős (igaz, néhányuk alacsony felbontása hamar szemet szúr majd), messze nincs akkora átütő erejük...
Miért is ne állíthatták volna szembe mondjuk az atollok élettől nyüzsgő világát a lelombozó látványt nyújtó csontfehér korallokkal?
Bolygónk sorsa a fiatalok kezében van: éppen ezért egyáltalán nem mindegy, mekkora hatást képesek rájuk gyakorolni az ilyen, valamint az ehhez hasonló könyvek.
|