Szülők, nagyszülők, nevelők, tanárok gyakran hallják ezt a kérést.
Sok gyermek manapság egyáltalán nem találkozik mesékkel, vagy olyan mesék jutnak el hozzájuk, melyek leegyszerűsödtek vagy szépségüktől megfosztották őket.
Mivel jutalmazta meg a jaguáristen a piaci macskát?
Hogyan szelídítette meg a szerelmes lány a vad halakat?
Mi a rizsszellem titka?
Miért van a rénszarvasoknak angyalszárnyhoz hasonló agancsuk?
Finy Petra hét földrész ősmeséit írta meg e kötetben.
A mítoszok világát idéző történetekben istenek, varázslók, tündérek, szerelmesek, különleges állatok mesélik és teremtik újra a világot - és teszik mindezt fanyar bűverővel.
Berg Judit, Lackfi János, Kertész Edina, Szabó T. Anna, Tamás Zsuzsa és Tóth Krisztina
Illusztrálta: Maros Krisztina
Kiadó: Manó Könyvek, 2019
Oldalszám: 64
Generációk nőttek fel a Futrinka utca kis lakóinak mindennapjait követve, nagymamák és unokáik kedvence még mindig Mazsola, Tádé, Kukori és Kotkoda, Frakk vagy épp Cicamica és Manócska. És mindenki tudja, hogy itt az ideje ágyba bújni, ha köpött a Tv Maci. De mennyi tudunk ezeknek a bájos szereplőknek a kitalálójáról?
Azt, hogy Bálint Ágnes szellemisége mennyire élő mai is, mi sem bizonyítja jobban, mint azok a mesék, amelyek bekerültek ebbe az antológiába. Olyan kiváló írók tisztelegnek Bálint Ágnes emléke előtt, mint Berg Judit, Lackfi János, Kertész Edina, Szabó T. Anna, Tamás Zsuzsa és Tóth Krisztina.
A történeteket Maros Krisztina gyönyörű illusztrációi kötik össze ebben a meseválogatásban.
A csángó népcsoport neve kóborlót, bandukolót, vándorlót jelent. Ilyenek a meséik is: kanyargósba váltó egyenesek, mint az út, mindig váratlan részletbe botlók, mint az utazó.
Ebben a könyvben fütyörészéssel nyerheted el a királyleány kezét, kibabrálhatsz csínytevő szomszédjaiddal, fizetség helyett dió a béred, sokszor az eszeddel kell igazságot tenned – de ha bármikor bajban találnád magad, beszélő kutyák és varázserejű madarak sietnek a segítségedre.
Szeretnétek tudni, milyen az, amikor Cipcirip CSAKAZÉRTSEM rak rendet?
Hogy milyen képtelen-ségeket nyomoz ki Gibrász Fickándor detektív?
Hogy miért nem akar repülni Ninta papírsárkánya – ellenben Korracsek néni hogyhogy repül?
És hogy mi fán terem a mennyei tűzoltózenekar?
Kiderül Harcos Bálint tizenkét rövid mesét tartalmazó, vicces, érzékeny és különleges mesegyűjteményéből – amelyhez Turi Lilla készített ugyanennyire érzékeny, vicces és különleges rajzokat.
Boldizsár Ildikó már több tematikus kötetével bizonyította, hogy kitűnő érzékkel, biztos kézzel, értő szemmel válogat a népmesékből. Mostani tündérmese-válogatása a mintegy négyezer lejegyzett magyar tündérmeséből huszonhármat ad közre, részint olyanokat, amelyek mindenképp megérdemelték az "újrafelfedezést", részint pedig olyanokat, amelyek valamilyen oknál fogva éppen ma lehetnek aktuálisak.
A Disney-film által elhíresült (videón is hozzáférhető) A Szépség és a Szörnyeteg, az Arany János klasszikus versének alapjául szolgált Rózsa és Ibolya, a magyar filmből ismerős Fehérlófia, a több feldolgozásban is élő A csillagszemű juhász, vagy A halhatatlanságra vágyó királyfi. De olvasható még a kötetben A sárig kicsi kígyó, A vasfejű farkas, A zöldszakállú király, Pancimanci és más mesék. Elek Lívia rajzai illusztrálják a színvonalas mesekönyvet.
Boldizsár Ildikó: Utószó
Vajon mit jelent ez a titokzatos gyönyörű szó: tündérmese? Azt, hogy tündérek meséje? Vagy azt, hogy mese a tündérekről? Sokkal többet ennél.
Két bolgár népmese ötletét vette át Jékely Zoltán, egyik a három törpéről szól, köztük a kis lusta haszontalanról, másik pedig az állataival világgá induló, majd anyja megbocsátó szeretetére visszatérő kisfiúról.
A mesék Jékely Zoltán pontos, finom és emelkedetten egyszerű költőiségét tükrözik.
Róna Emy rajzai stílusosan illeszkednek a történetek hangulatához.
"Volt a világon egy icinke-picinke kis asszony, annak az icinke-picinke asszonynka volt egy icinke-picinke kis tehene, azt az icinke-picinke kis tehenet megfejte egy icinke-picinke kis zsajtárba; abból az icinke-picinke kis zsajtárból azt az icinke-picinke kis tejet beleszűrte egy icinke-picinke kis szűrőn egy icinke-picinke kis fazékba, azt az icinke-picinke kis fazekat rátette egy icinke-picinke kis padra, befedte egy icinke-picinke kis fedővel.
Volt annak az icinke-picinke kis asszonynak egy icinke-picinke kis macskája, az az icinke-picinke kis macska odament az icinke-picinke kis fazékhoz, felborította az icinke-picinke kis tejet; ezért nagyon megharagudott az icinke-picinke kis asszony, felkapott egy icinke-picinke kis nyújtófát, úgy megütötte vele az icinke-picinke kis macskát, hogy mindjárt megdöglött bele.
Ha az icinke-picinke kis macska meg nem döglött volna, talán az én icinke-picinke kis mesém is tovább tartott volna."
A három törpe elsősorban azokat a meséket foglalja magában, melyek mintegy "kötelező olvasmányai" a legkisebbeknek: nélkülözhetetlennek nevelésükben, az óvodai mesélgetéseknél, a meghitt, otthoni esti felolvasáskor.
A háromágú tölgyfa tündére - A legszebb magyar népmesék
2018.09.30. 18:37
4-8 éveseknek
Átdolgozták: Illyés Gyula, Arany László, Kolozsvári Grandpierre Emil, Benedek Elek
Szerkesztette: Kormos István
Illusztrálta: Marton Magda
Kiadó: Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó, 1992
Oldalszám: 172
Sok szép magyar népmesekötet sorakozik már a mesekedvelő olvasók könyvespolcán.
Az eddigi kötetekben egy-egy szép szavú mesélő legszebb emsefeldolgozásait tettük közzé, ebben a válogatásunkban pedig az egész magyar népmesekincs örökbecsű darabjait szedtük csokorba.
"Jártomban-keltemben sok mesét hallottam – mondja el magáról a gyermekeknek az ifjúság körében is népszerű írónő –, volt olyan köztük, amit szinte készen találtam.
Kaliforniában, a kővé vált erdőben, a szoborrá vált fák kísértő csendjében, a fák történetét hallani véltem, Dél-Amerikában, az óceán partján a delfineket figyeltem, és közben találtam ki a jó szokásból embermentő delfiek ismeretében a delfinleány történetét.
Észak-Amerikában a kisunokám mesélte nekem a vándorló ház anekdótáját. Kelet-Afrikában volt egy jó barátom, fehér hajú néger, a neve Velike. Mennyi mesét mondott! »Mind az én meséim – jelentette ki, aztán hozzátette: –, lehet a tied is.«
Kisgyermek koromban erdélyi hazámban nagyanyám talált ki számomra meséket, egy székely asszony mondott csodás történeteket meg egy román hegyi pásztor. Ezeket a történeteket nekem mesélték."
Így vált Ignácz Rózsa kötete két csoportra; a mesék egy részét a világot járva gyűjtötte, másik részét gyermekkorából hozta, valamennyit gyönyörű magyar nyelven, élvezetes stílusban mondja tovább gyermekolvasóinak.
A páratlan színességű kötetet Szántó Piroska színes és fekete vonalas művészi illusztrációi díszítik.
A kalóz királylány a díjnyertes Ribizli a világ végén című mesegyűjtemény párja.
A kötet a világ minden tájáról gyűjt össze és mesél újra történeteket merész lányokról, megértő fiúkról és más, a közhelyeken túlmutató, izgalmas figurákról.
Marék Veronika, Lackfi János, Szabó T. Anna, Finy Petra, Kiss Ottó, Szabó Borbála, Tasnádi István
Illusztrálta: Rubik Anna
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2013
Oldalszám: 96 oldal
"Mióta a világ világ, a gyerekek így születnek. Apától és anyától."
A kalóz nagypapa című meseantológiában legjobb kortárs íróink – Marék Veronikától Szabó Borbálán keresztül Lackfi Jánosig – mesélnek a családról.
Humoros és komoly történetek váltogatják egymást: megszületik a kistestvér, felköltözik a nagypapa a városba, fellázad a tévé, a nagymama rendbe szedi a rendetlen családot, a gyerekek hazahoznak egy kóbor kutyát. De persze a nehezebb témák is előkerülnek: ha elfogy a pénz, ha elválnak a szülők, vagy újra kell kezdeni az életünket – úgy, hogy mégis mindenkinek jó legyen. Valahogy így:
"Ma vasárnap volt, és nekem nagyon jó a viszonyom a vasárnaphoz, mert ilyenkor mindenki itthon van."
Egyszóval zajlik az élet, hol szeleburdin, hol komolyabban – hol sírunk, hol gurgulázva nevetünk. Ahogy a családokban ez előfordul. Az Autósmesék párjában megint kicsiknek-nagyoknak találunk meséket, Rubik Anna színes, könnyed rajzaival.
Mesékről lévén szó a szokatlan perspektívák, megszemélyesülő fogalmak, varázslatok használatával lesznek különlegesek ezek a történetek, melyekben az érzékelésnek kitüntetett szerepe van.
Gyűjtötte: Fellinger Károly Illusztráta: Schall Eszter
Kiadó: Ab-Art
Oldalszám: 78
Lucaszéket mindenki tud készíteni (jelzem, most kell majd elkezdeni a faragását, mert december 13-án lesz Luca-nap.) De hogyKukoricás Dzsanga lucaszékehogy készült, és egyáltalán miért fogott hozzá a nagy munkához ez a felsőszeli legény? ‒ annak a történetét már csak a mátyusföldiek ismerik.
Ők tudnak arról a rózsaillatú nádszálkisasszonyról is mesélni, aki Zsigárdon élt, és egy herceg halt meg az illatos kertjében, mert vérmérgezést kapott a rózsatövistől. Egy hidaskürti legényről meg úgy beszélik, hogy királynak képzelte magát, és a végén tényleg az is lett, király. Minden faluról, legényről és leányról, boszorkányról és örögfiókáról van meséjük a mátyusföldieknek. A legjobbakat le is írták ebbe a kincseskönyvbe.
Mikszáth Kálmán a magyar irodalom páratlan mesélőkedvű, utánozhatatlan bölcsességű és humorú írója. Kevésbé ismert ugyan a gyermekolvasók körében, ám válogatásunk bizonyságul szolgál arra, hogy írója éppúgy ismeri a gyerekek, mint a felnőttek nyelvét.
A kötetben sokféle mesét, történetet talál a mesélő felnőtt, az olvasó gyerek: mesét a gőgös hókirályról, aki bár az erdő uralkodója lesz, de trónjáról hamar leolvasztja a napsugár, a Dr. Bubóhoz szakmailag fel nem érő Dr. Bagolyról, az erdőben eltévedt és a mackók barlangjába került kisfiúról, anekdotából kerekedő történetet Mátyás királyról.
Ebben a csodálatos mesekönyvben az olvasók újabb generációi találkozhatnak Wilhelm Hauff emlékezetes hőseivel.
A gólyává változott bagdadi kalifa és nagyvezíre ugyanúgy felejthetetlen alakjai Hauff történeteinek, mint az apró termetű, ám bátor és tisztességes kis Mukk vagy a rettenthetetlen Musztafa, aki számtalan kalandba keveredik, miközben húgát, Fatmét igyekszik kiszabadítani a rabságból.
A szerző csodálatos tájakra kalauzolja olvasóit, és fantasztikus hősöket vonultat fel meséiben, amelyek nemcsak szórakoztatnak, de komoly tanulságokkal is szolgálnak.
A Wilhelm Hauff által teremtett mesevilágot káprázatos illusztrációk teszik elevenné.
24 és fél fejezet, egy mese és egy adventi nagy utazás, amellyel mindenki felkészülhet az ünnepre - mindezt nyújtja Alex T. Smith legújabb, gyönyörűen illusztrált könyve.
Fülöp, a kisegér feladata, hogy eljuttassa Olivér levelét a Mikulásnak, miközben küldetése alatt rengeteg izgalmas kalandot él át, és igaz barátokat is szerez.
Mint egy igazi adventi kalendáriummal, úgy számolhatunk vissza karácsonyig, és kipróbálhatjuk azt a sok kreatív ötletet, amelyekből minden napra kínál a könyv: írhatunk levelet a Mikulásnak, vagdalthúsos pitét, karácsonyi üdvözlőlapot, ajándékokat és díszeket is.
Fülöp történetével olyan szívmelengető karácsonyi mesét veszünk a kezünkbe, amely minden bizonnyal igazi családi hagyománnyá válik és minden évben újra előkerül majd.