Borítók részletei alapján kellett beazonosítani a meséskönyv szerzőjét és címét. Majd két mesét kellett megkeresni, hogy melyik kötetben található.
feladat:
Három könyv borítójának részletét látod. Mindegyik kapcsolódik az óriásokhoz. Írd a képek alá, hogy ki a könyv szerzője és mi a címe.
megoldás: 1.Táncoskedvű tűztündér 2. Kolozsvári G. Emil: Örömalma 3. Fodor Sándor: Csipike és az óriás törpe
2. Bolygók
Keresztrejtvény a Naprendszer bolygóiról
feladat:
Oldjátok meg a keresztrejtvényt!
3. Budapest a térképen
Könyvtári könyvekből a mesében szereplő helyszínek (Buda, Óbuda, Pest, Angyalföld, Árpád-híd) megkeresése és beírása vaktérképre.
Erre a közös megbeszéléskor külön felhívtam a figyelmet, erre épül a foglalkozás második fele.
feladat: ehhez nyomtassunk ki egy Budapest vaktérképet, ahova a gyerekek tudják beírni az egyes kerületeket, főbb helyszíneket, stb.
4. Képeslap az amerikai rokonoknak
A mese befejezéséhez kapcsolódóan Jankó és Etelka nevében a képeslapot kellett készíteniük a rokonoknak.
A mese befejezése: „Amikor pedig eljött a karácsony, az egész nagy boldogságukat megírták egy levelezőlapon Amerikába, had egye Jankó felhőkarcoló-rokonait a sárga irigység.”
Előre elkészítettem a képeslap sablonját kartonból. Ez tűnt a legnehezebb feladatnak, talán mert már nem szokás képeslapot küldeni... Azt mondták a gyerekek, hogy ők még sosem írtak-kaptak képeslapot. Itt tisztáznunk kellett a címzést, hová kerül a képeslap szövege, hogyan szoktuk írni.
A foglalkozás második felében a hozott dobozokból, (teás, gyógyszeres, villanykörtés stb.), wc-papír gurigákból elkészítettük a mese szereplőit, és felragasztottuk egy kartonra, amire megrajzoltuk a Duna margit-szigeti szakaszát.
Úgy még érdekesebb lehet, ha színes papírok helyett csak magazinokat, reklámújságokat használhatnak a dobozok borítására, dekorálására.
A többi szükséges kelléket (olló, ragasztó, színes ceruzák vagy zsírkréta, festék, színes papír, újságok) készítsük elő.