Illusztrálta: Bernát Barbara
Kiadás éve: 2017-2018
Nagybetűs szint: A feltaláló oroszlánja
Kiadás éve: 2020. január
Oldalszám: 24
Ismeritek Fecót, a kis feltalálót? Még csak óvodás, de máris nagyon szeret szerelni és mindenfélét építeni. Az oviban majdnem minden nagyon jó, de azért a délutáni alvást még Fecó sem kedveli. Vajon fel lehet-e találni olyasmit, ami segít az alvásban? Persze attól függ, kinek...
NAGYBETŰS SZINT
- csupa nyomtatott nagybetű
- oldalanként 2-5 sor
- rövid, könnyen kiolvasható mondatok
- egyszerű, könnyen követhető történet
1. szint: A feltaláló
Kiadás éve: 2017
Oldalszám: 48
Fecó amióta csak az eszét tudja, feltaláló akart lenni.
A magától játszó zongora és a mindig kapuba guruló focilabda után végre kialakítja a műhelyét, és egy komolyabb találmányon kezdi törni a fejét.
El is készül a repülő cipő, csakhogy ez már olyan okos szerkezet, hogy néha magától is szárnyra kel. Ebből aztán nagy kalamajka lesz…
2. szint: Tevefutam
Kertész Erzsi
Kiadás éve: 2018
Oldalszám: 56
A Most én olvasok!-sorozatban megjelent A feltaláló című könyvnek második része, már kicsit hosszabb szavakkal, bonyolultabb mondatszerkezetekkel, de még mindig röviden és egyszerűen.
Kertész Erzsi folytatja az ifjú feltaláló, Ferkó történetét.
A második kötetben Ferkó olyan szerelmes, hogy oda sem tud figyelni a Feltalálók Iskolájában, de sehogy sem sikerül bemutatkoznia szíve hölgyének. Amikor a lány testvérei, Micike és Mucika, az ikrek beszöknek a cirkusz állatai közé, és Mucika neikiindul a városnak egy teve hátán, Ferkó akcióba lép.
Száguldj együtt te is a tevefutammal!
Szerelem a láthatáron
Kisiskolás korban van az, hogy bár a szerelem megbújik minden osztályban, ami a titkos ábrándok, arpó kézfogások, kedves kis puszik és melegszívű szülinapi ajándékok képében teljesedik ki. Ha az oviban még nem, ilyenkor már szinte mindenkit utolér az első és felejthetetlen szerelem. Kertész Erzsi legújabb Most én olvasok!-könyve, a Tevefutam ismét a gyakorló olvasókat célozza meg, és úgy beszél a vonzódásról, olyan humomrral képes megragadni a gyerekek figyelmét, ahogy eddig senki nem tette. Ismerd meg a könyvet!
Kertész Erzsi a Panthera című regénysorozata miatt lett a tíz-tizenkét éves gyerekek kedvence. A regényben kibontakozó csoportdinamikák és a végtelenül izgalmas dramaturgia minden szempontból kielégíti a korosztály szellemi igényeit.
Ugyanez a figyelmes, reflektált odafordulás és megszólítás igaz a Most én olvasok!-sorozatban megjelent könyveire.
Erzsi tavaly debütált a kisiskolásoknak szóló, képes, nagy sikerélményhez vezető, ugyanakkor hatékony szövegértési gyakorlást biztosító könyvével a soroztaban, A feltalálóval. Itt ismerkedhettél meg Fecóval, aki nehezen találja a helyét otthon és a suliban. Ő ugyanis feltaláló szeretne lenni, méghozzá a világ legzseniálisabb kütyüinek a megálmodója. A magától játszó zongora és a mindig a kapuba pattanó labda után valami igazán nagy dolgon töri a fejét a kisfiú a padlásszobában, méghozzá egy igazi repülő cipőn.
A Tevefutam ugyanennek a felejthetetlen fiúnak mutatja be az életét, csak egy pár évvel később. Itt már a Feltalálók Iskolájába jár, és olyan szerelmes lesz, hogy lassan semmire sem tud figyelni, és a felfedezőkedvét egyetlen cél hajtja töretlenül: szíve hölgyének lenyűgözése. A lendületes könyv ezúttal egy igazi road movie-ba csap, amikor a lány testvérei, Micike és Mucika, a zabolátlan ikrek beszöknek a cirkuszba és egy megállíthatatlannak tűnő tevevágta veszi kezdetét. Persze Ferkó egy pillanatig sem habozik, itt a tökéletes alkalom, hogy bebizonyítsa feltaláló tehetségét és leleményességét!
A kisiskolásokat nagyon is érdekli a szerelem, még akkor is, ha ránézésre nem ez a helyzet. A Tevefutam pont elég lendületes és humoros, frappáns és menő ahhoz, hogy a fiúk és lányok is furcsa érzések nélkül elmerülhessenek benne, miközben segít nekik eligazodni, gondolkozni és reflektálni a saját vonzódásaikra. Ráadásul a szerelem mellett tud még mesélni valamiről, ami nagyon meghatározza a korosztály gondolatait: ez pedig az életcélok, a idő hozta felnövés, a változás és a megöregedés.
Fecó története mindig kiragad a feltaláló életútjából egy meghatározó és izgalmas szakaszt: az első könyv a kisiskolás korról, a második a fiatalkori szerelemről és öntanulásról, míg a még készülő következő könyv arról fog majd szólni, milyen lehet az élet apukaként.
A kisiskolás kor természetes velejárója, hogy a gyerekek többször belegondolnak a halál és az élet körforgásának ritmikájába, amit rögtön magukra, a családjukra és a szüleikre vetítenek. Az ilyen elemi belegondolásokat nem mindig egyszerű könnyen elengedniük, még akkor sem, ha van tere a nehezebb kérdéseknek és gondolatoknak egy biztonságos beszélgetésben. Ilyenkor sokat segít a megkönnyebbülésben egy jól megválasztott történet.
Forrás: pagony.hu
3. szint: A csúfolórobot
Oldalszám: 48
Kiadás éve: 2019. február
Kertész Erzsi kezdő olvasóknak szóló sorozatának harmadik részében Ferkónak, a feltalálónak már családja van, és kislányából, Franciskából is igazi feltaláló lett.
Amikor csúfolni kezdik az iskolában, megépíti magának a csúfolórobotot, hogy segítségére legyen.
Ám a robot nem éppen úgy viselkedik, ahogy Franciska várta...
Tarts az ifjú feltalálóval, ismerd meg te is a csúfolórobotot!
Csúfolódás az iskolában?
A történet során a kislány csodálatos mindennapjainak lehetünk részesei, melyek főként a padláson lévő műhelyben készülő furcsa masinák feltalálása, megvalósítása, hasznosítása körül forognak. De egy rendkívüli 7 éves feltalálónak is vannak kötelességei: iskolába kell járnia, mint minden vele egykorú gyereknek. Az iskolai élet pedig tele van örömmel és bánattal is.
A nem átlagos gyerekek, akik kilógnak a sorból, gyakran kiszorulnak a társaság peremére, ami szomorúságot, magányt és félelmet ébreszthet bennük. Franciska egyik napról a másikra a rosszindulatú megjegyzések kereszttüzében találja magát: hol az óriási hajkoronája miatt csúfolják, hol a hasonló érdeklődésű fiúbarátja miatt pécézik ki. A kislány frusztrált és elkeseredett lesz, nem tudja, mitévő legyen. Elpanaszolja ugyan bánatát a szüleinek, de úgy érzi, hogy ők nem oldhatják meg helyette a problémáit. Talán csak rosszabb lenne, ha kortársai megtudnák, mennyire bántják a csúfolódások.
Mígnem egyik nap eszébe jut a tökéletes megoldás: Miszter X-et, a család mindig udvarias takarítórobotját új funkcióval látja el. A robot mindenkinek visszavág, aki nem kedves Franciskával. Másnap az iskolában már nem bizonyul túl jó ötletnek a csúfoló funkció, mikor Miszter X elszabadul, és válogatás nélkül sértegetni kezdi az iskola tanárait és diákjait. Fecó gyorsan a lánya segítségére siet, és minden szaktudását bevetve visszaváltoztatja az undok robotot udvarias inassá. Franciska és a többi gyerek is megtanulja, hogy csúfolódni nem szép dolog. Ha bántanak minket, akkor sem a visszavágás a megfelelő stratégia, hiszen csak katalizálunk vele egy végeláthatatlan, mindenki számára előnytelen folyamatot.
A bullyingról való nyílt kommunikáció szerencsére egyre elfogadottabbá és szélesebb körűvé vált az évek során, ellenben gyakran azt gondoljuk, hogy a zaklatás csak az idősebb, tinédzser korosztály sajátja. Sokszor azonban már óvodában megkezdődik a különféle szempontok mentén történő kirekesztés. Ha valamelyik gyereknek márkátlan a ruhája, ha túlsúlyos, vagy akár nehézséget okoz neki a szocializáció, már a kisovisok körében is okot jelent a megkülönböztetésre. Éppen ezért nagyon fontos, hogy mielőbb beszélgessünk gyerekeinkkel az elfogadásáról, a másságról, az empátia fontosságáról. Ehhez remek alapot nyújthat A csúfolórobot.
Kertész Erzsi meséje tökéletesen ragadja meg a gyermeki gondolkodás sajátosságait. Ahogy a gyermeki fantáziában keverednek a meseszerű és valóságos elemek, úgy A csúfolórobot is az élet egy fontos problémájára reflektál, miközben meseszerű és varázslatos.
<<VISSZA AZ OLVASNI TANULOK - MOST ÉN OLVASOK - OLDALRA
|
|