Az első bé osztályt sokan ismeritek, Paliék kalandjai igazi sulis kalandok, és hát persze ki ne vágyna egy igazi, élő osztályhörcsögre?
A nagybetűs rész még az iskola előtt játszódik: Pali már alig várja, hogy iskolás legyen! Főleg mert egy óvodás még nem tud egyedül gondoskodni egy kisállatról. Pedig Palinak nagyon tetszik az a hörcsög, akit nap mint nap megcsodál a kisállatbolt kirakatában...
(6) A feltaláló oroszlánja
Illusztrálta: Bernát Barbara
Kiadó: 2020. január
Oldalszám: 24
Ismeritek Fecót, a kis feltalálót? Még csak óvodás, de máris nagyon szeret szerelni és mindenfélét építeni.
Az oviban majdnem minden nagyon jó, de azért a délutáni alvást még Fecó sem kedveli.
Vajon fel lehet-e találni olyasmit, ami segít az alvásban?
Persze attól függ, kinek...
(7) A kalózok és a vajaskeksz
Illusztrálta: Szimonidesz Hajnalka
Kiadó: 2020. július
Oldalszám: 24
A kalózanya és a két kalózgyerek mindennél jobban szereti a tengert. Eszükben sincs a partra tenni a lábukat. A szárazföld unalmas, büdös, és hiányzik belőle a hullámzás.
Csakhogy egyszer elfogy a vajas keksz, és nincs más hátra, muszáj boltba menni…
Ez egy NAGYBETŰS rész, a legkezdőbb olvasóknak!
pagony.hu
Kiss Judit Ágnes kezdő olvasóknak ír a Most én olvasok! sorozatban. A kalózok és a vajas keksz főszereplőit ráadásul már ismerhetitek a Zsálya hercegnőből!
Spin-offot kapnak a Zsálya hercegnő kalózai. Előfordul, hogy egy könyv figurái közül némelyik olyan jól sikerül, hogy új kalandokra kívánkozik. Ez történt Kiss Judit Ágnes nemrég megjelent meseregényének kalóz családjával is. Gurina, a kalózanya, hétéves lánya, Pandara, és kisöccse, Felderen vitorlát bontott, és kihajóztak a meseregényből. Saját sorozatot kapnak a Most én olvasok! könyvek között.
A könyv egy kalózcsalád életébe enged bepillantást (velük egyébként a Zsálya hercegnő és az öregnek hitt herceg című könyvben már találkozhattatok), akik soha, semmilyen körülmények között sem hagyják el imádott hajójukat: ott él együtt szeretetben a kalózmama két gyermekével. Nincs szükségük sok mindenre ahhoz, hogy elégedettek legyenek: nem kell más, csak búvárkodás, látcsövezés, vajas keksz és rum (utóbbit persze kizárólag a család felnőtt tagja fogyasztja, ő is csak mértékkel).
A drámai fordulat akkor következik be, amikor utóbbi két dologból kifogy a kis família. A kalózmama egy idő után megelégeli ezt az áldatlan állapotot és elhatározza, hogy gyermekeivel együtt életében először partra száll…
A nagybetűs bevezető részből máris kiderül, hogy egy költő – nem is akármilyen – varázslatos szöveget tud alkotni ebben a keményen kötött formában. A kezdő olvasóknak szánt sorozatnak ugyanis nagyon szigorú szabályai vannak. Az öt olvasási fokozatra hangolt (nagybetűs, majd 1-től 4-es szint) szövegekben pedagógusok és szerkesztők dolgoztak ki előírásokat a szerzőknek. Nem csak a mondatok rövidek, mint sokan hiszitek; a szavak hossza, a mássalhangzó-torlódások, fokozatos haladás az egyszerű mondatoktól a bővítettek felé, esetenként szótagolás… Nem olyan könnyű ezeket mind betartva érdekes, a gyerekek figyelmét valóban lekötő meséket írni. Mintha egyik kezét hátrakötve kellene bűvészmutatványokat bemutatnia az embernek.
Az az elméletem, hogy Kiss Judit Ágnes azért tud csodákat művelni ebben a műfajban, mert a költőnek nem idegen a kötött forma. Szép kihívás megtölteni. Persze lehet, hogy nem így van, és KJÁ egyszerűen jól ír. A Babaróka-sorozat rajongói értik, miről beszélek, a Tündérkeresztanya is gyönyörű szöveg, ráadásul fantasztikus versbetétekkel, így hát nem csoda, hogy a családi mesék, mese-füzérek után, nagyon vártuk első, egybefüggő meseregényét. A Zsálya hercegnő és az öregnek hitt herceg valódi míves szöveg, de ami sokkal fontosabb: mély és csodálatos mese.
Ennek a szépséges képeskönyvnek pedig, ami A kalózok és a vajaskeksz lett, a felütése ragadott meg a legjobban. Úgy kezdődik, mint az Amelie csodálatos élete: mindhárom szereplőről megtudjuk, mit szeret a legjobban a világon. A másik kedvencem a partraszállás: a szárazföldnek büdös szárazföld-szaga van, hőseink pedig imbolyognak és émelyegnek a talajon, mert hiányzik a lábuk alól a hullámzás. Ha engem kérdeztek, ezzel a könyvvel szintet lépett a kezdő olvasó műfaj. Ezt is lehet a gyerekeknek írt magasirodalom szintjén csinálni.
Szimonidesz Hajnalka pedig, aki a Zsálya hercegnőt is illusztrálta, csodaszép képeskönyvet varázsolt belőle. Háromszor ekkora album méretben is el tudnám képzelni. Én már nagyon várom a folytatást, azt hiszem, ti is így lesztek vele.