Nordqvist, Sven (2) Hová tűnt a testvérem?
2017.02.19. 21:54
Kiadó: General Press
Oldalszám: 32
Nagy alakú (34,5x28,5 cm), lapozgatni való képrskönyv, a képek egy hatalmas egybefüggő pannó darabjai, egy álomszerű táj töredékei, csupa meglepő, abszurd ötlettel.
Minden apró részlet kidolgozott, mindet érdemes végigböngészgetni, a motívumokat követni, hogy másznak egyik jelentből a másikba a katicák például, vagy mi mindenre használhatók a körték a képeken. Ebben a világban minden óriásira nagyított, vagy ici-picire kicsinyített, mint egy karneváli felvonuláson.
|
![](//olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/tn_1409007346_62.jpg) |
Története egyszerű: egy kis rágcsálószerű állatkának eltűnik a testvére, így izgatottan nekiered a pápaszemes nagypapával egy körte-hőlégballonon megkeresni. A mese végére - a hosszú körrút után - szerencsésen rá is lelnek: otthon, a konyhában.
|
![](//olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/1409007340_66.jpg) |
A főszerepet azonban nem is annyira a szöveg, illetve a cselekmény kapja, hanem a végtelenül színes, részlet gazdag illusztráció, ami az összes oldalt beborítja, burjánzó gazdagságban.
Órákig el lehet bogarászni a fantáziadús képeken, miközben mi magunk is megpróbálhatjuk a mindenütt felbukkanó és eltűnő piros gatyás kis csavargót megtalálni.
|
![](//olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/tn_1409007326_34.jpg) |
A történet kicsit független a képektől, csak egy-egy motívumban egyeznek.
Lényege, hogy a kis egérnek elveszett szeretett nővére, és meg szeretné keresni. Az út azonban inkább egyfajta belső utazás.
|
A kis egérnek magában kell tidsztáznia, mit szeret csinálni, milyen egér a testvére, hogy így kigondolhassa, hová tűnhetett.
Mindketten bejárják a maguk útját, hogy aztán otthon találja meg a nővérét, és a közös vacsorázással és alvással fejeződjön be a mese.
![hovatunt](http://www.pagony.hu/images/articles/vera/osz/hovatunt.jpg)
A képek csurig vannak töltve ötlettel, humorral, fantáziával, fantasztikus apró lényekkel, madarakkal, furcsa gyümölcsökkel, vicces növényekkel, mint például a trombitafa, vagy az óriás kicsírázott krumpli.
![](//olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/1409007348_73.jpg)
A testvér keresése közben bejárhatunk messzi tájakat, káprázatos világokat, mint a szédületes sziklameredélyt, melynek tetején porcica alakú báránykák legelnek, tarka szántóföldeket, ahol egy bögrényi tehén néz izgalmas ping-pong meccset egy anyóka és egy varangy között, eljuthatunk a városba, majd egy múzeumba, ahol olyan igazi gyermeki kincsek kerülnek kiállításra, mint egy énekesmadár törött tojása, félkarú kopasz baba, csipkedarabka, egy rágcsáló koponyája, vagy egy narancssárga madártoll.
![](//olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/1409007353_59.jpg)
És bár a mesében a szöveg csupán másodhegedűs szerepet kap, mégis velős, ötletes - a testvéri kapcsolatoknak egy nagyon fontos aspektusa bontakozik ki előttünk: ahhoz, hogy a kisfiú meg tudja találni a nővérét, ismernie kell annak érzéseit és szokásait. Csak egy tesó értheti meg az ember azon vágyát, hogy legszívesebben egy nagy toronyházban lakna, ahonnan megdobálhatná a lent sétáló néniket és bácsikat körtecsutkával.
Ez a könyv gyönyörű, élvezetes csemege, nagyobbaknak, felnőtteknek, mindenkinek, aki nem az akcióra hajt, de szeret nézelődni, keresgélni, csodálkozni.
|
![](//olvasovanevels.gportal.hu/portal/olvasovanevels/image/gallery/1462024918_33.png)
|