Az első napok, hetek és hónapok nagyon meghatározóak az iskolában. Hatással vannak a gyermek tanulási kedvére, a beilleszkedésére, önbizalmára. A család sokat tehet a sikerért, az óvoda és a szülők együttesen érhetik el, hogy ne okozzon gondot az iskola elkezdése a gyermek számára.
A tanulmányok megkezdése sajnos nagyon gyakran nehéz, az esetek többségében nem tekinthető zavartalannak. Tapasztalatok alapján az óvoda szabadabb, kötetlenebb világából kikerülve az általános iskola sok gyermeknek komoly problémát jelent.
Azoknak a családoknak is gondolniuk kell az iskolára, ahol a gyermek még csak nagycsoportos lesz, hiszen érdemes felmérni azt, hogy ez az az év, amikor egy kis odafigyeléssel, tudatossággal könnyebbé tehetjük gyermekünk majdani iskolába lépését.
Szakértőnket, Dr. Szamosiné Nagy Sára gyógypedagógust kérdeztük a nehézségekről, és arról, hogy mire kell odafigyelnünk nekünk, szülőknek, hogy zökkenőmentes legyen az első iskolai év gyermekünk és a család számára egyaránt.
Mire figyeljünk a kezdetekkor?
Nagy lépés minden kisgyerek és bizony a szülők életében is az óvoda játékosabb, szabadabb élete után az iskolakezdés. Mi szülők is szorongunk, aggódunk. Jó esetben ezt nem adjuk át csemeténknek.
Hogyan motiváljuk gyermekünket?
A család is sokat tehet a sikerért, az óvoda és a szülők együttesen érhetik el ezt. Nem kell különleges dolgokra gondolnunk, a biztos érzelmi háttér, a játék, a mese, a kirándulások, a sok mozgás, az önállóságra nevelés, az együttlétek megteremtik ezt.
Tanuljunk együtt a gyerekkel?
Természetesen az első időszakban együtt készítsük el a házi feladatot, de ne az anyuka, nem kell rögtön tökéletesnek lenni annak a karikának, támogassuk azzal, hogy nem elégedetlenkedünk, hanem segítjük. A táska bepakolást is csináljuk együtt, mutassuk meg, mit hova praktikus tenni. Szabad betenni biztonságot adó dolgokat, mondjuk kedvenc plüssmacit. Bízzunk benne, hiszen nagyfiú, nagylány, aki iskolába jár.
Milyen változások lehetnek a gyermek viselkedésében?
Aki résztvevője az iskola indulásának észreveszi a változást, ami nehézségre utalhat. Ilyen, ha nem tud aludni, pihenni, szorong, nem akar elindulni, vagy csak nagyon nehezen, megváltozik a magatartása, agresszív, verekedős lesz, vagy visszahúzódó. Meg kell keresni az okot, bátran kérhetjük szakember segítségét is, akár pszichológushoz, vagy fejlesztőpedagógushoz is fordulhatunk. Ma már szakértői papír alapján jár a fejlesztés, törődés, meg lehet előzni a kudarc okozta állapotromlást. Az iskolai életet így lehet jó esélyekkel kezdeni.
Nagyon sokat tehetünk gyermekünk kiegyensúlyozottságáért, ha sokat mesélünk neki, és aktívan töltjük el a közös szabadidőt. Emellett természetesen önállóságát is fejleszteni kell.
Forrás: Babilon Kiadó