Nincs időm! Most nem érek rá! - mondjuk sokszor csemeténknek, amikor azt szeretné, hogy játszunk vele, vagy egyszerűen csak a figyelmünkre éhes. Pedig sokszor akár halaszthatnánk is azt a nagyon fontos tennivalót…
„A gyerekeknek igényük van arra, hogy rájuk figyeljenek, s a szülőknek rendszeresen érdeklődniük kell azok iránt a dolgok iránt, amelyekkel a gyerek foglalkozik.
Ha a gyerekek valamit rosszul tesznek, a szülőknek nem kell mindjárt megszidni őket, ám ha valamit helyesen csinálnak, nagyvonalúbban kellene dicsérni.” (Mirtse Márta)
Vannak napok, hogy több nyugodt pillanatot találunk, de az is lehet, hogy véletlenül nem akadunk rá ezekre a percekre, hanem tudatosan kell olyan időt elkülönítenünk, amikor semmi másra nem figyelünk, csak a csöppségre. Már csak az a kérdés, hogy tudjuk ezt megteremteni.
Pásztohy Panka babakönyve egy különleges képeskönyv is egyben.
Egy kisbaba születésének és növekedésének eseményeit egy kismackó meséli el:ez a csodaszép album egy kisgyerek és egy plüssmackó barátságának naplója is.
Emellett, mint minden klasszikus babanapló esetében, a szülők kiegészíthetik a szöveget a gyerekük életének legfontosabb adataival: fejlődési lépések, játékok, születésnapok, barátok, családfa. És persze rengeteg fotó is elfér benne!
A Ravensburger népszerű kiadványai mindig a kicsiket leginkább foglalkoztató kérdésekről szólnak. Ez a lapozgató is egy fontos lépés megtételéhez nyújt segítséget.
Minden kisgyerek életében eljön a pillanat, amikor meg kell próbálnia vécébe pisilni. Ez történik Tomival is: egy napon vécéülőkét kap, melyet rögtön ki is próbál. A vécéülőkéjén trónolva nagyon nagynak érzi magát - mint egy igazi király!
A kiskutya csurrant: lábát emeli. A kisboci mezőn végzi a dolgát, a kiscicának ott a macskavécé. Na de hogy csinálják a kicsi meg a nagyobb gyerekek, ha éppen kell nekik?
Vicces rímek, színes képek... Látjátok? Vécére menni gyerekjáték... Segít a szobatisztaságban, fejleszti a beszédkészséget.
Scolar lapozó sorozatába megjelent könyv a másféléves korosztályt célozza meg, ami már a címében is egyértelművé teszi, hogy itt tabudöntögető, ugyanakkor vicces versek és képek következnek a világ egyik legtermészetesebb dolgáról: a pisilésről.
A babák általában 18-32 hónapos korukban érnek meg a szobatisztaságra.
A kicsiket akkor célszerű szobatisztaságra szoktatni, ha testileg és érzelmileg is megértek rá. Egyes szakértői vélemények szerint a szoktatási folyamat erősítheti a szülő-gyermek kapcsolatot, főleg ha segítségül hívjuk humorérzékünket és pozitívan állunk a dolgokhoz.
A kicsik többsége először a nappali vizelettartást tanulja meg jellemzően 2-3 hónap alatt, a délutáni pihenő alatti és az éjszakai szobatisztaság elérése több hónapot vagy akár évet vehet igénybe.
Bilizek (2)
2017.10.24. 15:20
Írta: Alona Frankel
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2006, 2015
Oldalszám: 40
"Szeretettel ajánlom ezt a kis könyvet minden szülőnek, aki éppen mostanában tapasztalja, hogy gyermeke szobatisztaságra nevelése milyen kényes és sok-sok figyelmet igénylő feladat, és ugyanolyan szeretettel ajánlom azoknak a gyerekeknek is, akik éppen mostanában nem értik: mit akarnak tőlük a felnőttek - miért nem jó nekik minden éppen úgy, ahogy eddig, a maga természetes egyszerűségében, gond nélkül működött?" - írja a könyv fülszövegében Ranschburg Jenő.
Régi hiányt szeretnénk pótolni Alona Frankel Bilikönyvének megjelentetésével - egy olyan képeskönyvet ajánlunk most a szülők és a gyerekek figyelmébe, ami egy hosszú (és sokszor nem könnyű) folyamatról, a szobatisztaságra nevelésről szól.
Ez a könyv azzal, hogy egyszerűen csak beszél erről a sokszor tabuként kezelt témáról (és nagyon fontos: nem tanítja, csak beszél róla!), máris sokat segít abban, hogy a pelenkától a biliig tartó rögös út természetessé és gond nélkülivé váljon."
A könyv megszületését egy kezdő kisgyerekes anyuka mindennapi életben szerzett tapasztalatai ihlették. Két-három éves kortól szinte minden családban ugyanazok az élethelyzetek okoznak nehéz pillanatokat a gyermek-szülő és a gyermek-gyermek közötti kapcsolatban. Ilyen például az elindulás, a cumizás, az evés, alvás kérdése vagy a játszótéri összezördülések.
Ezeket a megfigyeléseket és tanulságokat dolgozza fel a szerző egy kis béka kalandjain és csínytevésein keresztül tíz történet keretében, azzal a céllal, hogy ezek a szituációk könnyebben áthidalhatóak legyenek. A meséket a szerző saját pasztell rajzaival illusztrálta.
Terka nagyszüleitől kap egy pár szépséges gumicsizmát, amiről egy séta során kiderül, varázserővel bír, hiszen szivárványt varázsolt az égre. Terka innentől kezdve nem hajlandó megválni a csizmától, legyen esős vagy napos idő, õ csakis a csizmáját akarja viselni.
Még Ottó születésnapjára is a csizmában megy, ami azért különösen furcsa, mert nemhogy napos az idő, de még kánikula is van. Aztán persze kiderül, hogy a különcködés olykor kifejezetten üdvös: Terka csizmája ismét csodásan helyt áll.
A Kiadó ezúttal a legfiatalabb, 0-3 éves „olvasótáborra” és a friss szülőkre, nagyszülőkre gondolt, nekik ajánljuk a TOMI sorozatot. A sorozat írója és egyben illusztrátora, Kristiina Louhi, sok finn kisbaba kedvenc szerzője.
A TOMI könyvek a kisbabák hétköznapi életét mutatják be, azokat a látszólag jelentéktelen mozzanatokat, amelyek számukra igazi események. A barátságos, színes illusztrációk kiváló alkalmat nyújtanak a szülőknek a kedvenc témák megbeszélésére, a gyermekeknek pedig segítenek a környező világ megismerésében, a szép, egyre árnyaltabb beszéd elsajátításában.