Nem tartalmaz mitikus, mágikus elemeket, hőse nem természetfeletti mágikus tulajdonságokkal rendelkező emberfeletti lény, hanem eszes, leleményes férfi vagy nő, akit amellett még a szerencse, a sors is segít vagy akadályoz. (Magyar Néprajzi Lexikon)
MESEKUCKÓJA:
A csillagszemű juhász - Népmesék Benedek Elek nyomán
Gyűjtötte: Benedek Elek
Illusztrálta: Bihari Mariann
Kiadó: Tóth Könyvkereskedés és Kiadó Kft. Oldalszám: 48
Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack (tündérmese),
A farkastanya (állatmese).
A gyevi törvény - Tanulságos mesék, mondák Mátyás királyról
Írta: Móra Ferenc - Jókai MórIll
Illusztrálta: Szabó István Attila
Kiadó: Nagykönyv Kiadó
Oldalszám: 48 oldal
Ki ne hallott volna a mai felnőttek közül az Igazságos Mátyás királyról! Mindenki tud legalább egy vidám történetet mesélni róla, ha a gyereke megkérdezi a nagy királyról. Mélyebben él az ő alakja az emlékezetünkben, mint bármely más történelmi személyiségé.
Ezt a hagyományt igyekszünk ápolni mi is ezzel a kötettel. Szabó István Attila illusztrációi segítik a gyerekeket abban, hogy még színesebbek, élénkebbek legyenek a történetek.
A könyv utolsó oldalán egy rövid, tényszerű összefoglalót is közlünk Hunyadi (l.) Mátyás király életéről, hogy az igazsághoz mi is hűek maradjunk.
Marék Veronika, Lackfi János, Szabó T. Anna, Finy Petra, Kiss Ottó, Szabó Borbála, Tasnádi István
Illusztrálta: Rubik Anna illusztrációival
Kiadó: Pozsonyi Pagony Kft, 2013
Oldalszám: 96 oldal
"Mióta a világ világ, a gyerekek így születnek. Apától és anyától."
A kalóz nagypapa című meseantológiában legjobb kortárs íróink – Marék Veronikától Szabó Borbálán keresztül Lackfi Jánosig – mesélnek a családról.
Humoros és komoly történetek váltogatják egymást: megszületik a kistestvér, felköltözik a nagypapa a városba, fellázad a tévé, a nagymama rendbe szedi a rendetlen családot, a gyerekek hazahoznak egy kóbor kutyát.
De persze a nehezebb témák is előkerülnek: ha elfogy a pénz, ha elválnak a szülők, vagy újra kell kezdeni az életünket – úgy, hogy mégis mindenkinek jó legyen. Valahogy így:
"Ma vasárnap volt, és nekem nagyon jó a viszonyom a vasárnaphoz, mert ilyenkor mindenki itthon van."
Ugye jó, ha mindig van valaki, akivel meg tudjuk beszélni titkainkat, felfedezéseinket!
A kisróka-történetek főszereplőjének, az óvodás Eszternek ilyen elmaradhatatlan társa egy kisróka, akit a kislány maga talált ki magának. Mint igazi jóbarát, olykor bele is szól Eszter dolgaiba. Közösek az élményeik, együtt töprengenek Eszter mindennapjainak apróbb-nagyobb eseményein.
Otthon, az óvodában, nyaralóhelyen s a felnőttek életének, munkájának legfőbb színterein kalauzolja egymást Eszter és a kisróka. Tarbay Ede könyvében finom, költői hangon szól a gyerekekhez. Ezt a líraiságot gazdagítják Stuiber Zsuzsa művészi rajzai.
Mátyás királyunk igazságossága legendássá vált, az ország törvényeinek betartását egyaránt számon kérte a főurakon, és az egyszerű embereken. Panaszaikkal gyakran fordulhattak hozzá személyesen is.
Halála után az igazságos király alakja a nép ajkán élt tovább, így vált sok népmesénk szereplőjévé.
Kötetünkben a legszebbeket válogattuk össze egy csokorba, és hagyományőrző illusztrációkkal színesítettük őket.
Egyszer a király kihirdetteti az egész országban, hogy annak adja leányát s fele királyságát, bárki fia-borja legyen, aki valami olyat tud mondani, hogy azt ő el ne higgye.
A király palacsintasütő-versenyt hirdet a környék lányainak. Elképzelése szerint annak adja a fiát, aki a legjobb palacsintát süti. Ahogy az ilyenkor a mesében lenni szokott: a vállalkozó szellemű lányok mind kudarcot vallanak.
De nem így Kökényszemű Katica, aki végül megnyeri a versenyt. S itt jön az igazán mesei fordulat: neki azonban nem kell a királyfi...
- Három kívánság - novellamese, színes, humoros képekkel kiegészítve.
Ajnácska és az aligvári cselszövők
Írta: Fésüs Éva
Illusztrálta: Bogár Ágnes
Kiadó: Arcus, 2015
Oldalszám: 112
Kerekegyország királyának sürgősen meg kell házasítania a fiát, Deliszép királyfit, különben semmi nem menti meg az országot az anyagi csődtől. Szép hozománnyal kell tehát rendelkezzen az ara, a királyfi – úgy tűnik – nem nősülhet szerelemből.
Aligvári Ajnácska, az egyik szomszéd király uralkodójának lánya tűnik legalkalmasabbnak az „országmentésre”.
"Mi ketten" - mondja az öreg kisasszony az öreg autójának Mosonyi Aliz meséjében. - "Te meg én."
És a kötet egészét sem tudnánk ennél jobban jellemezni: az "autó és én".
Hiszen kortárs meseszerzőink legjobbjai Berg Judittól Lackfi Jánoson át Kiss Ottóig és Mosonyi Alizig autókról mesélnek.
A gyűjteményes kötetben szerepelnek játékautók, igazi autók, kukásautók, locsolóautók, érző és gondolkodó autók, öreg és megbízható autók, fiatal és szemtelen autók - egy a lényeg: minden mesében az AUTÓ áll a középpontban, és az autó nem szimplán használati tárgy, hanem társ, játékszer, rokon, barát, varázseszköz.
A kötet meséi:
Berg Judit: Hová tűnt a kistigris?
Nádori Lídia: Az óriás közbelép
Kocsis Péter: A Vakond autója
Lackfi János: A nagy autóbambulás, A nagy autómosás, Autósmese lányoknak
Lőrincz Judit Lívia: Zápor Jóska
Czigány Zoltán: KUK–055
Ez a gyönyörűen illusztrált mesekönyv a József Attila-díjas Tóth László legnépszerűbb meséinek áttekintő összefoglalása. Lenyűgöző, kaleidoszkopikus képe annak a színes mesevilágnak, képi és nyelvi teremtőerőnek és nem lankadó kísérletező kedvnek, mely a szerző több mint három és fél évtizedes gyermekirodalmi munkásságát jellemzi.
Ez aztán igazán jó vastag mesekönyv! Sok mese van benne, ráadásul sokféle. Egészen rövid és egészen hosszú, királyos, állatos, boszorkányos, sárkányos, olyan, ahol nincs is történet, csak ketten beszélgetnek (legtöbbször furcsaságokat mondanak egymásnak, vagy játszanak a szavakkal, Kiskata, Julijul meg Apa), és olyan is, ahol egészen bonyolult, fordulatos a mese szövése. Egyszóval mindenki talál benne kedvére valót.
De úgy is mondhatnám, mindig talál benne kedvére valót az ember gyereke. Akkor is, amikor még csak kis ovis, és rövid a türelme, meg akkor is, amikor már nagyon jól tud olvasni, és szeret hosszan, sokáig elmerülni egy-egy mese világában. Sőt, talán még nagymamakorában is. Az a nagymama is, aki szeret az unokáknak este mesét olvasni, de talán még az is, akit éppen elloptak! (Pesti Kalligram Kft.)
"Volt egyszer egy autó. Öreg kisasszony öreg autója volt, de szép fényes, tiszta kívül-belül, mert a kisasszony szerette a rendet meg a tisztaságot, és az öreg autóját is szerette."
Ehhez a varázslatos hangulatú mesegyűjteményhez az élénk fantáziájú Boldizsár, és az őt körülvevő dolgok szolgáltatnak anyagot. A kisfiú képzelete nyomán megelevenedik a világ: még a leghétköznapibb dolgok is megtelnek élettel és válnak különös kalandok főszereplőivé.
Szőcs Margit az egymástól független rövid történeteken keresztül magánmitológiát teremt, amelyben hétköznapi életünk legbanálisabb tárgyai, profán részletei válnak ellenálhatatlanul különlegessé – egy gyerek szemén keresztül.
Az abszurd humor, a váratlan, szürreális elemek és a fáradhatatlan nyelvi lelemény mesteri elegye teszi ezt a könyvet igazán élvezetes olvasmánnyá. A virtuóz módon megkomponált szöveg méltó párja a könyv vizuális megjelenése is.
Kürti Andrea éteri szépségű finom festményei önmagukban is erős atmoszféra-teremtő erővel bírnak. Az eredeti figurastílus, a míves felületek és a gyönyörű színharmóniák garantáltan elbűvölik a befogadót.
Humoros és tanulságos történeteket foglal magába a mesekönyv, melyek színesen illusztráltak.
Hét meg hét magyar népmese
Írta: Illyés Gyula
Szerkesztette: Sulyok Magda
Illusztrálta: Kondor Lajos
Kiadó: Móra Ferenc Könyvkiadó, Oldalszám: 69
Illyés Gyula immár klasszikussá vált népmese-gyűjteményéből, a Hetvenhét magyar népmeséből „hét meg hét”, azaz tizennégy mesét válogattunk ki.
A kis gömböc, a Kacor király, az Aranyszóló pintyőke, a Lúdas Matyi és a kötet többi meséje is a különösen népszerű, egyszerűbb cselekményű, rövidebb mesék közül való. A kisiskolás kezdő olvasóban ezekkel a már bizonyára hallott szép mesékkel szeretnénk kedvet ébreszteni az önálló olvasásra.
Kicsibácsi és Kicsinéni egy apró dió lakója, melyet néha fölkap a szél és ismeretlen tájakra repít. A pici, ám jól felszerelt otthonukban fontos szerep jut még Imikémnek, a felhúzhatós bádognyúlnak, aki kalitkában él és hintáján ülve olykor elmélázik azon, milyen lenne ha legalább repülni tudna.