Dobozóriások
"Negyedik tanéve vagyok a szegedi Rókusi Általános Iskola könyvtárosa. Nagyon szeretek a gyerekek között lenni. Sosincs két egyforma nap, mindig történik valami. Igyekszem, hogy olyan hely legyen a könyvtáram, ahová a diákok szívesen bejönnek az óraközi szünetekben vagy délután akár egy könyvért, vagy csak hogy itt töltsék a szabadidejüket.
Sokszor hallani, hogy a gyerekek nem olvasnak, de tapasztalatom szerint szinte versengés van a kedvenc sorozatokért kölcsönzéskor.”
Gimesi Dóra: Csomótündérek kötetéből a Tíz emelet boldogság című mesét választottam a könyvtári foglalkozás témájának. A foglalkozáson egy harmadik osztályos napközis csoport vett részt.
A mese Budapest két kerületében élő óriásokról szól, akik napjainkban tízemeletesekként élik életüket. Környezetismeretből és olvasásból is tananyag fővárosunk. Igaz, még nem kezdték el a Budapestről szóló tananyagot, de úgy gondolom, bevezetőnek is megfelelő a mese témája.
|
Az órát 2x45 percesre terveztem.
Az első felében (kb. 30 perc) a szöveg feldolgozása történt könyvtárhasználati feladatokon keresztül.
Majd a második, kreatív órában papírdobozokból (teás, gyógyszeres, villanykörtés stb.), wc-papír gurigákból elkészítettük a két óriást, Etelkát és Jankót. Ha van lehetőség, a dobozfigurák elkészítésére több időt is lehet szánni.
Nagyon élvezték a gyerekek a tervezést, vagdosást, ragasztást. Akár egy napközis foglalkozás keretében is megvalósítható.
A mese elolvasásához széthúztuk a könyvtári asztalokat, hogy legyen hely körbe ülni. Így nem a megszokott könyvtári környezet fogadta őket. Ki-ki ülve vagy a párnáján fekve hallgatta végig a mesét. A mese elolvasása után kigyűjtöttük a szereplőket, a helyszíneket. Mivel még nem tanultak részletesen Budapestről, így megbeszéltük, hol található Buda, Pest, Óbuda, Angyalföld.
Négy csoportban dolgoztak ezután a gyerekek. Az első három feladathoz kikészítettem azokat a könyveket, amelyek segítségükre lehetnek a megoldásban.
A foglalkozás részletes leírása itt olvasható>>
Forrás: pagony.hu
|
|