3/ Miért viseljük a szívünkön, hogy mit olvasnak a gyerekek?
2015.05.12. 11:06
Mindannyian, akik szívünkön viseljük gyermekeink jövőjét, tudjuk, hogy a mesék, a közös olvasások, verselések életre szóló élményt jelenthetnek. Néha az olvasás, a könyvek szeretetének átadása a cél. Máskor elég annyi is, hogy a gyerek hozzánk bújik, és mi a fülébe súghatjuk, hogy "egyszer volt, hol nem volt...".
Sokan szeretnék megélni azt is, ahogy évek múltán egymás mellett ülve bújja a családban mindenki a maga könyvét. Ha a szülőnek nem fontos az olvasás, a gyerek még nehezebb helyzetben van, hiszen kevés segítséget kap ahhoz, hogy mit és hogyan, mikor olvasson el. Sokunknak van olyan élménye, hogy egy idejekorán kezünkbe akadt könyvet érdektelenül ledobtunk, majd évek múltán egy ültő helyünkben faljuk fel elejétől a végig. De sokunknak van olyan élménye is, amikor valaki (egy szülő, tanár vagy barát) odaad egy könyvet, hogy olvassuk el, és a végén ebből a mozdulatból kötelék vagy éppen barátság születik.
A könyv teremtő erő. Fontos azonban, hogy ki és hogyan használja ezt az erőt. Ma a szülők és a gyerekek legtöbbször magányosan és tanácstalanul néznek szét a könyvesboltok roskadozó polcai között.
- Milyen könyvet vegyenek le?
- Amit a szülő is olvasott gyerekként?
- Aminek szép, színes a borítója?
- Aminek a szereplőjét a gyerek a tévében is láthatja? Nehéz döntés.
Mondják, hogy csak az ember olvas. Nem mindegy azonban, hogy mit! A "Szívünk rajta" egy olyan kezdeményezés, ami abban igyekszik segítséget nyújtani szülőknek és gyerekeknek, hogy könnyebben eligazodjanak a könyvesboltokban és a könyvtárakban.
|
A program célja, hogy azok a könyvek, amik a gyerekek könyvespolcaira kerülnek, valódi élményt nyújtsanak, és igazi értéket képviseljenek. Célunk, hogy segítsük az eligazodást - de nem csak azt.
A "Szívünk rajta" program arra is igyekszik felhívni a figyelmet, hogy a könyvek az olvasáson kívül olyan hasznos segítséget is jelenthetnek, amelyek egy-egy nehéz élethelyzetben megkönnyítik a gyerek és a szülő közötti párbeszédet. Egy jó könyv a szerettünk halálát, a szülők válását vagy éppen a testünk működését is segíthet megérteni, feldolgozni. Vannak könyvek, amelyeken generációk nőnek fel. Ez azonban nem jelenti automatikusan, hogy az a könyv még mindig ugyanazt mondja ma, mint évtizedekkel ezelőtt. Ahogy nem jelenti azt sem, hogy ne lenne olyan új kiadvány, ami jobban, a mai kor gyerekei számára érthetőbb nyelven mondaná el például, hogy hogyan születik a kisbaba.
A program részeként egy szakmai zsűri négy kategóriában ítélheti oda azt a megkülönböztető jelzést, egy virtuális matricát, ami a programot elindító Bookline és UNICEF Magyar Bizottság elképzelései szerint a jövőben megkönnyíti majd a könyvet vásárló szülők és gyermekek helyzetét.
A különleges módon mesélő (mesél), a gyermekek készségeit, tudását fejlesztő (fejleszt), a nehéz élethelyzetek megértését támogató (segít neki) kategóriák mellett a program magukhoz a szülőkhöz is szólni szeretne. A "segít neked" kategóriában olyan könyvek kaphatják meg a szakmai zsűri értékelése alapján a megkülönböztető jelzést, amelyek abban segítik a szülőket, hogy elég jó szülővé váljanak, és gyermekükkel, önmagukkal, családjukkal harmóniában élhessék meg szülői szerepüket.
|
|