SZAKIRODALMA: Jelen idejű holnemvolt - Szeminárium a meséről
2018.01.29. 19:16
Írta: Lovász Andrea
Kiadó: Krónika, Nova, 2007
Oldalszám: 184
Miért hallgatunk/olvasunk meséket? Erre kínál válaszokat a sajátos mesei világlátás jellemzőinek bemutatásával a könyv. A szerző külön fejezetben foglalkozik a gyermekirodalom és a mese érintkezésével, a mesék antropológiai és metafizikai megalapozottságával, a mesék gonoszával.
A legjellemzőbb jelenkori meseregényeket (így Csukás István Süsüjét, Lázár Ervin Szegény Dzsoni és Árnikáját, Szabó Magda Tündér Laláját, Török Sándor Kököjszi és Bobojszáját) abból a szempontból értelmezi, hogy azok mennyire őrzik meg vagy éppen mennyire tagadják a mesei hagyományokat, hogyan módosul bennük a mesei szerkezet, jellemző-e rájuk a csodán alapuló mesei világlátás, hogyan valósítják meg mese és valóság kapcsolatát.
A meseregény mint a mese új formája – különösen J. K. Rowling Harry Pottere óta – napjaink magyar irodalmában is kihívás. A Jelen idejű holnemvolt meseszemináriuma Szijj Ferenc, Darvasi László és Böszörményi Gyula meseregényeinek részletes és kritikus elemzésével mutat rá a mese történetének végtelenségére.
Lovász Andrea mesekutató, kritikus. A kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetemen végzett filozófia szakon. Doktori értekezését a mese történeti-poétikájából írta a Szegedi Tudományegyetemen. Tanulmányai, kritikái többek között az Élet és Irodalomban, a Forrásban, a Jelenkorban, a Tiszatájban és az Új Forrásban jelentek meg. Az Új Könyvpiac gyermekirodalom rovatának vezető recenzense.
|
Tartalomjegyzék
Bevezetés
A mese műfaji sajátosságai
A mese: irodalom
A mesék antropológiai megközelítése
Mese, álom, halál és filozófia
A gonosz a mesében
A mesék színeváltozása
Műmesék, gyerekmesék
Mészöly Miklós meséi
Mese és regény
A mesék visszatérése (Harry Potter)
Mai magyar meseregények
A meseregény kora? (Történeti-poétikai áttekintés)
A mesevilág differenciálódása
Szijj Ferenc: Szuromberek királyfi
A hétköznapok csodája
Darvasi László: Trapiti avagy a Nagy Tökfőzelékháború
A komplementaritás varázsa
Böszörményi Gyula: Gergő és az álomfogók
A gyermekkor alkímiája (Utószó)
Bibliográfia
|
|